Akcie začali týždeň so ziskami po tom, čo zažili najhorší september za posledné dve desaťročia, pričom slabé údaje o výrobe v USA upokojovali obavy z prílišného sprísnenia menovej politiky FED-u.
Akcie začali týždeň so ziskami po tom, čo zažili najhorší september za posledné dve desaťročia, pričom slabé údaje o výrobe v USA upokojovali obavy z prílišného sprísnenia menovej politiky FED-u.
Absolútna správa:
Začiatok týždňa americké aj európske akcie uzavreli v zelených číslach, pričom vzrástlo až 95 % akcií indexu S&P 500. Okrem toho, že z technického hľadiska bol index S&P 500 podľa indikátora RSI prepredaný, extrémny pesimizmus podporil odraz, ktorý nasledoval po tretej najhoršej výkonnosti tohto ukazovateľa počas prvých deviatich mesiacov roka od roku 1931. Jedna z mála spoločností, ktoré ukončili pondelok v strate bola spoločnosť Tesla Inc, ktorá sa prepadla v dôsledku neuspokojivých dodávok. Štátne dlhopisy prudko vzrástli naprieč krivkou, desaťročná sadzba klesla na 3,6 % po tom, ako nedávno prekročila 4 % a stúpala deväť týždňov v rade. Dolár sa prepadol, napriek tomu najnovší prieskum MLIV Pulse ukázal, že by mal v nasledujúcom mesiaci dosiahnuť nové maximá. Ceny amerického uhlia prvýkrát prekročili hranicu 200 USD, keďže globálna energetická kríza zvyšuje dopyt po najšpinavšom fosílnom palive. Ropa vzrástla, keďže aliancia OPEC+ zvažuje zníženie produkcie s cieľom oživiť ceny. Hlavným fundamentom dňa bol ukazovateľ americkej výroby PMI, ktorý sa prepadol na viac ako dvojročné minimum a priblížil sa k úplnej stagnácií, keďže objednávky sa znížili už tretíkrát za posledné štyri mesiace.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,58 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 81,70 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index centrálnej banky Japonska pre sentiment veľkých výrobcov nečakane klesol na 8 bodov v 3. štvrťroku 2022 z 9 bodov v 2. štvrťroku. Je to najnižšia zaznamenaná hodnota od 1. štvrťroka 2021, pri rastúcich nákladoch, prepade jenu a prísne obmedzenia kvôli COVID-19 v Číne. Nálada sa zhoršila najmä medzi firmami vyrábajúcimi lode a ťažké stroje o -19 bodov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng -0,83 %, Nikkei 225 +1,07 %.
Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku nečakane klesla na 3,3 % v septembri 2022 v porovnaní s prognózami trhu a augustovým vrcholom 3,5 % za 29 rokov. Hodnota však bola vysoko nad cieľovým rozpätím 0 až 2 % Švajčiarskej národnej banky. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny v septembri nečakane klesli o 0,2 %, čo je prvý pokles od decembra 2021, po tom, čo v auguste vzrástla o 0,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,72 %, CAC 40 +0,55 %, DAX +0,79 %.
Index nákupných manažérov ISM vo výrobnom sektore v USA v septembri 2022 neočakávane klesol na 50,9 bodu, čo poukazuje na najpomalší rast aktivity v továrňach od poklesu v roku 2020. V porovnaní s augustovou hodnotou 52,8 bodov a trhovými prognózami na úrovni 52,2 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones 2,66 %, S&P 500 2,59 %, NASDAQ +2,27 %.
Prečítané: 636x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.