pred 3 rokmi

BMW musí v USA zaplatiť pokutu

original_1733494106

SEC obviňuje BMW, že nadhodnocovala mesačné údaje o svojom predaji v USA.

Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW zaplatí v Spojených štátoch pokutu 18 miliónov dolárov , aby urovnal obvinenia z poskytovania zavádzajúcich informácií o predaji. Informovala o tom americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Komisia tvrdí, že automobilka v rokoch 2015 až 2019 nadhodnocovala mesačné údaje o svojom predaji v USA. Zároveň firma získala od investorov približne 18 miliárd dolárov prostredníctvom predaja dlhopisov. Komisia však ocenila, že BMW aj napriek problémom spojeným s pandémiou nového koronavírusu spolupracovalo pri vyšetrovaní. To SEC zohľadnila pri výške pokuty. Vlani udelila taliansko-americkej automobilke Fiat Chrysler pokutu 40 miliónov dolárov za zavádzanie investorov prikrášlenými údajmi o predaji.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 12% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -70,22 %). Spoločnosť   vlastní veľké výletné lode, na ktorých realizuje zaoceánske plavby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Kim Čong Un sa v liste ospravedlnil za zastrelenie nezvestného juhokórejského vládneho zamestnanca. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,15%, Hang Seng - 0,32 %, Nikkei 225 + 0,51 %.

Európska komisia sa rozhodla podať odvolanie proti júlovému rozhodnutiu súdu, ktoré zrušilo jej nariadenia, aby americká spoločnosť Apple doplatila Írsku na daniach 13 miliárd eur . Oznámila to dnes podpredsedníčka komisie zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestager. Vývoj epidémie koronavírusu v siedmich európskych krajinách, medzi ktorými je Česká republika, vyvoláva veľké znepokojenie. Oznámilo to Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Podľa neho v týchto krajinách stúpa počet ťažko chorých alebo hospitalizovaných a úmrtnosť buď narastá, alebo jej nárast v blízkej dobe hrozí. Do skupiny ECDC okrem Česka radí aj Španielsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Maďarsko. Dôvera britských spotrebiteľov dosiahla v septembri najvyššiu úroveň od marcového zavedenia plošnej karantény, ale stále je hlboko pod stavom pred pandémiou choroby covid-19. Ukázali to výsledky prieskumu, ktoré dnes zverejnila spoločnosť GfK. Index spotrebiteľskej dôvery sa podľa nej v septembri zvýšil na mínus 25 bodov z augustových mínus 27 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,71 %, CAC 40 - 0,69 %, DAX - 1,09 %.

Objednávky tovaru dlhodobej spotreby v auguste v USA podľa predbežných údajov vzrástli medzimesačne o 0,4%. Očakával sa pritom rast o 1,4%. Ruský prezident Vladimír Putin navrhol Spojeným štátom vzájomnú spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti vrátane záruk nezasahovania do volieb a vôbec vnútorných záležitostí druhej strany. Prezidentovo vyhlásenie obsahujúce niekoľko návrhov zverejnil dnes na svojom webe Kremeľ. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,26%, S&P 500 + 1,52 %, NASDAQ + 2,21%.

 

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1344x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2432748043
pred 2 dňami

Scion Asset Management zvyšuje investíciu do Alibaba Group a Reddit oznamuje partnerstvo s OpenAI

Shutterstock_1684808446
pred 3 dňami

Walmart a JD.com sledujú stúpajúci trend, zatiaľ čo akcie spoločností Siemens a Under Armour klesajú

FP (2)
pred 4 dňami

Údaje spotrebiteľských cien v USA poukazujú na spomalenie cenových tlakov

Shutterstock_1504452155
pred 5 dňami

Zaujímavé kvartálne výsledky spoločností ako Alibaba, SoftBank a Sony

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.