Indexy pokračujú po otvorení trhu v USA v prepadoch, keďže investori predpokladajú vyššie úrokové sadzby počas dlhšieho obdobia.
Indexy pokračujú po otvorení trhu v USA v prepadoch, keďže investori predpokladajú vyššie úrokové sadzby počas dlhšieho obdobia.
Absolútna správa:
Akciový trh pokračoval v odpredajoch na začiatku obchodovania v USA a index volatility VIX sa priblížil k hranici dvadsať bodov. Index Dow Jones obnovil prepady ppotom, ako klesol pod 200-dňový kĺzavý priemer, čo naznačuje, že sa index stal prepredaným a môže dôjsť k zastaveniu prepadu v najbližšej dobe. Ropa pokračovala v raste na 92 USD za barel. Výnosy štátnach dlhopisov vzrástli a znova sa priblížili k 16-ročnému maximu. Index ICE MOVE z dielne Bank of America dosiahol najvyššiu hodnotu za mesiac. Dôveru spotrebiteľov v USA oslabili vyššie náklady na čerpanie úverov a rozširujúceho sa vplyvu agresívneho zvyšovania sadzieb. Ukazovateľ spotrebiteľskej nálady klesol na 103 z revidovanej úrovne 108,7 v auguste, čím zaostal za mediánovým odhadom 105,5 v prieskumu agentúry Bloomberg medzi ekonómami.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Mesačný ukazovateľ indexu spotrebiteľských cien (CPI) v Austrálii vzrástol za rok do augusta o 5,2 %, čím došlo k zrýchleniu rastu spotrebiteľských cien oproti júlovému nárastu o 4,9 %, ktorý bol najnižší za posledných 17 mesiacov a zodpovedal prognózam. Išlo o prvé zvýšenie medziročnej inflácie od apríla, a to najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu cien v doprave (7,4 % oproti 0,3 %), pričom ceny pohonných hmôt pre automobilový priemysel vzrástli najviac od novembra 2022. Mesačný ukazovateľ CPI bez volatilných položiek a cestovného sa v auguste zvýšil o 5,5 %, čo predstavuje pokles oproti júlovému nárastu o 5,8 %. Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na posúdenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v júli revidovaný na vyššiu úroveň 108,2 v porovnaní s predbežným odhadom 107,6, pričom zostal nižší ako konečných 108,8 v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najnižšiu hodnotu od apríla v dôsledku poklesu vo výrobnom sektore, zatiaľ čo sektor služieb v júli rástol najmenej za posledných šesť mesiacov.
EU: Bankové úvery domácnostiam v eurozóne v auguste 2023 medziročne vzrástli o 1 %, čo je najnižšie tempo rastu od augusta, v dôsledku pokračujúceho spomalenia dopytu po úveroch, ktoré možno pripísať rastúcim úrokovým sadzbám ECB. Rast úverov podnikom sa navyše prudko spomalil na 0,6 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od decembra 2015. Celkový rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňa domácnosti aj nefinančné spoločnosti, sa v auguste ochladil na 0,6 %, čo predstavuje najslabšie tempo od septembra 2015.
USA: Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v USA v auguste nečakane medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čím sa odrazili od júlového prepadu o 5,6 % a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,5 %. Index hypotekárneho trhu MBA v Spojených štátoch klesol v týždni končiacom 22. septembra 2023 o 1,3 % na 189,60 bodu. Počet žiadostí o refinancovanie úveru na bývanie klesol o 0,9 % a počet žiadostí o kúpu bývania sa znížil o 1,5 %.
Prečítané: 685x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.