Akcie odovzdali svoje zisky v dôsledku prudkého nárastu ropy nad 100 USD za barel, ktorý znovu vyvolal obavy z inflácie, zatiaľ čo veľké banky pred stredajším začiatkom výsledkovej sezóny klesali.
Akcie odovzdali svoje zisky v dôsledku prudkého nárastu ropy nad 100 USD za barel, ktorý znovu vyvolal obavy z inflácie, zatiaľ čo veľké banky pred stredajším začiatkom výsledkovej sezóny klesali.
Absolútna správa:
Akcie odovzdali svoje zisky v dôsledku prudkého nárastu ropy nad 100 USD za barel, ktorý znovu vyvolal obavy z inflácie, zatiaľ čo veľké banky pred stredajším začiatkom výsledkovej sezóny klesali. Index S&P 500 vymazal zisky, ktoré boli predtým poháňané špekuláciami, že inflačné tlaky by mohli byť blízko vrcholu. JPMorgan Chase & Co. bude prvou zo šiestich bánk, ktoré vyhlásia výsledky, pričom Wall Street sa zameria na to, ako volatilita vyvolaná vojnou na Ukrajine ovplyvnila investičné bankovníctvo a obchodné operácie. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov klesli po tom, čo sa dotkli najvyšších hodnôt od decembra 2018. Ropa prekonala 100 USD za barel, keďže čiastočné uvoľnenie vírusových obmedzení v Šanghaji prinieslo určitý optimizmus na strane dopytu. Nárast cien ropy popri iných komoditách rozdúchal obavy z inflácie, čo by mohlo vyvinúť tlak na Federálny rezervný systém, aby agresívnejšie zvýšil úrokové sadzby. Náklady na benzín spôsobili polovicu mesačného nárastu indexu spotrebiteľských cien v USA v marci. Jadrová inflácia sa však zvýšila menej, ako sa predpokladalo, z veľkej časti v dôsledku najväčšieho poklesu cien ojazdených vozidiel od roku 1969 a spomalenia rastu cien v ostatných kategóriách tovaru.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,16 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +60,09 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Marathon Oil slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Indii vzrástla vo februári 2022 medziročne o 1,7 %, čím vzrástla z nahor revidovaného nárastu o 1,5 % v predchádzajúcom mesiaci, ale nesplnila očakávania trhu o 2,6 % náraste. Ročná miera inflácie v Indii sa v marci 2022 zvýšila na 6,95 %, čo je najviac od októbra 2020 a nad trhovými prognózami 6,35 %. Hodnota úverov v Japonsku vzrástla v marci 2022 medziročne o 0,5 %, čo je o niečo viac ako 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,95 %, Hang Seng +0,52 %, Nikkei 225 -1,81 %.
Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko sa v apríli 2022 znížil o 1,7 bodu na -41 bodov, čo je najnižšie od marca 2020, ale prekonal očakávania trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni -48 bodov. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve klesla za tri mesiace do februára 2022 na 3,8 %, čo je najnižšia úroveň od konca roka 2019 a bola v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie v Nemecku bola v marci 2022 potvrdená na úrovni 7,3 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1981 a vyskočila z 5,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,21 %, CAC 40 -0,28 %, DAX -0,48 %.
Ročná miera inflácie v USA sa v marci 2022 zrýchlila na 8,5 %, čo je najviac od decembra 1981 zo 7,9 % vo februári. Rozpočtový deficit USA sa vo februári 2022 zúžil na 217 miliárd USD z deficitu 311 miliárd USD v rovnakom období minulého roka, čo je výrazne nad očakávaniami trhu vo výške 49,5 miliardy USD. Jadrová inflácia v Spojených štátoch vzrástla v marci 2022 medziročne o 6,5 %, čím sa zrýchlili zo 6,4 % vo februári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,26 %, S&P 500 -0,34 %, NASDAQ -0,30 %.
Prečítané: 1029x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.