Americké indexy pokračovali v rastovom trende, ktorý bol zahájený štvrtkovými výsledkami o inflácií v USA.
Americké indexy pokračovali v rastovom trende, ktorý bol zahájený štvrtkovými výsledkami o inflácií v USA.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa zo začiatku obchodoval blízko otváracích cien, pričom najväčší rast z pomedzi indexov zaznamenal technologický index Nasdaq 100, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average klesol pod vplyvom akcií v oblasti zdravotníctva. Obchodovanie s hotovostnými pokladničnými poukážkami bolo pre Deň veteránov zatvorené. Kryptomeny po korekcií obnovili býčí trh, ktorý ich sprevádza tento týždeň. Spoločnosť FTX podľa najnovších správ podala v Delaware žiadosť o vyhlásenie bankrotu podľa kapitoly 11. Bitcoin klesol až o 8 % na 16 376 USD a ethereum sa prepadlo až o 9,2 %, k čomu prispeli aj zlé správy ohľadom spoločnosti FTX. Dolár sa v piatok prepadol o 1 % a smeroval k štvrtému týždňu strát po sebe. Zároveň ide o najväčší týždenný pokles od pandémie vyvolanej volatilitou v marci 2020. Index technologických akcií kótovaných v Hongkongu vzrástol o 10 % po tom, ako Čína skrátila čas, ktorý musia cestujúci a blízke osoby stráviť v karanténe. Tento obrat prišiel v nadväznosti na výzvu vedúcich predstaviteľov v Pekingu na presnejšie a cielenejšie opatrenia na kontrolu vírusu. Opatrenia tiež potvrdzujú pretrvávajúce očakávania trhu, že sa skončí čínska politika Covid Zero, čo však predstavitelia opakovane popreli.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paramount Global, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -66,75 %). Paramount Global pôsobí ako mediálna spoločnosť. Spoločnosť vyrába a distribuuje zábavný obsah prostredníctvom štúdií, sietí, streamovacích služieb, živých podujatí a tovaru. Paramount Global slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ceny výrobcov v Japonsku v októbri 2022 medziročne vzrástli o 9,1 %, čo je síce pomalší rast ako septembrových 10,2 % ktorý však prekonal očakávania výraznejšieho poklesu na 8,8 %, keďže vysoké ceny komodít a slabý jen naďalej zvyšovali vstupné náklady spoločností. Napriek tomu bol októbrový údaj najnižší od januára, čo pravdepodobne odráža klesajúci trend globálnej inflácie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,79 %, Hang Seng +7,74 %, Nikkei 225 +1,97 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola v októbri 2022 na úrovni 10,4 %, čo zodpovedá predbežným údajom uprostred oslabenia eura, prehlbujúcej sa energetickej krízy a pretrvávajúcich problémov s dodávateľským reťazcom. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v októbri zvýšili o 0,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,58 %, DAX +0,56 %.
Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA klesol v novembri 2022 na 54,7 bodov, čo je najnižšia hodnota od júla, z októbrových 59,9 bodov a pod trhovými prognózami 59,5 bodov. Nestabilita nálady bude pravdepodobne pokračovať, keďže je odrazom neistoty v súvislosti s globálnymi faktormi aj s prípadnými výsledkami volieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,10%, S&P 500 +0,93 %, NASDAQ +1,88 %.
Prečítané: 826x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.