Počas dnešného dňa sa hlavné akciové indexy obchodovali s nižším objemom a v úzkom cenovom rozpätí.
Počas dnešného dňa sa hlavné akciové indexy obchodovali s nižším objemom a v úzkom cenovom rozpätí.
Absolútna správa:
Index S&P 500 dnes opäť neudržal predchádzajúce zisky a navýšil sériu strát už na šesť dní. Počas obchodného dňa sme sa však veľmi neposunuli od úrovní na ktorých dnes trhy otvorili. Údaj o spotrebiteľských cenách bude posledným dôležitým údajom pred zasadnutím Fedu budúci mesiac. Dnešné výsledky PPI vzrástli v septembri viac, ako sa očakávalo, čo prinieslo špekulácie, že zajtrajšie výsledky CPI budú taktiež vyššie ako analytici očakávajú. Čo zapríčinilo, že indexy ukončili s miernou stratou. Zaujímavá bola aj situácia na britskom trhu s dlhopismi. Obchodný deň začal v červených číslach, pričom popoludní straty nabrali na obrátkach a 30-ročný výnos sa vyšplhal nad 5 %. Obchodníci predávali držané dlhopisy po tom, ako Bank of England potvrdila, že nepredĺži termín pre svoj program nákupu dlhopisov po tomto týždni. O niekoľko hodín neskôr sa však všetko na trhu obrátilo, keď banka uskutočnila najväčšie kolo núdzových nákupov od začiatku intervencií minulý mesiac. Nakúpila bežné dlhopisy, pričom celkovo ju to stálo 4,56 mld. libier. Tridsaťročné dlhopisy vymazali takmer všetky straty a deň ukončili v podstate bez zmeny s výnosom 4,8 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -76,65 %). Spoločnosť Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných plavieb a tematických plavieb a svoje služby predáva prostredníctvom rôznych distribučných kanálov vrátane maloobchodných a cestovných kancelárií, medzinárodného a motivačného predaja a priameho predaja spotrebiteľom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Korea na októbrovom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,0 %. Dnešný krok znamenal ôsme zvýšenie úrokovej sadzby od augusta 2021, keď BoK prvýkrát zvýšila kľúčovú sadzbu. Priemyselná produkcia v Indii v auguste 2022 medziročne klesla o 0,7 %, čo bol prvý mesiac poklesu od februára 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,52 %, Hang Seng -0,78 %, Nikkei 225 -0,02 %.
Britská ekonomika sa po júlovom náraste o 0,1 %, v auguste 2022 medzimesačne prepadla o 0,3 %. Trh očakával rast o 0,1 %. Najviac klesla priemyselná výroba a to v dôsledku údržby ropných a plynových zariadení v Severnom mori. Priemyselná výroba v eurozóne v auguste 2022 vzrástla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 %, čím ľahko prekonala očakávania trhu, ktorý očakával rast o 0,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,26 %, CAC 40 -0,25 %, DAX -0,39 %.
Index cien výrobcov v USA vzrástol v septembri 2022 medzimesačne o 0,4 %, čo bol prvý nárast za posledné tri mesiace. V medziročnom porovnaní ceny výrobcov vzrástli o 8,5 %, čo je mierne nad prognózami na úrovni 8,4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,10 %, S&P 500 -0,33 %, NASDAQ -0,09 %.
Prečítané: 925x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.