Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie.
Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie.
Absolútna správa:
Prezident Joe Biden uviedol, že jeho plán uvoľňovať milión barelov ropy denne z amerických zásob počas šiestich mesiacov by položil základ pre to, aby krajina dosiahla nezávislosť od zahraničných dodávateľov energie. Biden obvinil z tohtoročného prudkého nárastu cien benzínu ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú inváziu na Ukrajinu a nazval to „Putinovo zvýšenie cien“. Kritizoval však aj americké ropné spoločnosti, ktoré sa zdráhali zvýšiť produkciu a vyzval Kongres, aby účtoval poplatky firmám, ktoré majú nevyužité prenájmy vrtov na federálnych pozemkoch. Vysoké ceny pohonných hmôt výrazne ovplyvňujú politické vyhliadky Bieleho domu na november, keď voliči rozhodnú, či si Bidenova strana udrží kontrolu nad Kongresom. Prezident sa snažil skrotiť ceny benzínu aj širšiu infláciu, ktorá je na 40-ročných maximách, keď sa svetová ekonomika prispôsobuje pandémiám. Administratíva bude tiež tlačiť na Medzinárodnú energetickú agentúru, aby koordinovala uvoľňovanie zo zásob inými krajinami, ktoré spotrebúvajú ropu. Organizácia sa stretne v priebehu niekoľkých dní, uviedli dvaja ľudia oboznámení so záležitosťou. Cieľom Bidenovho plánu je vytvoriť most pre zásobovanie USA až do jesene, kedy sa očakáva nárast domácej produkcie, uviedol Biely dom. Avšak odmietnutie OPEC+ zvýšiť svoju vlastnú produkciu môže otupiť akýkoľvek vplyv uvoľnenia USA, ktoré je zďaleka najväčšie v histórii strategických ropných rezerv.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,11 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -60,64 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny PMI NBS pre Čínu klesol v marci 2022 na 49,5 bodu z 50,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci a bol pod trhovými prognózami, ktoré boli na úrovni 49,9 bodu. Išlo o prvé zníženie továrenskej činnosti od vlaňajšieho októbra, čo odrážalo vplyv rozšíreného prepuknutia ochorenia COVID-19 v kľúčových mestách. Priemyselná produkcia v Japonsku vo februári 2022 medzimesačne vzrástla o 0,1 %, pričom stúpla prvýkrát za tri mesiace, vďaka rastúcej produkcii automobilov a dopravných zariadení. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,74 %, Hang Seng -1,06 %, Nikkei 225 -0,73 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla na rekordné minimum 6,8 % vo februári 2022 z nahor revidovaných 6,9 % v januári a z 8,2 % vo februári 2021. Maloobchodné tržby v Nemecku vzrástli vo februári 2022 medziročne o 7 %. Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v marci 2022 zrýchlila na 4,5 %, čo je najviac od decembra 1985 a podľa predbežných odhadov prekročila trhové prognózy 4,3 %. Najväčší tlak na rast naďalej vyvolávajú náklady na energie, potraviny a v menšej miere aj služby. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,43 %, CAC 40 -1,21 %, DAX -1,31 %.
Osobné výdavky v USA vzrástli vo februári 2022 medzimesačne o 0,2 %, čo je menej, ako očakávali trhové prognózy, ktoré boli nadstavené na úrovni rastu o 0,5 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom sa 26. marca o 14-tisíc na 202-tisíc, čo prekonalo očakávania trhu na úrovni 197-tisíc. Základný cenový index PCE, preferovaný ukazovateľ inflácie pre Fed, sa vo februári zvýšil na 5,40 %, čo je najviac od apríla 1983, z 5,20 % v januári 2022. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,56 %, S&P 500 -1,56 %, NASDAQ -1,54 %.
Prečítané: 888x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.