Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov.
Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov.
Absolútna správa:
Po volatilnom víkende bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov a dosiahol najvyššiu úroveň za viac ako dva týždne. Najväčšia kryptomena na svete získala v pondelok až 4,5% a vzrástla na úroveň 41 020 dolárov. Kryptomeny boli v posledných týždňoch pod tlakom, pričom bitcoiny stratili zhruba 30% od polovice apríla, keď dosiahli rekord takmer 65 000 dolárov. Nedávny výpredaj ešte zhoršilo verejné pokarhanie Elona Muska z Tesla Inc., ktorý kritizoval množstvo energie použitej servermi a odmietol predchádzajúcu ponuku umožniť zákazníkom kúpiť si jeho automobily pomocou kryptomeny. Náladu zhoršil aj zvýšený čínsky regulačný dohľad. Ceny sa však na začiatku týždňa zvýšili po tom, čo manažér hedžového fondu Paul Tudor Jones, ktorý uviedol, že bitcoin môže byť dobrým zabezpečením proti inflácii. Medzitým Musk cez víkend opäť zaskočil trh a prostredníctvom tweetu uviedol, že Tesla umožní transakcie s bitcoinmi, akonáhle sa začne ťažiť väčšia časť čistou energiou. Magnát uviedol, že chce, aby ťažiari, ktorí sa dostali do centra pozornosti v posledných mesiacoch, využívali asi 50% čistej energie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ResMed Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,00 % výkonnosť za poslednýdch 5 rokov: +289,95 %). Spoločnosť ResMed Inc. vyvíja, vyrába a uvádza na trh lekárske vybavenie na liečbu poruchy dýchania v spánku. Spoločnosť predáva diagnostické a liečebné prístroje v rôznych krajinách prostredníctvom svojich dcérskych spoločností a nezávislých distribútorov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodná inflácia v Indii sa v máji zrýchlila najrýchlejším tempom za posledných šesť mesiacov, keď ceny pohonných hmôt a potravín rástli vyšším tempom, čo vyvolalo tlak na centrálnu banku, aby skrotila ceny uprostred slabnúceho hospodárskeho oživenia. Inflácia v Indií dosiahla úroveň 6,3%. Čínsky jüan sa ocitol na trojtýždňových minimách 6,41559, pretože čínske akciové a dlhopisové trhy zostali počas sviatkov zatvorené. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,89 %, Hang Seng +0,36 %, Nikkei 225 +0,74 %.
Priemyselná výroba v EU vzrástla o 0,8% čím prekonala odhad 0,4%. Medziročne vzrástla priemyselná výroba o 39,3%. EÚ zahájila predaj 10 ročných dlhopisov na financovanie svojho programu na zotavenie ekonomík členských krajín. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,14 %, CAC 40 +0,24 %, DAX -0,13 %.
Stredné medziročné inflačné očakávania v USA vyskočili 7. mesiac po sebe na nové rekordné maximum 4 percentá v máji 2021. Očakávania sa zvýšili aj v súvislosti so zmenami cien domov a nájmov, príjmami a rastom výdavkov. Medzitým sa strednodobé inflačné očakávania v trojročnom horizonte zvýšili na 3,6% z 3,1%, čo je druhá najvyššia úroveň vôbec. Napriek pandémii, v dôsledku ktorej boli tisíce podnikov zatvorené a milióny nezamestnaných, sa úroveň majetku domácností za posledných 18 mesiacov skutočne zvýšila. Údaje Federálneho rezervného fondu za prvý štvrťrok 2021 ukazujú, že bilančná suma amerických domácností je na celkovej hodnote 154,2 bilióna dolárov, čo je nárast zo 134,3 bilióna dolárov vo štvrtom štvrťroku 2019. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,25%, S&P 500 +0,19 %, NASDAQ +0,74 %.
Prečítané: 1223x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.