Na finančných trhoch naďalej dominovala volatilita, pričom najnovšie údaje o pracovných miestach v USA upevnili očakávania, že Federálny rezervný systém zostane na ceste zvyšovania sadzieb v boji proti tvrdohlavo vysokej inflácii.
Na finančných trhoch naďalej dominovala volatilita, pričom najnovšie údaje o pracovných miestach v USA upevnili očakávania, že Federálny rezervný systém zostane na ceste zvyšovania sadzieb v boji proti tvrdohlavo vysokej inflácii.
Absolútna správa:
Na finančných trhoch naďalej dominovala volatilita, pričom najnovšie údaje o pracovných miestach v USA upevnili očakávania, že Federálny rezervný systém zostane na ceste zvyšovania sadzieb v boji proti tvrdohlavo vysokej inflácii. Na konci týždňa poznamenaného nestálym obchodovaním a rýchlymi zvratmi zamieril index S&P 500 k najnižšej úrovni za približne rok. Výnosy na 10-ročných štátnych dlhopisoch sa nachádzali nad 3 %. Dlho očakávaná správa o pracovných miestach ukázala, že nábor zamestnancov v USA rástol v apríli silným tempom, no menšia voľná pracovná sila môže zvýšiť tlak na zamestnávateľov, aby ešte viac zvýšili mzdy. Táto dynamika pravdepodobne skomplikuje boj Fedu o skrotenie vysokej inflácie, keďže centrálni bankári pracujú na zosúladení dopytu po pracovnej sile s ponukou. Investori museli zvážiť, či je menová politika Fedu dostatočná na to, aby riešila rastúce ceny a zároveň zabránil spusteniu hlbokého poklesu ekonomiky. Zatiaľ čo investorov na chvíľu povzbudili výroky predsedu Fedu Jeroma Powella, že centrálna banka nezvažuje zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, museli tiež zvážiť, či miernejšie zvýšenia v konečnom dôsledku dokážu znížiť infláciu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NRG Energy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,79 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +175,45 %). NRG Energy, Inc. vlastní a prevádzkuje rôznorodé portfólio zariadení na výrobu energie predovšetkým v Spojených štátoch. Spoločnosť ponúka zariadenia na výrobu a kogeneráciu energie, výrobu tepelnej energie a zariadenia na zhodnocovanie energetických zdrojov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Celkový index spotrebiteľských cien v Japonsku, ktorý zahŕňa ceny čerstvých potravín, vzrástol v apríli 2022 o 2,5 % na 101,6 bodu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pričom rástol najrýchlejším tempom od októbra 2014. Devízové rezervy v Hongkongu sa v apríli znížili na 465 700 miliónov USD zo 481 600 miliónov USD v marci 2022. Ročná miera inflácie na Taiwane sa v apríli 2022 zvýšila na 3,38 % z 3,27 % v predchádzajúcom mesiaci a prekonala očakávania trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,53 %, Hang Seng -3,81 %, Nikkei 225 +0,69 %.
Priemyselná produkcia v Nemecku sa v marci 2022 medzimesačne znížila o 3,9 %, čo je najväčší pokles od začiatku koronavírusovej krízy v apríli 2020 a oveľa horší výsledok ako trhové prognózy o 1 % poklese. Maloobchodné tržby v Taliansku klesli v marci 2022 o 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom po 0,7 % zvýšení v predchádzajúcom mesiaci. Švajčiarska miera nezamestnanosti v apríli 2022 klesla na sezónne neočistených 2,3 % z 2,4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od novembra 2019. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,82 %, CAC 40 -1,73 %, DAX -1,64 %.
Americká ekonomika vytvorila v apríli 2022 428 000 pracovných miest, čo je rovnaký počet ako v marci a nad trhovými prognózami 391 000. Pracovné zisky boli rozsiahle, pričom najväčšie zisky sa vyskytli v oblasti voľného času a pohostinstva, vo výrobe a v doprave a skladovaní. Miera nezamestnanosti v USA zostala v apríli 2022 nezmenená na úrovni 3,6 percenta a zostala najnižšia od februára 2020 v porovnaní s očakávaniami trhu na úrovni 3,5 percenta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,29 %, S&P 500 -0,56 %, NASDAQ -1,40 %.
Prečítané: 1284x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.