Americké akcie po dvojdňovej rally zaznamenali pokles a ropa pokračovala vo svojom neúprosnom raste, čo podnecovalo obavy z inflácie a následných opatrení centrálnych bánk, ktoré majú byť určené na potlačenie vysokej inflácie.
Americké akcie po dvojdňovej rally zaznamenali pokles a ropa pokračovala vo svojom neúprosnom raste, čo podnecovalo obavy z inflácie a následných opatrení centrálnych bánk, ktoré majú byť určené na potlačenie vysokej inflácie.
Absolútna správa:
Prepad na akciovom trhu sa prehĺbil v momente, keď šéf Komisie pre cenné papiere a burzu predpovedal prepracovanie trhových pravidiel v doteraz najpriamejšej reakcii agentúry na minuloročné divoké obchodovanie s GameStop Corp. a ďalšími akciami meme. Ropa sa dostala nad 120 dolárov za barel, keď údaje o zásobách zdôraznili nedostatočnú ponuku. Nálada je stále krehká v súvislosti s obavami, že rastúce sadzby by mohli dusiť hospodársky rast a taktiež aj vyhliadky podnikových tržieb a ziskov. Európska centrálna banka má vo štvrtok ukončiť nákupy aktív v biliónoch eur pred očakávaným zvýšením sadzieb v júli, zatiaľ čo údaje o spotrebiteľských cenách v USA neskôr v tomto týždni by mali podľa odhadov udržať tlak na Federálny rezervný systém, aby sadzby zvyšoval agresívnejším tempom. Očakáva sa, že piatkové údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA ukážu, že inflácia sa v máji oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšila, zatiaľ čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa mierne spomalila, ale zostane nad úrovňou 8 %. To bude pravdepodobne udržiavať tlak na Fed, aby sa držal agresívneho zvyšovania sadzieb.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Etsy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 512.14 %). Etsy, Inc. poskytuje služby elektronického obchodu. Spoločnosť ponúka ručne vyrábané a vintage predmety, umenie a potreby, ako aj bežné predmety, ako sú odevy, domáce potreby, papierenský tovar, sviečky, tašky a peňaženky, hudbu a predmety na spracovanie dreva. Etsy slúži zákazníkom v celých Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Reserve Bank of India na svojom júnovom zasadnutí zvýšila svoju kľúčovú repo sadzbu o 50 bps na 4,9 %. Nastalo to po prekvapivom májovom zvýšení o 40 bps mimo cyklu. Trh predpovedal zvýšenie sadzieb o 40 bps s cieľom zabezpečiť, aby inflácia zostala v rámci inflačného cieľa. Rada sa rozhodla revidovať svoju prognózu inflácie smerom nahor na 6,7 % pre fiškálny rok 2022-2023 z 5,7 %. Centrálna banka medzitým zachovala svoj výhľad hospodárskeho rastu na roky 2022-2023 na úrovni 7,2 %. Ročná inflácia v apríli 2022 vzrástla na 7,79 %, čo je najviac od mája 2014, a to v dôsledku prudko rastúcich cien potravín. Centrálna banka tiež zvýšila sadzbu jednodňových sterilizačných operácií (SDF) a sadzbu jednodňových sterilizačných operácií (MSF) a úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 4,65 % a 5,15 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,97 %, Hang Seng +2,24 %, Nikkei 225 +1,04 %.
HDP eurozóny v 1. štvrťroku 2022 medzi kvartálne vzrástlo o 0,6 %, čo je dvojnásobok 0,3 % rastu v predchádzajúcom odhade a viac ako nadol revidovaný nárast o 0,2 % v 4. štvrťroku. Hlavným motorom expanzie bola obchodná aktivita a rastúce zásoby. Vývoz sa zvýšil o 0,4 %, zatiaľ čo dovoz klesol o 0,6 %. Tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla o skromných 0,1 %, pričom spotreba domácností aj verejné výdavky klesli. V porovnaní s rovnakým štvrťrokom 2021 ekonomika vzrástla o 5,4 %, čo je tiež viac ako 5,1 % v predchádzajúcich odhadoch. Ekonomické vyhliadky pre eurozónu sú utlmené, keďže vojna na Ukrajine sa ani zďaleka neskončila a naďalej vyvíja ďalšie tlaky na zvyšovanie cien komodít, čo spôsobuje opätovné prerušenie dodávok a zvyšuje neistotu. Európska komisia očakáva v roku 2022 rast HDP na úrovni 2,7 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,47 %, CAC 40 -0,80 %, DAX -0,76 %.
Veľkoobchodné zásoby v USA vzrástli medzimesačne o 2,1 % na 860,8 miliardy dolárov v apríli 2022 po nahor revidovanom zvýšení o 2,7 % v marci. Bol to 21. mesiac ziskov za sebou, keďže zásoby tovaru dlhodobej spotreby aj krátkodobej spotreby vzrástli. Na medziročnej báze sa veľkoobchodné zásoby v apríli zvýšili o 23,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,84 %, S&P 500 -1,08 %, NASDAQ -0,73 %.
Prečítané: 902x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.