Index S&P 500 sa odrazil z najnižšej úrovne od polovice júla, pričom zaznamenávala rast každá skupina indexu okrem energií. Ropa West Texas Intermediate sa prvýkrát od januára prepadla pod 85 USD za barel.
Index S&P 500 sa odrazil z najnižšej úrovne od polovice júla, pričom zaznamenávala rast každá skupina indexu okrem energií. Ropa West Texas Intermediate sa prvýkrát od januára prepadla pod 85 USD za barel.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa odrazil z najnižšej úrovne od polovice júla, pričom zaznamenávala rast každá skupina indexu okrem energií. Ropa West Texas Intermediate sa prvýkrát od januára prepadla pod 85 USD za barel, keďže centrálne banky zvyšujú sadzby, aby potlačili infláciu, investori sa obávajú, že ekonomiky sa môžu dostať do recesie. V Číne tlmia dopyt po rope prísne obmedzenia z dôvodu Covid vírusu. Pokles ceny ropy zmiernil obavy z ďalších tlakov na rast cien, ktoré by mohli ohroziť vojnu centrálnej banky proti inflácii. Akcie sa od polovice augusta prepadli v dôsledku množstva rizík, ktoré zahŕňajú reštriktívnu politiku centrálnych bánk, európsku energetickú krízu a spomalenie čínskej ekonomiky. Nedávne prepadnutie indexu S&P 500 vyrovnalo skok z júnových miním, ktoré niektorý analytici označili za takzvanú rally v medveďom trhu. Americkým akciovým indexom počas dnešného dňa neubralo na sile ani vyjadrenie podpredsedníčky Federálneho rezervného systému Lael Brainardovej, ktorá uviedla, že americká centrálna banka bude musieť zvýšiť úrokové sadzby na reštriktívnu úroveň a udržať ich na nej "určitý čas".
Investori zarobili na:
Spoločnosti SolarEdge Technologies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,85 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 086,15 %). SolarEdge Technologies Inc. poskytuje riešenia na optimalizáciu solárnej energie a fotovoltaické monitorovanie. Spoločnosť ponúka optimalizátory, invertory, monitorovacie zariadenia, nástroje a príslušenstvo na získavanie energie, konverziu a efektivitu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky obchodný prebytok nečakane klesol na trojmesačné minimum 79,39 miliardy USD v auguste 2022 z 59,13 miliardy USD v tom istom mesiaci minulého roka a je ďaleko pod trhovými prognózami vo výške 92,7 miliardy USD. Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z množstva údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, sa v júli 2022 vyšplhal na 100,6 bodu z nahor revidovaných 99,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,07 %, Hang Seng -0,82 %, Nikkei 225 -0,71 %.
Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom štvrťroku 2022 medziročne o 4,1 %, čo je viac ako 3,9 % v druhom odhade, no stále to poukazuje na najpomalší rast za tri štvrťroky. Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom štvrťroku 2022 medzi kvartálne o 0,8 %, čo je viac ako 0,6 % nárast v druhom odhade a najsilnejšie tempo rastu za tri štvrťroky. Priemyselná produkcia v Nemecku klesla v júli 2022 medzimesačne o 0,3 %, po nahor revidovanom raste o 0,8 % v júni, prognózy trhu hovorili o poklesu na úrovni 0,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,06 %, CAC 40 +0,02 %, DAX +0,35 %.
Obchodný deficit v USA sa v júli 2022 znížil o 10,2 miliardy USD na 9-mesačné minimum 70,7 miliardy USD, čo je zhruba v súlade s trhovými prognózami vo výške 70,3 miliardy USD. Bank of Canada zvýšila v septembri 2022 cieľ svojej jednodňovej sadzby o 75 bázických bodov na 3,25 % v súlade s prognózami trhu. Ide o piate zvýšenie sadzieb po sebe, čím sa náklady na pôžičky dostali na najvyššiu úroveň od roku 2008. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,40 %, S&P 500 +1,84 %, NASDAQ +2,14 %.
Prečítané: 1033x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.