Zástancovia kryptomien tvrdia, že Bitcoin a iné digitálne aktíva môžu vzhľadom na to, že ide o idiosynkratickú triedu aktív, pôsobiť ako zabezpečenie proti výkyvom v iných oblastiach finančného trhu.
Zástancovia kryptomien tvrdia, že Bitcoin a iné digitálne aktíva môžu vzhľadom na to, že ide o idiosynkratickú triedu aktív, pôsobiť ako zabezpečenie proti výkyvom v iných oblastiach finančného trhu.
Absolútna správa:
Bitcoin sa priblížil k ostro sledovanej cenovej úrovni, keď sa pokles najväčšej kryptomeny z jej historického maxima predĺžil do piateho týždňa. Digitálne aktívum v pondelok pri obchodovaní v New Yorku kleslo o viac ako 6,0 % na 46 713 USD. Bloomberg Galaxy Crypto Index klesol o viac ako 5,0 % na najnižšiu úroveň od začiatku októbra, zatiaľ čo obľúbené DeFi tokeny ako Solana, Cardano a Polkadot klesli ešte viac. Pokles Bitcoinu ho približuje k jeho priemernej cene za posledných 200 dní, ktorá sa momentálne pohybuje okolo 46 720 dolárov. Bitcoin klesal štyri po sebe nasledujúce týždne, merané siedmimi dňami, ktoré sa skončili v piatok. Na rozdiel od väčšiny tradičných tried aktív a cenných papierov sa digitálne tokeny obchodujú nepretržite, často na mierne regulovaných online burzách po celom svete. Bitcoin sa v piatok krátko posilnil po tom, čo správa ukázala, že spotrebiteľské ceny v USA vzrástli, čo podporuje argument, že kryptomena predstavuje ochranu proti inflácií. Počas 4. decembra sa token prepadol až o 21 % a potom sa vrátila približne polovica straty o hodiny neskôr. Z rekordného maxima takmer 69 000 USD dosiahnutého 10. novembra je stále asi o 30 % nižšie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,81 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1097,93 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Hlavné objednávky strojov v Japonsku, s výnimkou volatilných objednávok pre lode a od energetických spoločností, vzrástli v októbri 2021 na sezónne upravenej báze o 3,8 %, čím prekonali očakávania trhu, ktoré počítali s nárastom o 2,1 %. Meradlo vzrástlo prvýkrát za tri mesiace, čo je znakom toho, že firmy míňajú a širšia ekonomika sa zotavuje, keďže niekoľko mesiacov trvajúce obmedzenia ponuky sa zmiernili. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,57 %, Hang Seng -0,17 %, Nikkei 225 +0,71%.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v novembri 2021 medziročne na rekordných 16,6 %, po 15,2 % náraste v predchádzajúcom mesiaci, ktorý bol zapríčinení najmä v dôsledku nákladov na suroviny a medziprodukty. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,38 %, CAC 40 -0,70 %, DAX -0,01 %.
Predseda Fedu Jerome Powell už naznačil, že výbor pre stanovovanie sadzieb pravdepodobne tento týždeň na svojom zasadnutí o politike oznámi, že urýchli ukončenie svojho programu nákupu dlhopisov a ukončí ho pravdepodobne v marci 2022 namiesto júna ako sa plánovalo predtým. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,89 %, S&P 500 -0,86 %, NASDAQ -1,39 %.
Prečítané: 1441x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.