Americké akcie si udržali zisky, vďaka lepším ako očakávaným údajom spotrebiteľskej dôvery, pričom v zelených číslach uzavreli tiež akcie v Európe a v Ázii.
Americké akcie si udržali zisky, vďaka lepším ako očakávaným údajom spotrebiteľskej dôvery, pričom v zelených číslach uzavreli tiež akcie v Európe a v Ázii.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol až o viac ako 1 %, pričom viac ako 90 % jeho akcií uzatvorilo deň v ziskoch. Technologický Nasdaq 100 tiež vzrástol o viac ako 1 %. Zisky spoločností FedEx Corp. a Nike Inc. prevyšujúce odhady Wall Street poskytli úľavu americkým akciám, ktoré boli po jastrabom obrate Federálneho rezervného systému minulý týždeň oslabené. Údaje z USA z dnešného dňa naznačili, že vytrvalé zvyšovanie sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému plnia svoj účel, ale recesia môže byť stále na dosah. Predaj domov v USA v novembri klesol už desiaty mesiac po sebe, spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla viac ako sa predpokladalo a dosiahla najvyššiu úroveň od apríla, keďže inflácia sa zmiernila a ceny benzínu klesli. Po poklesoch na trhu s nehnuteľnosťami sa teda investori začínajú viac a viac zaujímať o údaje o inflácií a trhu práce. Výnosy štátnych dlhopisov sa ustálili, pričom 10 ročné výnosy sa pohybovali okolo 3,68 % po tom, ako v utorok prerazili hranicu 3,70 %. Jen voči doláru klesol po tom, ako v utorok zaznamenal najväčší denný nárast od roku 1998.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NIKE, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +80,22 %). Spoločnosť NIKE, Inc. navrhuje, vyvíja a predáva športovú obuv, oblečenie, vybavenie a doplnky pre mužov, ženy a deti. Spoločnosť predáva svoje výrobky do maloobchodných predajní prostredníctvom vlastných predajní, dcérskych spoločností a distribútorov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj áut v Thajsku klesol o 4,79 % oproti predchádzajúcemu roku na 68 284 kusov v novembri 2022 po 0,24 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles predaja áut za jedenásť mesiacov v dôsledku záplav v mnohých oblastiach krajiny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,04 %, Hang Seng +0,34 %, Nikkei 225 -0,68 %.
GfK Consumer Climate Indicator v Nemecku vzrástol do januára 2023 na -37,8 bodov z revidovaných -40,1 bodov v decembri v porovnaní s očakávaniami trhu -38,0 bodov. Posledné údaje znamenali tretí mesiac po sebe zlepšenie v dôsledku vládnych energetických opatrení. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,83 %, CAC 40 +2,01 %, DAX +1,54 %.
Ročná miera inflácie v Kanade bola v októbri 2022 na úrovni 6,9 %, pričom zostala nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a je v súlade s očakávaniami trhu, keďže zrýchlený rast cien motorových palív a hypoték kompenzoval pomalšiu infláciu potravín. Jadrová inflácia sa spomalila na 5,8 % zo 6 % v predchádzajúcom období. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,7 %, z 0,1 % v septembri. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,60 %, S&P 500 + 1,49 %, NASDAQ + 1,54 %.
Prečítané: 689x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.