Hlavné americké indexy uzavreli dnešný obchodný deň v zelených číslach.
Hlavné americké indexy uzavreli dnešný obchodný deň v zelených číslach.
Absolútna správa:
Všetky tri hlavné americké indexy vychádzali zo štvrtkových ziskov, v ktorých S&P zaznamenal najväčší jednodňový percentuálny nárast za viac ako mesiac . Indexy sú stále nasmerované k ich najhorším týždňom od konca februára kvôli obavám z rastúcej inflácie, a to aj napriek ubezpečeniu Federálneho rezervného systému, že krátkodobý nárast inflácie bude dočasný . Ekonomické údaje ukazujú, že rast maloobchodných tržieb stagnuje a spotrebiteľské nálady klesajú, v dôsledku rastu cien. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA uviedlo , že plne očkovaní ľudia nemusia nosiť respirátory v exteriéri a na väčšine miest v interiéri. Tieto opatrenia budú mať za následok postupný návrat ekonomickej aktivity do normálneho režimu . Všetkých 11 hlavných sektorov indexu S&P bolo v zelených číslach a energetika bola podporená zvýšením cien surovín, čo spôsobilo najväčší percentuálny prírastok. Technologický sektor vzrástol vďaka správe, kde americký zákonodarcovia sú blízko k návrhu na podporu výroby mikročipov v hodnote 52 miliárd dolárov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Seagate Technology Plc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 413,20 %) PLC navrhuje, vyrába a predáva jednotky pevného disku pre podnikové aplikácie, klientske výpočtové aplikácie, klientske nevýpočtové aplikácie, systémy zálohovania osobných údajov, prenosné externé úložné systémy a systémy digitálnych médií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Singapur sa vrátil späť do stavu podobného Lockdown, ktorý zaviedol naposledy pred rokom. V mestskom štáte začal opäť pribúdať počet nevystopovateľných prípadov nákazy koronavírusu. Ceny čínskeho tovaru dovážaného do USA sa za rok zvýšili o 2,1%, čo je najväčší pokrok od marca 2012. Vďaka prekážkam v dodávateľskom reťazci v mnohých priemyselných odvetviach a neustálemu zotavovaniu svetového dopytu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,36 % %, Hang Seng +1,11 %, Nikkei 225 +2,32 %.
Taliansko od nedele zruší povinnú karanténu pre turistov z krajín Európskej únie. Americký internetový predajca Amazon tento rok vytvorí v Británii približne 10.000 pracovných miest. Firma dnes uviedla, že počet jej zamestnancov v tejto západoeurópskej krajine tým presiahne 55.000. Pražská burza sa dostala na najvyššiu úroveň od januára 2019. PX stúpol o 1,48% a tým dosiahol hodnotu 1121,81 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,64 %, CAC 40 +1,54 %, DAX +1,43 %.
V Amerike priemyselná výroba stúpla v apríli o 0,7 % medzimesačne, odhad bol na úrovni 0,9%. Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity v máji klesá na 82,8 b., odhad bol na úrovni 90 b. Výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch dnes poklesli takmer o 2,4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,06 %, S&P 500 +1,49 %, NASDAQ +2,32 %.
Prečítané: 1362x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.