Cena ropy rástla o viac ako 1 % počas prvého obchodného dňa nového roka pred stretnutím OPEC+, ktoré sa uskutoční v utorok.
Cena ropy rástla o viac ako 1 % počas prvého obchodného dňa nového roka pred stretnutím OPEC+, ktoré sa uskutoční v utorok.
Absolútna správa:
Cena ropy rástla o viac ako 1 % v prvý obchodný deň nového roka pred stretnutím OPEC+, ktoré sa uskutoční v utorok. Na stretnutí by sa malo diskutovať o výrobnej politike na február. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu znížila svoj odhad prebytku na svetových trhoch s ropou v tomto štvrťroku, deň predtým, ako skupina a jej spojenci zvážia ďalšie zvýšenie produkcie. Aliancia 23 krajín je na dobrej ceste ratifikovať ďalšie mierne oživenie produkcie o 400 000 barelov denne, uviedli delegáti. Očakáva sa, že líbyjská ťažba ropy klesne na najnižšiu úroveň za viac ako rok, z dôvodu opráv poškodeného potrubia. Líbya očakáva, že jej produkcia ropy v priebehu budúceho týždňa klesne o ďalších 200 000 barelov denne. V kombinácii so stratou dodávok v dôsledku odstavenia ropného poľa Shararafield to zníži celkovú produkciu krajiny na približne 700 000 barelov denne. Minulý rok zaznamenala ropa svoj najväčší ročný zisk od roku 2009, keďže zavedenie vakcín proti Covid-19 pomohlo znovu otvoriť ekonomiky, čím sa zvýšil dopyt po energii. Zatiaľ čo OPEC+ je pripravený pridať ďalších 400 000 barelov denne ku globálnej ponuke, stále existujú obavy z dlho dobejšej spotreby, keďže Čína bojuje so vzplanutím vírusu Covid-19 a omikrónový variant vedie k rušeniu letov na celom svete.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +2 474,26 %). Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysokovýkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla obsluhuje zákazníkov po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ceny súkromných domov v Singapure za tri mesiace do decembra 2021 medzi kvartálne vyskočili o 5,0 %, pričom sa prudko zrýchlili z 1,1 % v predchádzajúcom období. Ročná inflácia v Indonézii vzrástla na 18-mesačné maximum 1,87 % v decembri 2021 z novembrových 1,75 %. Inflácia spotrebiteľských cien v Turecku v decembri 2021 medziročne vyskočila na 36,08 %, z 21,31 % v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,38 %, Hang Seng -0,53 %, Nikkei 225 -0,40 %.
Germany Manufacturing PMI bol v decembri 2021 revidovaný nižšie na 57,4 bodu z predbežných 57,9 bodu, čo zodpovedá údajom z predchádzajúceho mesiaca 57,4 bodu, čo bolo najnižšie od januára 2021, keďže obmedzenia dodávok naďalej brzdili továrenskú výrobu. Eurozone Manufacturing PMI bol v decembri 2021 potvrdený na 58 bodoch, čo je najnižšia úroveň od februára. Výrobcovia spotrebného tovaru prispeli k pomalšiemu zlepšovaniu výrobných podmienok, pričom výrobcovia medziproduktov a investičného tovaru zaznamenali mierne rýchlejšie oživenie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,78 %, CAC 40 +0,90 %, DAX +0,86 %.
Stavebné výdavky v USA vzrástli o 0,4 % oproti predchádzajúcemu mesiacu na sezónne upravenú ročnú mieru 1,626 bilióna USD v novembri 2021, po nahor revidovanom raste o 0,4 % v októbri. US Manufacturing PMI bol v decembri 2021 revidovaný o niečo nižšie na 57,7 bodu z predbežných 57,8 bodu, čo stále poukazuje na silnú expanziu továrenskej aktivity. Futures na zemný plyn v USA zostali na začiatku roka 2022 okolo 3,7 USD za milión britských tepelných jednotiek a pohybovali sa blízko svojich najnižších úrovní od konca júna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +0,64 %, NASDAQ +1,20 %.
Prečítané: 1462x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.