OPEC a jeho spojenci sa v pondelok dohodli na malom znížení ťažby ropy. Producenti ropy znížia produkciu o 100 000 barelov denne, čo predstavuje iba 0,1 % globálneho dopytu.
OPEC a jeho spojenci sa v pondelok dohodli na malom znížení ťažby ropy. Producenti ropy znížia produkciu o 100 000 barelov denne, čo predstavuje iba 0,1 % globálneho dopytu.
Absolútna správa:
OPEC a jeho spojenci sa v pondelok dohodli na malom znížení ťažby ropy, aby podporili ceny, ktoré klesli kvôli obavám zo spomalenia globálnej ekonomiky. Producenti ropy znížia produkciu o 100 000 barelov denne, čo predstavuje iba 0,1 % globálneho dopytu, na október a tiež sa dohodli, že sa môžu kedykoľvek stretnúť a upraviť produkciu pred ďalším plánovaným stretnutím 5. októbra. Popredný producent OPEC Saudská Arábia minulý mesiac naznačila možnosť zníženia produkcie, aby vyriešila to, čo považuje za prehnaný pokles cien ropy. Referenčná ropa Brent klesla na približne 95 USD za barel zo 120 USD v júni v dôsledku obáv zo spomalenia ekonomiky a recesie na Západe. Nadol ho ťahalo aj potenciálne zvýšenie dodávok iránskej ropy, ktorá sa vracia na trh, ak sa Teheránu podarí oživiť jadrovú dohodu s globálnymi mocnosťami z roku 2015. V prípade oživenia jadrovej dohody a následného zmiernenia sankcií by Irán dokázal na globálne ropné trhy pridať 1 milión barelov ropy denne. Cena ropy zaznamenala v nadväznosti na zníženie ťažby nárast o viac ako 4 %. Dopyt po rope by sa mohol počas zimných mesiacov zvyšovať v dôsledku toho, že sa v niektorých krajinách očakáva zmena pri vykurovaní plynom na ropu v dôsledku rekordných cien zemného plynu a elektriny.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Equinor ASA, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,49 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +152,75 %). Equinor ASA pôsobí ako energetická spoločnosť. Spoločnosť vyvíja projekty v oblasti ropy, zemného plynu, veternej a solárnej energie a zameriava sa aj na operácie na mori a prieskumné služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske PMI zo sektoru služieb v auguste kleslo na 55,0 bodu z júlového 15-mesačného maxima 55,5 bodu v dôsledku nedávnej vlny COVID-19 a vplyvu nepriaznivého počasia. Japonské PMI zo sektoru služieb bolo v auguste 2022 revidované vyššie na 49,5 bodu v porovnaní s predbežnou hodnotou 49,2 bodu. Ročná miera inflácie v Thajsku vzrástla v auguste 2022 na 7,86 % zo 7,61 % v júli. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,20 %, Hang Seng -1,16 %, Nikkei 225 -0,11 %.
Maloobchodné tržby v eurozóne sa v júli 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka znížili o 0,90 %. Index S&P Global Services PMI pre eurozónu bol v auguste 2022 revidovaný nižšie na 49,8 bodu z predbežných 50,2 bodu, čo poukazuje na prvý, aj keď nepatrný pokles aktivity v službách od marca minulého roka. Index S&P Global Germany Services PMI bol v auguste 2022 revidovaný nižšie na 47,7 bodu z predbežných 48,2 bodu, čo poukazuje na druhý po sebe idúci mesiac poklesu aktivity v službách a najprudší pokles od februára 2021. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,53 %, CAC 40 -1,26 %, DAX -2,18 %.
Celkový predaj vozidiel v Spojených štátoch sa v auguste znížil na 13,20 milióna z 13,35 milióna v júli 2022. V USA sa dnes neobchodovalo z dôvodu sviatku.
Prečítané: 913x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.