Americké indexy sa počas dnešného dňa obchodovali medzi ziskami a stratami a globálny trh s dlhopismi spracovával rozhodnutie Centrálnej banky Japonska.
Americké indexy sa počas dnešného dňa obchodovali medzi ziskami a stratami a globálny trh s dlhopismi spracovával rozhodnutie Centrálnej banky Japonska.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa pohyboval medzi ziskami a stratami, keďže investori naďalej spracúvali hrozbu vyšších úrokových sadzieb v roku 2023. Index S&P 500 za päť obchodných dní klesol približne o 5 %. Vzhľadom na to, že do konca roka je málo makro katalyzátorov, výkyvy na trhoch môžu zosilnieť. Z údajov v utorok ráno vyplynulo, že výstavba nových domov v USA v novembri naďalej klesala a počet povolení sa prepadol. Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, ak bude bývanie naďalej nákladné, čo by mohlo byť z dlhodobého hľadiska škodlivé pre rizikové aktíva. Výnosy štátnych pokladničných poukážok medzitým zostali na vysokej úrovni, pričom 10 ročná sadzba sa vyšplhala na približne 3,70 %. Výnosy vzrástli po kroku Centrálnej banky Japonska, ktorá ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni - 0,1 %, čo spôsobilo nárast jenu o viac ako 4 % voči doláru. Analytici sa domnievajú, že v budúcnosti dôjde k ďalším stratám, keďže japonskí investori, ktorý sú hlavnými hráčmi na trhu s americkým a európskym dlhom, majú teraz väčšiu motiváciu vrátiť peniaze späť do krajiny.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +775,48 %). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickej fáze. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj liečiv a vakcín s obsahom RNA. Spoločnosť Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a pre výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 % na svojom decembrovom zasadnutí podľa očakávaní jednomyseľným hlasovaním. Centrálna banka zároveň upravila rozsah tolerancie riadenia výnosovej krivky v rámci úsilia zmierniť niektoré náklady na dlhotrvajúce menové stimuly. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,65 %, Hang Seng -1,33 %, Nikkei 225 -2,46 %.
Ročná inflácia výrobcov v Nemecku klesla v novembri 2022 na 28,2 % z októbrových 34,5 %, čo je menej ako trhové prognózy 30,6 %, čo poukazuje na najnižšiu úroveň od februára. Najväčším prispievateľom k rastu zostali ceny energií. Na mesačnej báze klesli ceny výrobcov o 3,9 %, čo je druhý mesiac poklesu po sebe, v porovnaní s konsenzom poklesu o 2,5 % a po poklese o 4,2 % v októbri. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,23 %, CAC 40 – 0,35 %, DAX – 0,42 %.
Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 11,2 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,342 milióna v novembri 2022, čo je najnižšia úroveň od júna 2020 a výrazne pod očakávaniami trhu 1,485 milióna. Povolenia, ktoré sú zástupcom budúcej výstavby, klesajú, keďže prudko stúpajúce ceny a rastúce sadzby hypoték zasiahli dopyt a aktivitu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,28 %, S&P 500 + 0,11 %, NASDAQ + 0,01 %.
Prečítané: 788x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.