Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie za 11 rokov a najväčšie od roku 2000, keďže čelí rastúcej inflácii.
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie za 11 rokov a najväčšie od roku 2000, keďže čelí rastúcej inflácii.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie za 11 rokov a najväčšie od roku 2000, keďže čelí rastúcej inflácii, aj keď narastajú riziká recesie. Keďže Taliansko prežíva nový nápor politických nepokojov, predstavitelia ECB tiež predstavili nástroj o ktorom dúfajú, že zabezpečí, aby trhy príliš agresívne nezvyšovali náklady na pôžičky v zraniteľných ekonomikách, ako sa to stalo v roku 2012. Zvýšenie úrokových sadzieb zosúladilo ECB s globálnym tlakom na sprísňovanie menovej politiky. ECB vo vyhlásení uviedla, že na nadchádzajúcich stretnutiach bude vhodná ďalšia normalizácia úrokových sadzieb, čo obchodníkov prinúti zvýšiť stávky na tempo sprísňovania. ECB stojí pred ťažšou úlohou ako väčšina ostatných hlavných centrálnych bánk. Okrem stanovenia menovej politiky pre 19 ekonomík je hrozba recesie väčšia, keďže vojna v susednej Ukrajine zvyšuje náklady na potraviny a palivo. Odštartovanie cyklu zvyšovania nadmerným zvýšením ukazuje, že Rada guvernérov koná na základe opakovaných prísľubov, že stanoví politiku na základe prichádzajúcich ekonomických údajov. Od predchádzajúceho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v júni inflácia naďalej prevyšovala očakávania. Teraz smeruje k 10 % a tvorcovia menovej politiky čelia úsiliu vrátiť ju späť k cieľu stanovenému v strednodobom horizonte.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,78 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 141,05%). Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná spoločnosť v oblasti automobilového priemyslu a čistej energie. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové skladovanie energie z domu do siete, solárne panely a solárne strešné tašky a súvisiace produkty a služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodná bilancia Japonska sa v júni 2022 posunula do deficitu 1 383,8 miliardy JPY z prebytku 369,4 miliardy JPY v rovnakom mesiaci minulého roka. Bank of Japan na svojom júlovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Indonézska centrálna banka na svojom zasadnutí 21. júla 2022 ponechala svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú sadzbu nezmenenú na historickom minime 3,5 % v súlade s prognózami trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,11 %, Hang Seng -1,51 %, Nikkei 225 +0,44 %.
ECB na svojom zasadnutí v júli 2022 zvýšila svoje 3 kľúčové úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie od roku 2011. Ukazovateľ výrobného sentimentu vo Francúzsku klesol v júli 2022 na 106 bodov zo 108 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo je v súlade s očakávaniami trhu. Sezónne upravená nezamestnanosť v Holandsku vzrástla na štvormesačné maximum 3,4 % v júni 2022 z 3,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,31 %, CAC 40 +0,27 %, DAX -0,27 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, v týždni, ktorý sa skončil 16. júla vyskočil o 9 tisíc na 251 000, čo je najviac od novembra 2021 a výrazne prekonali očakávania trhu na úrovni 240 000. Philadelphia Fed Manufacturing Index v USA klesol už štvrtý mesiac po sebe na -12,3 bodu v júli 2022, čo je najnižšie od mája 2020 a výrazne pod prognózami, ktoré poukazujú na stagnáciu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,51 %, S&P 500 +0,99 %, NASDAQ +1,36 %.
Prečítané: 901x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.