Akcie vzrástli, keď investori našli dôveru v silné zisky výrobcu Cartier Richemont a v náznaky, že americkí zákonodarcovia dosahujú pokrok v dohode o zvýšení stropu pre dlh
Akcie vzrástli, keď investori našli dôveru v silné zisky výrobcu Cartier Richemont a v náznaky, že americkí zákonodarcovia dosahujú pokrok v dohode o zvýšení stropu pre dlh
Absolútna správa:
Spoločnosť Richemont si pripísala 7,8 % a dosiahla rekordný rast, čo podporilo širokú rally v rámci európskych akcií luxusných spoločností. Futures na index S&P 500 sa obchodovali vyššie po tom, ako prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy odložili stretnutie o dlhovom strope, ktoré bolo plánované na piatok. Podľa ľudí oboznámených s rozhovormi odklad odráža pokrok v diskusiách na úrovni zamestnancov. Je pravdepodobné, že politický antagonizmus sa pred dosiahnutím dohody zvýši, ale veríme, že sa nájde kompromis. Akciové trhy na celom svete tento týždeň kolísali v dôsledku zmiešaných hospodárskych údajov z USA a pretrvávajúcich obáv o dlhový strop. Hoci sa akciám technologických spoločností naďalej darilo a index Nasdaq 100 tento týždeň zatiaľ vzrástol o 1 %, v súvislosti s týmto odvetvím panuje veľká skepsa. Stratégovia Bank of America Corp. pod vedením Michaela Hartnetta v piatok v informačnej správe napísali, že recesia "zlomí úverové a technologické spoločnosti" rovnako ako v roku 2008. Americká ministerka financií Janet Yellenová diskutuje o potrebe Kongresu konať a zvýšiť dlhový strop USA, o sile bankového systému USA a o svojej budúcnosti na ministerstve financií. Investori sa naďalej sústreďujú na to, čo urobia hlavné centrálne banky v rámci svojich kampaní na zvyšovanie sadzieb s cieľom potlačiť infláciu. Americké údaje vo štvrtok ukázali, že počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2021, zatiaľ čo ceny výrobcov vzrástli menej, ako ekonómovia očakávali, čo naznačuje, že sprísňovanie politiky Federálneho rezervného systému môže mať konečne účinok.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Podľa prieskumu agentúry Reuters sa thajská ekonomika v prvom štvrťroku pravdepodobne zrýchlila vďaka výraznému oživeniu v sektore cestovného ruchu a oživeniu súkromnej spotreby, ale najväčšie riziko pre výhľad predstavuje oslabenie svetovej ekonomiky. Oživenie ekonomiky závislej od cestovného ruchu zaostávalo za jej regionálnymi partnermi v dôsledku pandémie COVID-19, ale v posledných mesiacoch sa s návratom čínskych turistov, ktorí zvýšili zamestnanosť a domáci dopyt, obrátilo k lepšiemu.
Britská ekonomika v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 0,2 %, čo je najmenšie ročné tempo rastu od roku 2021 a v porovnaní s 0,6 % v predchádzajúcom období. Údaje boli v súlade s očakávaniami trhu. Sektor služieb sa zvýšil o 0,7 %, pričom najviac vzrástol sektor dopravy, skladovania a komunikácie (2 %). Taktiež sektor stavebníctva vzrástol o 4,5 %. Na druhej strane, výroba sa zmenšila o 2,6 %, pričom priemyselná výroba poklesla o 1,9 %.
Dovozné ceny v USA sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,4 %, čo bol prvý nárast za posledné štyri mesiace a najväčší od mája, pričom prognózy hovorili o 0,3-% náraste. Ceny dovážaných pohonných hmôt vzrástli o 4,5 %, čo bol prvý mesačný nárast od júna 2022, pričom vyššie náklady na ropu (5,7 %) viac než vykompenzovali nižšie ceny zemného plynu (-17,4 %). Náklady na dovoz nepalív sa medzitým nezmenili po marcovom poklese o 0,5 %. Vyššie ceny spotrebných tovarov (0,2 %) a potravín, krmív a nápojov (0,2 %) kompenzovali pokles cien priemyselných dodávok a materiálov bez palív (-0,2 %) a investičných tovarov (-0,1 %); ceny automobilových vozidiel sa za mesiac nezmenili. V medziročnom porovnaní sa dovozné ceny znížili o 4,8 %, rovnako ako v marci, čo predstavuje najväčší medziročný pokles od mája 2020.
Prečítané: 799x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.