Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie.
Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie.
Absolútna správa:
Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie. Biden obvinil z tohtoročného prudkého nárastu cien benzínu ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú inváziu na Ukrajinu a nazval to „Putinovo zvýšenie cien“. Kritizoval však aj americké ropné spoločnosti, ktoré sa zdráhali zvýšiť produkciu a vyzval Kongres, aby účtoval poplatky firmám, ktoré majú nevyužité prenájmy vrtov na federálnych pozemkoch. Vysoké ceny pohonných hmôt výrazne ovplyvňujú politické vyhliadky Bieleho domu na november, keď voliči rozhodnú, či si Bidenova strana udrží kontrolu nad Kongresom. Prezident sa snažil skrotiť ceny benzínu aj širšiu infláciu, ktorá je na 40-ročných maximách, keď sa svetová ekonomika prispôsobuje pandémiám. Administratíva bude tiež tlačiť na Medzinárodnú energetickú agentúru, aby koordinovala uvoľňovanie zo zásob inými krajinami, ktoré spotrebúvajú ropu. Organizácia sa stretne v priebehu niekoľkých dní, uviedli dvaja ľudia oboznámení so záležitosťou. Cieľom Bidenovho plánu je vytvoriť most pre zásobovanie USA až do jesene, kedy sa očakáva nárast domácej produkcie, uviedol Biely dom. Avšak odmietnutie OPEC+ zvýšiť svoju vlastnú produkciu môže otupiť akýkoľvek vplyv uvoľnenia USA, ktoré je zďaleka najväčšie v histórii strategických ropných rezerv.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,11 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -60,64 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny PMI NBS pre Čínu klesol v marci 2022 na 49,5 bodu z 50,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci a bol pod trhovými prognózami, ktoré boli na úrovni 49,9 bodu. Išlo o prvé zníženie továrenskej činnosti od vlaňajšieho októbra, čo odrážalo vplyv rozšíreného prepuknutia ochorenia COVID-19 v kľúčových mestách. Priemyselná produkcia v Japonsku vo februári 2022 medzimesačne vzrástla o 0,1 %, pričom stúpla prvýkrát za tri mesiace, vďaka rastúcej produkcii automobilov a dopravných zariadení. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,74 %, Hang Seng -1,06 %, Nikkei 225 -0,73 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla na rekordné minimum 6,8 % vo februári 2022 z nahor revidovaných 6,9 % v januári a z 8,2 % vo februári 2021. Maloobchodné tržby v Nemecku vzrástli vo februári 2022 medziročne o 7 %. Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v marci 2022 zrýchlila na 4,5 %, čo je najviac od decembra 1985 a podľa predbežných odhadov prekročila trhové prognózy 4,3 %. Najväčší tlak na rast naďalej vyvolávajú náklady na energie, potraviny a v menšej miere aj služby. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,43 %, CAC 40 -1,21 %, DAX -1,31 %.
Osobné výdavky v USA vzrástli vo februári 2022 medzimesačne o 0,2 %, čo je menej, ako očakávali trhové prognózy, ktoré boli nadstavené na úrovni rastu o 0,5 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom sa 26. marca o 14-tisíc na 202-tisíc, čo prekonalo očakávania trhu na úrovni 197-tisíc. Základný cenový index PCE, preferovaný ukazovateľ inflácie pre Fed, sa vo februári zvýšil na 5,40 %, čo je najviac od apríla 1983, z 5,20 % v januári 2022. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,56 %, S&P 500 -1,56 %, NASDAQ -1,54 %.
Prečítané: 970x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.