Akcie začali týždeň so ziskami po tom, čo zažili najhorší september za posledné dve desaťročia, pričom slabé údaje o výrobe v USA upokojovali obavy z prílišného sprísnenia menovej politiky FED-u.
Akcie začali týždeň so ziskami po tom, čo zažili najhorší september za posledné dve desaťročia, pričom slabé údaje o výrobe v USA upokojovali obavy z prílišného sprísnenia menovej politiky FED-u.
Absolútna správa:
Začiatok týždňa americké aj európske akcie uzavreli v zelených číslach, pričom vzrástlo až 95 % akcií indexu S&P 500. Okrem toho, že z technického hľadiska bol index S&P 500 podľa indikátora RSI prepredaný, extrémny pesimizmus podporil odraz, ktorý nasledoval po tretej najhoršej výkonnosti tohto ukazovateľa počas prvých deviatich mesiacov roka od roku 1931. Jedna z mála spoločností, ktoré ukončili pondelok v strate bola spoločnosť Tesla Inc, ktorá sa prepadla v dôsledku neuspokojivých dodávok. Štátne dlhopisy prudko vzrástli naprieč krivkou, desaťročná sadzba klesla na 3,6 % po tom, ako nedávno prekročila 4 % a stúpala deväť týždňov v rade. Dolár sa prepadol, napriek tomu najnovší prieskum MLIV Pulse ukázal, že by mal v nasledujúcom mesiaci dosiahnuť nové maximá. Ceny amerického uhlia prvýkrát prekročili hranicu 200 USD, keďže globálna energetická kríza zvyšuje dopyt po najšpinavšom fosílnom palive. Ropa vzrástla, keďže aliancia OPEC+ zvažuje zníženie produkcie s cieľom oživiť ceny. Hlavným fundamentom dňa bol ukazovateľ americkej výroby PMI, ktorý sa prepadol na viac ako dvojročné minimum a priblížil sa k úplnej stagnácií, keďže objednávky sa znížili už tretíkrát za posledné štyri mesiace.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,58 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 81,70 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index centrálnej banky Japonska pre sentiment veľkých výrobcov nečakane klesol na 8 bodov v 3. štvrťroku 2022 z 9 bodov v 2. štvrťroku. Je to najnižšia zaznamenaná hodnota od 1. štvrťroka 2021, pri rastúcich nákladoch, prepade jenu a prísne obmedzenia kvôli COVID-19 v Číne. Nálada sa zhoršila najmä medzi firmami vyrábajúcimi lode a ťažké stroje o -19 bodov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng -0,83 %, Nikkei 225 +1,07 %.
Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku nečakane klesla na 3,3 % v septembri 2022 v porovnaní s prognózami trhu a augustovým vrcholom 3,5 % za 29 rokov. Hodnota však bola vysoko nad cieľovým rozpätím 0 až 2 % Švajčiarskej národnej banky. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny v septembri nečakane klesli o 0,2 %, čo je prvý pokles od decembra 2021, po tom, čo v auguste vzrástla o 0,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,72 %, CAC 40 +0,55 %, DAX +0,79 %.
Index nákupných manažérov ISM vo výrobnom sektore v USA v septembri 2022 neočakávane klesol na 50,9 bodu, čo poukazuje na najpomalší rast aktivity v továrňach od poklesu v roku 2020. V porovnaní s augustovou hodnotou 52,8 bodov a trhovými prognózami na úrovni 52,2 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones 2,66 %, S&P 500 2,59 %, NASDAQ +2,27 %.
Prečítané: 715x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.