Americké akcie klesli z dôvodu negatívnejšieho sentimentu investorov. Zavážili neuspokojivé firemné výsledky a vyhliadky na agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb.
Americké akcie klesli z dôvodu negatívnejšieho sentimentu investorov. Zavážili neuspokojivé firemné výsledky a vyhliadky na agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Americké akcie klesli z dôvodu negatívnejšieho sentimentu investorov. Zavážili neuspokojivé firemné výsledky a vyhliadky na agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb. Index S&P 500 strácal počas dňa viac ako 2 %, pričom všetkých 11 priemyselných skupín bolo v piatok v červených číslach. Technologicky náročný Nasdaq 100 tiež strácal počas obchodného dňa viac ako 2 %. Medzitým takzvaný ukazovateľ strachu na trhu Cboe Volatility Index alebo VIX vyskočil na jednomesačné maximum. Dolár stúpol na najvyššiu úroveň od júna 2020. Obchodníci zvýšili stávky na sprísnenie politiky Federálneho rezervného systému po tom, čo predseda Fedu Jerome Powell načrtol svoj zatiaľ najagresívnejší prístup ku skroteniu inflácie, pričom potenciálne podporil zvýšenie sadzieb o dve alebo viac pol percentných zvýšení. Európske akcie sa pripojili k piatkovému výpredaju, keď sa finančné výsledky na kontinente ukázali ako zmiešané a silnejšie sprísňujúce sa signály od Európskej centrálnej banky podkopali chuť riskovať. Investori sa pripravujú túto nedeľu aj na druhé kolo francúzskych prezidentských volieb, kde sa Emmanuel Macron postaví proti Marine Le Penovej. Euro voči doláru kleslo už druhý deň.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kimberly-Clark Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,15 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +6,60 %). Kimberly-Clark Corporation je globálna zdravotnícka a hygienická spoločnosť, ktorá vyrába a dodáva spotrebné produkty. Medzi produkty spoločnosti patria plienky, vreckovky, papierové utierky, výrobky na starostlivosť o inkontinenciu, chirurgické plášte a jednorazové rúška na tvár.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľské ceny v Japonsku vzrástli v marci 2022 medziročne o 1,2 %, čo je najviac od októbra 2018, po 0,9 % náraste pred mesiacom. Thajsko v marci 2022 neočakávane vykázalo obchodný prebytok vo výške 1,46 miliardy USD, čím prekonalo trhový konsenzus o deficite 0,15 miliardy USD. Ročná miera inflácie v Malajzii bola neočakávane na úrovni 2,2 %, čo je nezmenená hodnota z päťmesačného minima z februára a je nižšia ako očakávania trhu na úrovni 2,3 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,44 %, Hang Seng -0,21 %, Nikkei 225 -1,63 %.
Pomer verejného dlhu k HDP v eurozóne klesol na konci roka 2021 na 95,6 % z nadol revidovaných 97,2 % v roku 2020. Maloobchodný predaj v Spojenom kráľovstve v marci 2022 medzimesačne klesol o 1,4 %, po nahor revidovanom poklese o 0,5 % vo februári. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,24 %, CAC 40 -1,99 %, DAX -2,48 %.
S&P Global Flash US Manufacturing PMI sa v apríli 2022 zvýšil na 59,7 bodu z 58,8 bodu v marci, čím prekonal prognózy trhu na úrovni 58,2 bodu. Údaje poukázali na najsilnejší rast továrenskej aktivity za sedem mesiacov, najmä vďaka rýchlejšiemu rastu produkcie, nových objednávok a zamestnanosti. Predbežný odhad ukázal, že index S&P Global US Services PMI v apríli 2022 klesol na 54,7 bodu z 58 bodov v marci, čo je najnižšie za 3 mesiace a výrazne pod prognózami trhu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,81 %, S&P 500 -2,77 %, NASDAQ -2,55 %.
Prečítané: 1125x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.