Podľa vyjadrenia šéfa OPEC-u čelia globálne trhy s ropou v tomto roku vysokému riziku stlačenia ponuky, keďže dopyt zostáva odolný a voľná výrobná kapacita sa zmenšuje.
Podľa vyjadrenia šéfa OPEC-u čelia globálne trhy s ropou v tomto roku vysokému riziku stlačenia ponuky, keďže dopyt zostáva odolný a voľná výrobná kapacita sa zmenšuje.
Absolútna správa:
Globálne trhy s ropou čelia v tomto roku vysokému riziku stlačenia ponuky, keďže dopyt zostáva odolný a voľná výrobná kapacita sa zmenšuje, povedal nový šéf OPEC. Medzinárodné ceny ropy klesli takmer na 90 dolárov za barel v dôsledku známok spomaľujúcej sa ekonomiky v Číne, kde spotreba paliva klesla v júli na dvojročné minimum a nevýraznej dovolenkovej sezóny v USA. Napriek tomu je šéf OPEC presvedčený, že svetový dopyt po rope sa tento rok zvýši o takmer 3 milióny barelov denne, čo je podporené uvoľnením Čínskych reštrikcií súvisiacich s Covidom. Aliancia OPEC+ prekvapila obchodníkov začiatkom tohto mesiaca tým, že súhlasila so zvýšením ťažby len o 100 000 barelov denne a to napriek výzvam amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v júli podnikol významnú cestu do Saudskej Arábie. Straty ropy sa tento týždeň prehĺbili na základe signálov, že Irán, člen OPEC, je blízko k oživeniu jadrovej dohody, ktorá by mohla zmierniť sankcie USA na jeho obchod s ropou. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry by Teherán mohol do šiestich mesiacov od dohody pridať približne 1,3 milióna barelov denne. Podľa vyjadrenia šéfa OPEC globálny dopyt zostáva dostatočne zdravý na to, aby absorboval akékoľvek ďalšie toky z Islamskej republiky, za predpokladu, že budú uvoľnené zodpovedným a postupným spôsobom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Agilent Technologies, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,14 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +133,73 %). Agilent Technologies, Inc. poskytuje základné bioanalytické a elektronické meracie riešenia pre odvetvia komunikácií, elektroniky, biologických vied a chemických analýz. Spoločnosť ponúka elektronické a bioanalytické meranie, testovanie polovodičov a dosiek.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská obchodná bilancia sa v júli 2022 posunula do deficitu 1 436,8 miliardy JPY z prebytku 434,5 miliardy JPY v rovnakom mesiaci minulého roka. Vývoz z Japonska vzrástol medziročne o 19,0 % na 8 752,8 miliardy JPY v júli 2022 po mierne revidovanom zvýšení o 19,3 % v júni. Objednávky strojov v súkromnom sektore v Japonsku, s výnimkou volatilných objednávok pre lode a od energetických spoločností, vzrástli v júni 2022 o 0,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím sa zmenili na kladné z 5,6 % poklesu v máji. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,94 %, Hang Seng +0,46 %, Nikkei 225 +1,23 %.
Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 zvýšila na 10,1 % z 9,4 % v predchádzajúcom období. Počet zamestnaných osôb v eurozóne za tri mesiace pred júnom 2022 medzikvartálne vzrástol o 0,3 %, čím sa zmiernil z 0,6 % v predchádzajúcom období a bol mierne pod očakávaniami trhu. Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom štvrťroku 2022 medziročne o 3,9 %, čo je menej ako 4 % v rýchlych odhadoch a 5,4 % v predchádzajúcom období, ukázali druhé odhady. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,29 %, CAC 40 -0,97 %, DAX -2,04 %.
Maloobchodné tržby bez áut v Spojených štátoch sa v júli 2022 medzimesačne zvýšili o 0,4 %, po nadol revidovanom náraste o 0,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Zásoby ropy v USA klesli v týždni, ktorý sa skončil 12. augusta, o 7,056 milióna barelov, čo je najviac od začiatku apríla, pričom trhy očakávali menší pokles o 0,275 milióna barelov. Zásoby výrobcov a obchodu v USA vzrástli o 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2022, po nahor revidovanom náraste o 1,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,50 %, S&P 500 -0,72 %, NASDAQ -1,25 %.
Prečítané: 912x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.