Mnoho investorov vsádza na oživenie čínskych aktív po tom, čo index akcií MSCI China minulý rok zaostal za S&P 500 o 49 percentuálnych bodov, čo je najväčší rozdiel od roku 1998.
Mnoho investorov vsádza na oživenie čínskych aktív po tom, čo index akcií MSCI China minulý rok zaostal za S&P 500 o 49 percentuálnych bodov, čo je najväčší rozdiel od roku 1998.
Absolútna správa:
Čínska ľudová banka, ktorá na rozdiel od amerického Federálneho rezervného systému prešla do stimulačného režimu, aby ochránila najväčší svetový rastový motor pred prepadom, ktorý bol vystavený nesplateným dlhopisom, ktoré emitovala spoločnosť Evergrande, lockdownmi, ktoré mali zbrzdiť pandémiu Covid-19 a vyššími globálnymi nákladmi na pôžičky, keďže Fed sprísňuje menovú politiku. Guvernér PBOC Yi Ganga, ktorého úlohou bolo odvrátiť destabilizujúcu nezamestnanosť a rastúci dlh, má novoobjavenú autonómiu, ktorá bola pred desiatimi rokmi nemysliteľná, čo sa môže ukázať ako kľúčový faktor pre udržanie expanzie Číny v tomto roku nad 5 %. Čína si pripravuje pôdu pre trojitú dávku podpory prostredníctvom zvýšenia množstva pôžičiek, nižších nákladov na pôžičky a potenciálne slabšieho jüanu, čo by podporilo export. PBOC už zaplatila zálohu na zníženie sadzieb a väčšina ekonómov očakáva, že prídu ďalšie. Ak to však Yi a jeho tím dokážu zvládnuť, podpora zo stimulov PBOC by mala aspoň čiastočne kompenzovať brzdenie globálneho rastu v dôsledku sprísňovania Fedu. Prognózy Medzinárodného menového fondu ukazujú, že Čína má v priebehu piatich rokov do roku 2026 prispieť viac ako jednou štvrtinou k celkovému nárastu globálneho hrubého domáceho produktu, čím presiahne zhruba 19 % podiel USA. Stratégovia z Goldman Sachs Group Inc., BlackRock Inc. a HSBC Holdings Plc sú medzi tými, ktorí sa stali býčími na akcie krajiny. Rozdielne politiky PBOC a Fedu odrážajú odlišné trajektórie čínskej a americkej ekonomiky. V USA kombinácia vysokých cien energií a potravín, nedostatku dodávok a rastúceho nájomného posunula index spotrebiteľských cien medziročne na 7 %. Trhy teraz považujú prvé zvýšenie sadzieb Fedu v marci za takmer isté, pričom tento názor potvrdil aj jastrabí tón predsedu Jeromea Powella na januárovej tlačovej konferencii FOMC.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ServiceNow, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,14 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +489,79 %). ServiceNow, Inc. poskytuje softvér na správu podnikových informačných technológií. Spoločnosť navrhuje, vyvíja a vyrába vopred zabalený počítačový softvér, cloudové služby a platformu na správu IT služieb. Služba ServiceNow slúži zákazníkom v celých Spojených štátoch..
Makro analýza a správy z ekonomiky:
India plánuje budúci týždeň zvýšiť výdavky na infraštruktúru vo svojom ročnom rozpočte, aby ekonomiku postavila na pevnejší základ, ale fiškálne obmedzenia ponechávajú malú šancu na úľavy pre domácnosti postihnuté pandémiou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,96 %, Hang Seng -1,99 %, Nikkei 225 -3,11 %.
GfK Consumer Climate Indicator v Nemecku stúpol do februára 2022 na -6,7 z nadol revidovaných -6,9 v januári a prekonal tak trhové prognózy, ktoré počítali s hodnotou -7,8. Ide o prvé zlepšenie nálady spotrebiteľov za tri mesiace, keďže domácnosti dúfajú v zlepšenie inflácie a možné zmiernenie pandemickej situácie na jar. Bázický efekt zo zrušenia zníženia DPH v januári 2021 umožní zmiernenie miery inflácie, no cenové očakávania spotrebiteľov zostanú výrazne vyššie ako v posledných rokoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,49 %, CAC 40 +0,60 %, DAX +0,42 %.
Americká ekonomika v 4. štvrťroku 2021 medzi kvartálne vzrástla o 6,9 %, čo je oveľa viac ako 2,3 % v 3. štvrťroku a výrazne nad prognózami trhu, ktoré počítali s rastom o 5,5 %. Ak vezmeme do úvahy celý rok 2021, ekonomika vzrástla o 5,7 %, čo je najviac od roku 1984. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,03 %, S&P 500 -0,56 %, NASDAQ -1,40 %.
Prečítané: 1069x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.