Americké indexy kolísali po svojom najlepšom dvojdňovom raste od novembra, pričom obchodníci sa snažili získať informácie o vyhliadkach amerických spoločností v čase rastúcich obáv z recesie.
Americké indexy kolísali po svojom najlepšom dvojdňovom raste od novembra, pričom obchodníci sa snažili získať informácie o vyhliadkach amerických spoločností v čase rastúcich obáv z recesie.
Absolútna správa:
Pred začiatkom výsledkovej sezóny v oblasti technológií oznámilo svoje výsledky niekoľko ďalších spoločností. Dow Jones Transportation Average, klesol v dôsledku neuspokojivých výsledkov spoločnosti Union Pacific Corp., 3M Co. Kombinácia zmiešaných ziskov a ekonomických čísel spôsobuje, že investori váhajú s väčším rizikom, najmä po náraste akcií, ktorý vyhnal index S&P 500 až o 12 % z minima z polovice októbra. Obchodná aktivita v USA klesala už siedmy mesiac, hoci miernejším tempom, zatiaľ čo ukazovateľ cien vstupov sa zvýšil, čo svedčí o pretrvávajúcich inflačných tlakoch. Newyorská burza skúma, čo spôsobilo výkyvy akcií a zastavenie obchodovania pri dnešnom otvorení trhu, keď sa desiatky najväčších amerických spoločností náhle prepadli alebo prudko vzrástli a v priebehu niekoľkých minút dosiahli takmer 25 percentuálnych bodov medzi maximom a minimom. Medzi postihnutými boli banky, maloobchodníci a priemyselné spoločnosti vrátane Wells Fargo & Co., McDonald’s Corp., Walmart Inc. a Morgan Stanley.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PACCAR Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,64 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +41,47 %). PACCAR INC navrhuje, vyvíja, vyrába a distribuuje svetlo, stredné a vysoké nákladné vozidlá a súvisiace distribúcie dielcov dielkov. Spoločnosť tiež ponúka finančné a leasingové služby svojim zákazníkom a predajcom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB v decembri 2022 vzrástol o 3 body na -1, ale už druhý mesiac zostal v zápornom pásme a zostal pod svojím dlhodobým priemerom. Sentiment sa posilnil vo väčšine odvetví okrem dopravy a verejných služieb. Podnikateľské podmienky sa medzitým oslabili a klesli už tretí mesiac. Predstihové ukazovatele naznačovali, že podmienky by sa mohli ďalej zmierniť. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng +1,82 %, Nikkei 225 +1,46 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku vzrástol vo februári 2023 na -33,9 bodov z mierne revidovanej hodnoty -37,6 bodov v januári, pričom trh očakával -33,0 bodov. Najnovšie čítanie bolo najvyššie od augusta 2022, čo poukazuje na štvrtý mesiac zlepšenia nálady v rade v prostredí poklesu cien energií, pričom sa zlepšili príjmové očakávania aj ekonomické podmienky Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,05 %, CAC 40 +0,26 %, DAX -0,07 %.
Podľa predbežného odhadu sa index S&P Global US PMI v službách v januári 2023 zvýšil na 46,6 bodu zo 44,7 bodu na konci roka 2022 a prekonal očakávania trhu na úrovni 45 bodov, index PMI vo výrobnom sektore v USA v januári 2023 vzrástol na 46,8 bodov z decembrových 46,2 bodov, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 46 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,31 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,27 %.
Prečítané: 950x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.