Prvý medziročný pokles cien domov za viac ako desať rokov prerušil rok trvajúcu šnúru klesajúceho mesačného predaja domov a ukázal účinky zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom.
Prvý medziročný pokles cien domov za viac ako desať rokov prerušil rok trvajúcu šnúru klesajúceho mesačného predaja domov a ukázal účinky zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom.
Absolútna správa:
Predaj starších a existujúcich nehnuteľností, ktoré tvoria väčšinu trhu s bývaním v USA, sa vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 14,5 %, ale oproti predchádzajúcemu roku klesol o 22,6 %, uviedla v utorok Národná asociácia realitných kancelárií. Predaj sa do januára 2022 znižoval 12 mesiacov po sebe. Mediánová predajná cena existujúcich domov vo februári klesla o 0,2 % oproti predchádzajúcemu roku na 363 000 USD, čo je prvý medziročný pokles od februára 2012. Spomalenie trhu s bývaním v minulom roku poukazuje na jeden z hlavných spôsobov, ako sa agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany FED-u prejavuje v ekonomike. Bývanie je jedným z hospodárskych sektorov, ktoré sú najviac citlivé na úrokové sadzby, a vysoké náklady na bývanie výrazne prispievajú k inflácii. Fed zvyšuje sadzby s cieľom bojovať proti inflácii tým, že spomaľuje ekonomiku prostredníctvom sprísňovania finančných podmienok. Úrokové sadzby hypoték v novembri presiahli 7 %, ale začiatkom februára klesli na takmer 6 % a v posledných týždňoch kolísajú. Spomalenie trhu s bývaním bolo najvýraznejšie na Západe USA, najmä v drahých mestách, ako je San Francisco, alebo v oblastiach, ako je Boise v štáte Idaho, kde ceny domov počas pandémie prudko vzrástli. Zásoby domov na predaj však zostávajú pod bežnou úrovňou, čo by mohlo podporiť ceny domov, tvrdia ekonómovia a realitní agenti. Na konci februára bolo na predaj alebo v procese uzatvárania zmlúv 980 000 domov, čo je bez zmeny oproti januáru a o 15,3 % viac ako vo februári 2022.
Investori zarobili na:
Spoločnosti First Republic Bank, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 29,47 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -81,43 %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva a správy privátneho majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA. First Republic poskytuje služby založené na vzťahoch prostredníctvom jedného kontaktného miesta pre všetky svoje služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Zo zápisnice z marcového zasadnutia vyplýva, že Reserve Bank of Australia uvažuje o opätovnom pozastavení cyklu sprísňovania svojej menovej politiky v apríli. Členovia sa dohodli, že na nasledujúcom zasadnutí prehodnotia dôvody na pozastavenie, pričom uznali, že pozastavenie by poskytlo dodatočný čas na prehodnotenie výhľadu ekonomiky. Banková rada konštatuje, že hoci celková inflácia pravdepodobne dosiahla svoj vrchol, jej návrat do cieľového pásma 2 až 3 % sa nepredpokladá skôr ako v polovici roka 2025. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,10 %, Hang Seng +1,36 %, Nikkei 225 0,00 %.
Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 15,1 bodu na 13 bodov, čo je výrazne pod očakávaniami trhu. Hodnotenie hospodárskej situácie sa v marci tiež mierne zhoršilo na -46,5 bodu z februárovej hodnoty -45,1 bodu. "Hodnotenie vývoja príjmov bánk sa výrazne zhoršilo, hoci stále zostáva mierne pozitívne," uviedol prezident ZEW Achim Wambach. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,51 %, CAC 40 +1,42 %, DAX +1,75 %.
Ročná miera inflácie v Kanade sa vo februári 2023 znížila na 5,2 %, čo je najmenej od januára 2022. Tento pokles bol nižší ako trhové očakávania na úrovni 5,4 %. Na medzimesačnej báze sa kanadský index spotrebiteľských cien zvýšil o 0,4 %, čím sa jeho rast spomalil z 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Predaj existujúcich domov v USA, ktorý zahŕňa ukončené projekty rodinných domov, mestských domov, apartmánov a družstiev, vo februári 2023 vzrástol o 14,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 4,58 milióna, čím sa zastavil 12-mesačný pokles a predstavuje najväčší mesačný percentuálny nárast od júla 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,98 %, S&P 500 +1,31 %, NASDAQ +1,58 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 932x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.