Dlhopisy vzrástli, keďže ukazovateľ aktivity amerických tovární sa znížil viac ako sa očakávalo, čo zmiernilo obavy z inflácie, ktoré podnietil prekvapivý plán OPEC+ na zníženie produkcie ropy.
Dlhopisy vzrástli, keďže ukazovateľ aktivity amerických tovární sa znížil viac ako sa očakávalo, čo zmiernilo obavy z inflácie, ktoré podnietil prekvapivý plán OPEC+ na zníženie produkcie ropy.
Absolútna správa:
Politicky citlivé dvojročné výnosy sa obrátili po skoršom skoku až o 11 bázických bodov. Technicky náročný Nasdaq 100 zaostával za hlavnými akciovými indexmi, pretože Tesla Inc. narazila na údaje, ktoré ukazujú, že jej zníženie cien sotva zvýšilo dodávky. Energetické akcie sa pripojili k rastu americkej ropy v blízkosti 80 dolárov za barel. Miera výrobnej aktivity sa v marci znížila na 46,3 bodov, čo je pod priemerným odhadom 47,5 bodov. Hodnoty pod 50 naznačujú pokles. Americké ukazovatele nových objednávok a zamestnanosti ustúpili. Prezident Fed Bank of St. Louis James Bullard v pondelok pre televíziu Bloomberg povedal, že rozhodnutie OPEC+ bolo neočakávané a zvýšenie cien ropy by mohlo sťažiť prácu Fedu pri znižovaní inflácie. Swapy spojené s očakávaniami Fedu v oblasti úrokových sadzieb v máji naďalej vykazovali štvrť bodové zvýšenie ako pravdepodobnejšie ako nepravdepodobné. Ed Morse zo Citigroup Inc., globálny vedúci výskumu komodít, povedal pre Bloomberg Television, že ropný trh bude potrebovať oveľa viac neistoty ohľadom dodávok, kým ceny dosiahnu 100 dolárov za barel.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,89 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 64,84 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index nálady veľkých výrobcov Bank of Japan sa v 1. štvrťroku 2023 prepadol na 1 bod zo 7 bodov v 4. štvrťroku 2022, pričom nedosiahol konsenzus trhu na úrovni 3 bodov. Išlo o najnižšiu hodnotu od 4. štvrťroku 2020, pričom index klesal už piaty štvrťrok po sebe, keďže banková kríza v USA a Európe zvýšila neistotu v súvislosti s už aj tak spomaľujúcim sa globálnym rastom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,98 %, Hang Seng +0,04 %, Nikkei 225 +0,52 %.
Index PMI vo výrobnom sektore eurozóny dosiahol v marci 2023 hodnotu 47,3 bodov, čo je len malá zmena oproti predbežnému odhadu 47,1 bodov a pokles zo 48,5 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Najnovšie čítanie poukázalo na najvýraznejšie zhoršenie stavu výrobného sektora bloku od novembra minulého roka v dôsledku jedenásteho mesiaca poklesu továrenských objednávok a rekordného skrátenia dodacích lehôt dodávateľov v rámci prieskumu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,09 %, CAC 40 +0,32 %, DAX -0,31 %.
Index PMI v USA vo výrobnom sektore sa v marci 2023 znížil na 46,3 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2020, v porovnaní s februárovou hodnotou 47,7 bodu a konsenzom 47,5 bodu, čo naznačuje, že rastúce úrokové sadzby a rastúce obavy z recesie začínajú doliehať na podniky. Čítanie poukázalo na piaty mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou, keďže podniky naďalej spomaľujú produkciu, aby lepšie zodpovedala dopytu v prvej polovici roka 2023 a pripravili sa na rast v období konca leta a začiatku jesene. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,98 %, S&P 500 +0,37 %, NASDAQ -0,27 %.
Prečítané: 1587x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.