SEC obviňuje BMW, že nadhodnocovala mesačné údaje o svojom predaji v USA.
SEC obviňuje BMW, že nadhodnocovala mesačné údaje o svojom predaji v USA.
Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW zaplatí v Spojených štátoch pokutu 18 miliónov dolárov , aby urovnal obvinenia z poskytovania zavádzajúcich informácií o predaji. Informovala o tom americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Komisia tvrdí, že automobilka v rokoch 2015 až 2019 nadhodnocovala mesačné údaje o svojom predaji v USA. Zároveň firma získala od investorov približne 18 miliárd dolárov prostredníctvom predaja dlhopisov. Komisia však ocenila, že BMW aj napriek problémom spojeným s pandémiou nového koronavírusu spolupracovalo pri vyšetrovaní. To SEC zohľadnila pri výške pokuty. Vlani udelila taliansko-americkej automobilke Fiat Chrysler pokutu 40 miliónov dolárov za zavádzanie investorov prikrášlenými údajmi o predaji.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 12% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -70,22 %). Spoločnosť vlastní veľké výletné lode, na ktorých realizuje zaoceánske plavby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Kim Čong Un sa v liste ospravedlnil za zastrelenie nezvestného juhokórejského vládneho zamestnanca. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,15%, Hang Seng - 0,32 %, Nikkei 225 + 0,51 %.
Európska komisia sa rozhodla podať odvolanie proti júlovému rozhodnutiu súdu, ktoré zrušilo jej nariadenia, aby americká spoločnosť Apple doplatila Írsku na daniach 13 miliárd eur . Oznámila to dnes podpredsedníčka komisie zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestager. Vývoj epidémie koronavírusu v siedmich európskych krajinách, medzi ktorými je Česká republika, vyvoláva veľké znepokojenie. Oznámilo to Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Podľa neho v týchto krajinách stúpa počet ťažko chorých alebo hospitalizovaných a úmrtnosť buď narastá, alebo jej nárast v blízkej dobe hrozí. Do skupiny ECDC okrem Česka radí aj Španielsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Maďarsko. Dôvera britských spotrebiteľov dosiahla v septembri najvyššiu úroveň od marcového zavedenia plošnej karantény, ale stále je hlboko pod stavom pred pandémiou choroby covid-19. Ukázali to výsledky prieskumu, ktoré dnes zverejnila spoločnosť GfK. Index spotrebiteľskej dôvery sa podľa nej v septembri zvýšil na mínus 25 bodov z augustových mínus 27 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,71 %, CAC 40 - 0,69 %, DAX - 1,09 %.
Objednávky tovaru dlhodobej spotreby v auguste v USA podľa predbežných údajov vzrástli medzimesačne o 0,4%. Očakával sa pritom rast o 1,4%. Ruský prezident Vladimír Putin navrhol Spojeným štátom vzájomnú spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti vrátane záruk nezasahovania do volieb a vôbec vnútorných záležitostí druhej strany. Prezidentovo vyhlásenie obsahujúce niekoľko návrhov zverejnil dnes na svojom webe Kremeľ. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,26%, S&P 500 + 1,52 %, NASDAQ + 2,21%.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1661x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.