Akcie pred stredajším prejavom Jeroma Powella v priebehu dňa klesali, pričom niektoré z najväčších technologických spoločností na svete vykázali zlé hospodárske výsledky.
Akcie pred stredajším prejavom Jeroma Powella v priebehu dňa klesali, pričom niektoré z najväčších technologických spoločností na svete vykázali zlé hospodárske výsledky.
Absolútna správa:
Očakáva sa, že Powell upevní očakávania, že Fed na budúci mesiac spomalí tempo zvyšovania sadzieb a zároveň pripomenie, že jeho boj proti inflácii bude trvať až do roku 2023. Niektorí tvorcovia politiky tento týždeň zdôraznili, že budú ďalej zvyšovať náklady na pôžičky, pričom jeden z kľúčových predstaviteľov uviedol, že vidí sadzby o niečo vyššie, ako predpovedal ešte pred niekoľkými mesiacmi. Index S&P 500 klesal už tretí deň po sebe, zatiaľ čo index Nasdaq 100 mal podpriemernú výkonnosť, kvôli poklesom gigantov. Ukazovateľ merajúci globálnu výnosovú krivku sa po prvý raz za najmenej dve desaťročia obrátil smerom nadol, čo signalizuje recesiu. JPMorgan Asset Management a Morgan Stanley tvrdia, že éra silného dolára sa končí, keďže ochladzovanie cien podnecuje trhy, aby znížili predpovede na ďalšie sprísnenie Fedu. To môže znamenať nákupné príležitosti pre meny Európy, Japonska a rozvíjajúcich sa trhov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Celanese Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,74 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -1,02 %). Celanese Corporation pôsobí ako globálny integrovaný výrobca chemikálií a pokrokových materiálov. Spoločnosť ponúka produkty ako acetyl, acetát, vinylová emulzia a upravené polyméry.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Japonsku zostala v októbri 2022 nezmenená na úrovni 2,6 %, čím sa nenaplnili očakávania zlepšenia na 2,5 %, čo bolo zároveň viac ako dvojročné minimum dosiahnuté naposledy v auguste. Počet nezamestnaných sa v októbri na sezónne upravenej báze oproti stavu spred mesiaca znížil o 2,7 % na 1,7 milióna. Akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +3,09 %, Hang Seng +5,24 %, Nikkei 225 -0,48 %.
Inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku v novembri 2022 medziročne klesla na 10,0 %, čo je menej ako októbrové historické maximum 10,4 % a menej ako trhový konsenzus 10,4 %, ukázal predbežný odhad. Napriek tomu však miera inflácie zostala výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky na úrovni približne 2 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v novembri klesli o 0,5 %, čo bol prvý pokles za posledný rok. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,03 %, CAC 40 +0,06 %, DAX -0,19 %.
Kanadská ekonomika v 3. štvrťroku 2022 vzrástla o 2,9 % ročne, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 3,2 % a zaznamenala rast už piaty štvrťrok po sebe. Hlavnými ťahúňmi expanzie boli vývoz a nebytové stavby. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,00 %, S&P 500 -0,16 %, NASDAQ -0,59 %.
Prečítané: 833x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.