Americké a európske akciové indexy ukončili týždeň pozitívne. Pomáhali im hlavne dobré výsledky firiem a skutočnosť, že centrálna banka USA nezvýši úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na svojom ďalšom zasadnutí.
Americké a európske akciové indexy ukončili týždeň pozitívne. Pomáhali im hlavne dobré výsledky firiem a skutočnosť, že centrálna banka USA nezvýši úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na svojom ďalšom zasadnutí.
Absolútna správa:
Počas piatku akcie rástli po tom čo investori znížili pravdepodobnosť na väčšie zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby Federálnym rezervným systémom v júli. Swapy predpokladajú tento mesiac sprísnenie o 80 bázických bodov, čo je stále agresívne zvýšenie, ale v porovnaní s predpoveďami o 100 bázických bodov v stredu po inflácii je to o čosi nižšie. Ekonomické údaje boli všelijaké, ale pozornosť obchodníkov upútal pokles dlhodobých inflačných očakávaní amerických spotrebiteľov na ročné minimum. Dôvodom je skutočnosť, že tvorcom politík môže poskytnúť určitú útechu, že cenové tlaky by sa mohli znižovať. Ďalším dôvodom na nádej je skutočnosť, že dvaja predstavitelia Fed-u sa príliš nehrnú do zvyšovania sadzieb v júli. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic vyjadril opatrnosť v súvislosti s tak veľkým zvýšením ako je 100 bázických bodov a James Bullard zo Saint Louis povedal, že odloží rozhodnutie na zasadnutie centrálnej banky. Podľa stratégov Bank of America Corp. by americké akcie mohli zaznamenať ďalší pokles, keďže v druhej polovici tohto roka sa zvyšuje riziko hospodárskeho poklesu a silnejšieho dolára. Banka Citigroup rástla o viac ako 10 % po vynikajúcich výsledkoch, aj keď oznámila plány pozastaviť spätné odkupy akcií.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Citigroup Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,25 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -25,07 %). Citigroup Inc. je diverzifikovaná finančná holdingová spoločnosť, ktorá poskytuje širokú škálu finančných služieb spotrebiteľom a firemným zákazníkom. Služby spoločnosti zahŕňajú investičné bankovníctvo, retailové maklérstvo, firemné bankovníctvo a služby správy hotovosti. Citigroup poskytuje služby zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika v 2. štvrťroku 2022 medziročne rástla o 0,4 %, čím zaostala za konsenzom trhu, ktorý odhadoval rast na úrovni 1,0 % a prudko spomalila svoj rast zo 4,8 % v 1. štvrťroku. Za prvý polrok ekonomika vzrástla o 2,5 %. Čínska priemyselná výroba v júni 2022 medziročne vzrástla o 3,9 %, čo je v porovnaní s trhovým konsenzom a rástla oveľa rýchlejšie ako v máji. Čínsky maloobchod v júni 2022 nečakane medziročne vzrástol o 3,1 %. Najnovší údaj znamenal prvý nárast maloobchodu od februára, keďže spotreba sa zotavila po poklese počtu prípadov COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,70 %, Hang Seng -2,19 %, Nikkei 225 +0,54 %.
Ročná miera inflácie v Taliansku v júni 2022 medziročne vzrástla na 8 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1986. Hlavný tlak na rast vyvíjali energie. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,2 %, čo zodpovedalo predchádzajúcim odhadom. Registrácie osobných automobilov v Európskej únii sa v júni 2022 medziročne prepadli o 15,4 % na 886 510 kusov, čo predstavuje jedenásty mesiac poklesu za sebou a najnižší júnový mesiac od roku 1996. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,37 %, CAC 40 +2,04 %, DAX +2,76 %.
Maloobchodné tržby v USA v júni 2022 medziročne vzrástli o 1 %, čím prekonali prognózy rastu, ktoré predpokladali rast o 0,8 %. Najväčší nárast zaznamenali tržby na čerpacích staniciach. Na druhej strane nižšie tržby boli zaznamenané v predajniach stavebných materiálov. Priemyselná výroba v Spojených štátoch sa v júni 2022 medziročne zvýšila o 4,20 %. Oproti predchádzajúcemu mesiacu klesla o 0,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,14 %, S&P 500 +1,91 %, NASDAQ +1,79 %.
Prečítané: 1001x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.