Makroekonomické údaje z USA poslali americké akcie mierne do červených čísel.
Makroekonomické údaje z USA poslali americké akcie mierne do červených čísel.
Absolútna správa:
Americké akcie počas dnešného obchodného dňa mierne strácali na hodnote z dôvodu utlmenia nálady investorov po správach o poklese maloobchodného predaja v USA a takisto aj o náraste cien vo výrobnom sektore. Investori taktiež čakajú na výsledky dvojdňového zasadnutia členov Federálneho rezervného systému a očakávajú náznaky ohľadom spomalenia tempa núdzového nákupu aktív americkou centrálnou bankou. Vyhlásenie zo zasadnutia predstaviteľov Federálneho rezervného systému by malo obsahovať aktualizované predpovede a očakáva sa, že úradníci odvysielajú akékoľvek sprísnenie menovej politiky v dostatočnom predstihu. Sektory energetiky a verejnoprospešných služieb zdvihli referenčný index S&P 500 z minima dňa. Energetický sektor bol podporený nárastom ceny ropy, ktorá sa dostala na najvyššie úrovne od roku 2018.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Diamondback Energy Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,10 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1,93 %). Spoločnosť Diamondback Energy Inc pôsobí ako nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá sa v súčasnosti zameriava na získavanie, vývoj, prieskum a ťažbu nekonvenčných zásob ropy a zemného plynu na pobreží v permskej oblasti v západnom Texase.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Akcie spoločnosti Toyota sa prvýkrát dostali na hodnotu 10 000 JPY a predĺžili sériu rekordov. Akciový titul v Tokyu vyrástol až o 1,8 %. Japonský index terciárneho priemyslu, ktorý meria zmenu celkovej hodnoty služieb zakúpených podnikmi medzimesačne klesol o 0,7 %, čím oslabil zisky z predchádzajúceho mesiaca kedy rástol o 1,1 %. Export tovarov z Indie vzrástol na hodnotu 32,27 miliárd amerických dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,11 %, Hang Seng -0,71 %, Nikkei 225 +0,96 %.
Nemecký index spotrebiteľských cien zaznamenal za mesiac máj medziročný nárast o 2,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Index spotrebiteľských cien vo Francúzsku vzrástol v máji medzimesačne o 0,3 %, v predchádzajúcom mesiaci rástol o 0,1 %. EÚ a Spojené štáty dosiahli dohodu o vyriešení obchodného sporu medzi Boeingom a Airbusom. Francúzska ekonomika tento rok porastie rýchlejšie, než sa čakalo. V reakcii na túto správu Francúzska centrálna banky zvýšila výhľad rastu hrubého domáceho produktu francúzskej ekonomiky na 5,8 percenta z marcového odhadu 5,4 percenta. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,26 %, CAC 40 +0,35 %, DAX +0,36 %.
V USA došlo v máji k medzimesačnému poklesu maloobchodných tržieb o 1,3 %, trh očakával pokles o 0,8 %. Americký Core PPI index, ktorý odzrkadľuje výrobné ceny očistené o ceny energií a potravín v máji medzimesačne stúpol o 0,7 %, čo bolo nad odhadmi analytikov. Priemyselná výroba v USA v máji medzimesačne vzrástla o 0,8 %, v predchádzajúcom mesiaci rástla o 0,7 %. Výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch počas dnešného dňa mierne strácali a nachádzali sa okolo úrovne 1,49 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,27 %, S&P 500 -0,20 %, NASDAQ -0,71 %.
Prečítané: 1290x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.