Spoločnosť Apple ma zajtra predstaviť svoje nové produkty, na čo akcie spoločnosti reagovali výrazne pozitívne.
Spoločnosť Apple ma zajtra predstaviť svoje nové produkty, na čo akcie spoločnosti reagovali výrazne pozitívne.
Absolútna správa:
Prvý obchodný deň v týždni prevládal na trhoch optimizmus v značnej miere ťažil z očakávaní predposlednej výsledkov sezóny v tomto roku. Dnešnej pozitívne seanse na akciových trhoch dominovali technologické giganty Apple a Amazon. Akciám spoločnosti Apple pomohli očakávania ohľadne predstavenie nových produktov spoločnosti. Najväčšie očakávania investorov sa zameriavajú na predstavenie nový radov Iphone, ktoré pre spoločnosť predstavujú najdôležitejší produkt v portfóliu. Ceny akcií Amazonu dnes ťažili zo spustenia výpredajovej akcie „Prime day“, ktorá ma začať zajtra a trvať 48 hodín. Globálna dohoda o digitálnej dani sa odkladá do polovice roku 2021, dohoda by zasiahla spoločností ako Google, Apple, Facebook či Amazon sa zatiaľ odkladá. Dôvodom odkladu sú nezhody medzi Európskou úniu a Spojenými štátmi ale aj súčasná pandemická situácia.
Investori zarobili na:
Najväčším skokanom indexu S&P 500 bola spoločnosti Apple, ktorá vzrástla počas obchodného dna o 6,35 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 343,89 %). Ako sme už vyššie spomínali, najväčšiu zásluhu na rastie cien akcií ma zajtrajšie zverejnenie nového produktového portfólia spoločnosti a rovnako celový pozitívny sentiment plynúci z blížiacej sa výsledkovej sezóny. Spoločnosť Apple je technologický gigant, ktorý sa nezameriava len hardvérom a softvérom ale aj službám, ktoré poskytujú svojím zákazníkom na ich zariadeniach.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Na ázijskom kontinente dnes rovnako vládol pozitívny sentiment. Výnimkou bol Japonský index Nikkei, ktorý zakončil obchodný deň jemne v strate. Mierne negatívny sentiment v krajine vychádzajúceho slnka spôsobili nepriaznivé dáta nových objednávok ťažkej techniky, ktoré sa na medziročnej báze prepadli o 15 %. Čina zverejnila údaje o exporte, na medziročnej báze zvýšili svoj export o 10 %, čo mierne revidovali obchodnú bilanciu krajiny. Juhokórejská automobilka Huyndai dnes zverejnila, že bude musieť zvolať až 77 000 elektromobilu na kontrolu kvôli nebezpečenstvu vznietenia batérii, na čo akcie reagovali mierny poklesom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +3,03, Hang Seng +2,20 %, Nikkei 225 -0,26 %.
Európska centrálna banka sa vydala v stopách Federálnej rezervného systému a zahájila hĺbkou revíziu súčasného nastavenie menovo politickej stratégie. Najväčšou zmenou by malo byť prehodnotenia cielenia inflácie cez harmonizovaných index spotrebiteľských cien a nahradenie jadrového indexu. Táto zmena by znamenala veľký krok pre Európsku centrálna banku, ktorá by viac vyhovovala klimatickej a dekarbonizačnej agende tlačenej európskou úniu, keďže jadrový index nesleduje energetické suroviny. Podľa plynárenského gigantu Gazprom by mal na európskou trhu so zemným plynom naďalej panovať previs ponuky nad dopytom, čo tlačí ceny na dol. Nadbytok ponuky spôsobuje hlavne dodávky skvapalneného zemného plynu zo spojených štátov. V Nemecku bol dnes zverejnený index veľkoobchodný cien, ktoré za mesiac september zostali bez zmeny, očakával sa pokles o 0,4 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,76 %, CAC 40 +0,66 %, DAX +0,67%.
V krajine za veľkou mlákou dnes vládol pozitívny sentiment, čomu prispela prichádzajúca výsledková sezóna. Trhy nereagovali ani na neustálu škriepku ohľadne nových fiškálnych stimulov pre americkú ekonomiku. Podľa slov známeho ekonóma a bývalého ministra financií Lawrence H. Summersa fiškálnu stimuláciu americká ekonomika potrebuje a ak nebude schválená môže to byť veľký problém, za ktorý sa bude platiť. Súčasnej dobe sa začína ukazovať, že ak fiškálny balík nebude schválený rýchle oživenie ekonomiky môže stratiť na sile. Preferencie investorov v prezidentských voľbách sa v súčasnosti sa viac prikláňajú k tomu, že novým prezidentom bude Joe Biden. Príkladom, je rast akcií spoločností súvisiacimi so zelenými technológiami a horšie výsledkov spoločností zameriavajúce sa na fosílne palivá. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,88 %, S&P 500 +1,64 %, NASDAQ +2,56%.
Prečítané: 1065x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.