Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov.
Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov.
Absolútna správa:
Po volatilnom víkende bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov a dosiahol najvyššiu úroveň za viac ako dva týždne. Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov. Kryptomeny boli v posledných týždňoch pod tlakom, pričom bitcoiny stratili zhruba 30% od polovice apríla, keď dosiahli rekord takmer 65 000 dolárov. Nedávny výpredaj ešte zhoršilo verejné pokarhanie Elona Muska z Tesla Inc., ktorý kritizoval množstvo energie použitej servermi a odmietol predchádzajúcu ponuku umožniť zákazníkom kúpiť si jeho automobily pomocou kryptomeny. Náladu zhoršil aj zvýšený čínsky regulačný dohľad. Ceny sa však na začiatku týždňa zvýšili po tom, čo manažér hedžového fondu Paul Tudor Jones, ktorý uviedol, že bitcoin môže byť dobrým zabezpečením proti inflácii. Medzitým Musk cez víkend opäť zaskočil trh a prostredníctvom tweetu uviedol, že Tesla umožní transakcie s bitcoinmi, akonáhle sa začne ťažiť väčšia časť čistou energiou. Magnát uviedol, že chce, aby ťažiari, ktorí sa dostali do centra pozornosti v posledných mesiacoch, využívali asi 50% čistej energie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ResMed Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,00 % výkonnosť za poslednýdch 5 rokov: +289,95 %). Spoločnosť ResMed Inc. vyvíja, vyrába a uvádza na trh lekárske vybavenie na liečbu poruchy dýchania v spánku. Spoločnosť predáva diagnostické a liečebné prístroje v rôznych krajinách prostredníctvom svojich dcérskych spoločností a nezávislých distribútorov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodná inflácia v Indii sa v máji zrýchlila najrýchlejším tempom za posledných šesť mesiacov, keď ceny pohonných hmôt a potravín rástli vyšším tempom, čo vyvolalo tlak na centrálnu banku, aby skrotila ceny uprostred slabnúceho hospodárskeho oživenia. Inflácia v Indií dosiahla úroveň 6,3%. Čínsky jüan sa ocitol na trojtýždňových minimách 6,41559, pretože čínske akciové a dlhopisové trhy zostali počas sviatkov zatvorené. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,89 %, Hang Seng +0,36 %, Nikkei 225 +0,74 %.
Priemyselná výroba v EU vzrástla o 0,8% čím prekonala odhad 0,4%. Medziročne vzrástla priemyselná výroba o 39,3%. EÚ zahájila predaj 10 ročných dlhopisov na financovanie svojho programu na zotavenie ekonomík členských krajín. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,14 %, CAC 40 +0,24 %, DAX -0,13 %.
Stredné medziročné inflačné očakávania v USA vyskočili 7. mesiac po sebe na nové rekordné maximum 4 percentá v máji 2021. Očakávania sa zvýšili aj v súvislosti so zmenami cien domov a nájmov, príjmami a rastom výdavkov. Medzitým sa strednodobé inflačné očakávania v trojročnom horizonte zvýšili na 3,6% z 3,1%, čo je druhá najvyššia úroveň vôbec. Napriek pandémii, v dôsledku ktorej boli tisíce podnikov zatvorené a milióny nezamestnaných, sa úroveň majetku domácností za posledných 18 mesiacov skutočne zvýšila. Údaje Federálneho rezervného fondu za prvý štvrťrok 2021 ukazujú, že bilančná suma amerických domácností je na celkovej hodnote 154,2 bilióna dolárov, čo je nárast zo 134,3 bilióna dolárov vo štvrtom štvrťroku 2019. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,25%, S&P 500 +0,19 %, NASDAQ +0,74 %.
Prečítané: 1307x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.