Americké akciové trhy klesali tesne pred výsledkami veľkých technologických spoločností.
Americké akciové trhy klesali tesne pred výsledkami veľkých technologických spoločností.
Absolútna správa:
Americké akcie počas dnešného dňa prudko klesali, dôvodom bol aj pokles veľkých technologických spoločností ako napríklad Apple Inc. a Microsoft Corp, ktorých cena akcií klesala pred hospodárskymi výsledkami, ktoré majú byť zverejnené dnes po uzavretí obchodovania na Wall Street. Technologický index Nasdaq dnes smeroval k najväčšiemu jednodňovému poklesu za viac ako dva mesiace a všetky tri hlavné americké akciové indexy poklesli z úrovní historických maxím. Hongkongský index Hang Seng klesol najviac od mája 2020, z dôvodu špekulácií, že sa americké fondy zbavujú čínskych a hongkonských aktív. Situácia v Číne zvyšuje na globálnom trhu nepokoj, nakoľko investori už majú obavy z udržania ekonomického oživenia a to vzhľadom na nárast prípadov variantu delta Covid-19 a rozhovory centrálnej banky o sprísňovaní menovej politiky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti F5 Networks, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,20 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +54,33 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie dobrých kvartálnych výsledkov, ktoré boli nad očakávaniami analytikov. F5 Networks, Inc. poskytuje integrované riešenia riadenia internetového prenosu určené na zlepšenie dostupnosti a výkonu najdôležitejších internetových serverov a aplikácií. Softvérové riešenia spoločnosti riadia a optimalizujú internetový prenos a obsah.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
HDP Južnej Kórei v 2. kvartály rástlo medzi kvartálne o 0,7 %, pričom odhad trhu sa nachádzal na úrovni rastu o 0,8 %. Japonské hlavné mesto zaznamenáva najvyšší počet nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň od začiatku pandémie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -3,53%, Hang Seng -4,22 %, Nikkei 225 +0,49 %.
Celková hodnota nových pôžičiek poskytnutých súkromnému sektoru v eurozóne rástla za mesiac júl medziročne o 4 %, v predchádzajúcom mesiaci sme mohli vidieť rast o 3,9 %. Európske akcie v utorok druhý deň po sebe uzatvárali v červených číslach a to na čele s akciami súvisiacimi s technológiami, dôvodom bol ďalší výpredaj na ázijských trhoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,92 %, CAC 40 -0,71 %, DAX -0,64 %.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch amerických rástli v júni medzimesačne o 0,8 %, očakávania trhu boli na úrovni 2,1 %. V mesiaci pred tým zaznamenali objednávky dlhodobej spotreby medzimesačný rast o 3,2 %. Index cien nehnuteľností v Spojených štátoch amerických rástol za mesiac máj medziročne o 18 %, medzimesačne vzrástol o 1,7 %. Americký index spotrebiteľskej dôvery Conference Board v júli vzrástol na 129,1 bodu. Z júnovej hodnoty 128,9 bodu, očakávania trhu boli nadstavené na hodnote 123,9 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,24 %, S&P 500 -0,47 %, NASDAQ -1,21 %.
Prečítané: 1279x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.