Americké akcie vzrástli, keď sa zverejnili makroekonomické údaje ktoré ukazujú, že inflácia sa naďalej znižuje a zvyšovanie sadzieb Federálnym rezervným systémom plní svoj účel.
Americké akcie vzrástli, keď sa zverejnili makroekonomické údaje ktoré ukazujú, že inflácia sa naďalej znižuje a zvyšovanie sadzieb Federálnym rezervným systémom plní svoj účel.
Absolútna správa:
Piatkové údaje ukázali, že sledovaný ukazovateľ inflácie Federálneho rezervného systému začal klesať a spotrebiteľské výdavky stagnovali. V medziročnom porovnaní však jadrový ukazovateľ výdavkov na osobnú spotrebu vzrástol o 4,7 %, čo je krok nadol oproti októbrovému nárastu o 5 %. To investorov nakrátko znepokojilo, keďže to potvrdilo odhodlanie centrálnej banky pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Ďalšie údaje, ktoré ukázali, že spotrebitelia očakávajú v najbližšom období ďalšie spomalenie inflácie, nakoniec náladu upokojili. Index S&P 500 vzrástol aj vďaka ziskom spoločností Exxon Mobil Corp. a Chevron Corp. Technologický index Nasdaq 100 sa pohyboval počas dňa medzi ziskami a stratami. Výnosy štátnych dlhopisov stúpli, pričom dvojročná sadzba sa pohybovala okolo 4,31 %. Na komoditných trhoch v piatok rástli všetky komodity od ropy po zlato a meď. Ropa smerovala k výraznému týždennému zisku, keďže Rusko uviedlo, že v reakcii na cenový strop, ktorý na jeho vývoz uvalila skupina siedmich krajín, môže znížiť produkciu ropy, čím zvýraznilo riziká pre globálne dodávky v novom roku.
Investori zarobili na:
Spoločnosti APA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,73 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 9,62 %). APA Corporation pôsobí ako ropná a plynárenská spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku sa v novembri 2022 zvýšila na 3,8 % z 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najvyššiu hodnotu od januára 1991 v dôsledku vysokých cien dovážaných surovín a pretrvávajúceho oslabenia jenu. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v novembri zvýšili o 0,3 %, čím sa spomalili z októbrového rastu o 0,6 %, ktorý bol najstrmším nárastom od apríla 2014. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,20 %, Hang Seng – 0,44 %, Nikkei 225 – 1,03 %.
Štvrťročný hospodársky rast Španielska bol v treťom štvrťroku 2022 upravený smerom nadol na 0,1 % z predbežného odhadu 0,2 %. V medziročnom vyjadrení ekonomika vzrástla o 4,4 %, čo je nad predbežným odhadom 3,8 %, ale menej ako vzostupne revidovaná expanzia o 7,6 % zaznamenaná v druhom štvrťroku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,16 %, CAC 40 - 0,20 %, DAX + 0,19 %.
Osobné výdavky v USA v novembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,1 %, čo bolo pod trhovými prognózami 0,2 %, keďže spotrebiteľské výdavky sa počas dovolenkovej sezóny ochladili. Po očistení o infláciu sa osobné výdavky v novembri zastavili, čo predstavuje najslabší výkon od júla. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,54 %, S&P 500 + 0,59 %, NASDAQ + 0,21 %.
Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1041x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.