Dlh amerických domácností vzrástol o najvyššiu sumu za posledných 14 rokov v druhom štvrťroku
Dlh amerických domácností vzrástol o najvyššiu sumu za posledných 14 rokov v druhom štvrťroku
Absolútna správa:
V druhom štvrťroku dlh amerických domácností vzrástol o najvyššiu sumu za posledných 14 rokov, a to predovšetkým vďaka rastu trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. Celkový dlh od apríli až po jún vzrástol o 313 miliárd dolárov, čo je najprudší nárast od roku 2007. Podiel na dlhu vzrástol o 2,1%, čo je najrýchlejšie tempo od 4. štvrťroka 2013. Väčšina dlhu pochádza z hypotekárnych úverov na počiatočný nákup nehnuteľností a z refinancovania existujúcich úverov, ktoré boli veľmi populárne, pretože Federálny rezervný systém ponechal štandardné úrokové sadzby ukotvené okolo historických miním. Hypotekárne dlhy za dané obdobie vzrástli o 282 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 2,8% oproti prvému štvrťroku a o 6,7% medziročne, čo je spolu 10,4 bilióna dolárov. Rastúci počet dlhov však nebol len o hypotékach, pričom dlhy mimo bývania sa zvýšili o 44 miliárd dolárov. Dlhy na kreditných kartách sa zvýšili o 17 miliárd dolárov, zatiaľ čo pôžičky na autá sa zvýšili o 33 miliárd dolárov. Dlh študentských pôžičiek sa v danom období znížil a klesol o 14 miliárd dolárov na 1,57 bilióna dolárov
Investori zarobili na:
Spoločnosti Victoria's Secret & Co, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 26,61 %. Victoria's Secret & Co pôsobí ako maloobchod s oblečením a doplnkami pre ženy. Spoločnosť ponúka spodnú bielizeň, podprsenky, nohavičky, pyžamá, oblečenie na spanie, plavky a ďalšie oblečenie, ponúka tiež výrobky osobnej starostlivosti a kozmetiky. Victoria's Secret slúži zákazníkom po celom svete..
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výnos 10-ročného JGB v Japonsku sa v auguste dostal na 31-týždňové minimum 0,009%, čím sa sledoval všeobecný trend výnosov amerického ministerstva financií, pretože šírenie variantu delta koronavírusu ohrozovalo oživenie ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,01 %, Hang Seng -0,16 %, Nikkei 225 -0,50 %.
Ceny výrobcov v eurozóne vzrástli o 1,4 percenta oproti mesiacu jún 2021, čo bol 13. mesiac po sebe s rastovým trendom a bolo to v súlade s očakávaniami trhu. V júni 2021 počet zahraničných turistov, ktorý pricestovali do Španielska medziročne vzrástol o 984,7 percenta na 2,2 milióna, pretože sa ekonomika znova otvorila a obnovilo sa medzinárodné cestovanie. Hlavný nárast bol zaznamenaný u turistov z Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Holandska, Talianska a Portugalska. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,33 %, CAC 40 +0,72 %, DAX -0,09 %.
Index ekonomického optimizmu IBD/TIPP v USA klesol v auguste 2021 o ďalších 0,7 bodu na 53,6, čo je najmenej od februára, pretože spotrebitelia boli menej optimistickí, pokiaľ ide o krátkodobé vyhliadky americkej ekonomiky a výhľad osobných financií. Dolárový index sa v prvom augustovom obchodnom týždni dostal na úroveň 92, neďaleko júlových miním okolo 91,80, pretože obavy zo spomalenia ekonomického rastu USA a pretrvávajúceho holubičieho Fedu odradili investorov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,80 %, S&P 500 +0,85 %, NASDAQ +0,55 %.
Prečítané: 1400x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.