Lepšie ako očakávané nové dávky v nezamestnanosti priniesli značný pesimizmus na trh, keďže zvyšujú pravdepodobnosť zvýšenia nových úrokových sadzieb; ekonomika eurozóny rástla iba o 0,1 % a Čína zvažujú zakázať iPhony štátnym úradníkom.
Lepšie ako očakávané nové dávky v nezamestnanosti priniesli značný pesimizmus na trh, keďže zvyšujú pravdepodobnosť zvýšenia nových úrokových sadzieb; ekonomika eurozóny rástla iba o 0,1 % a Čína zvažujú zakázať iPhony štátnym úradníkom.
Absolútna správa:
Veľké technológie stlačili akciový trh nadol, pričom spoločnosť Apple klesla pre obavy, že Čína rozšíri zákaz používania iPhonu. Akcie tiež klesli, keď údaje o žiadostiach o nezamestnanosť signalizovali odolnosť trhu práce, čím podporili centrálnu banku, aby udržala úrokové sadzby zvýšené. Index Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %, zatiaľ čo index S&P 500 klesol už tretí obchodovací deň za sebou. Apple predĺžil dvojdňový pokles na 7 %. Akcie sa dostali pod kľúčový 100-dňový kĺzavý priemer, čo niektorí technickí analytici považujú za medvedí signál. Niekoľko čínskych vládnych agentúr začalo inštruovať zamestnancov, aby nenosili svoje telefóny značky iPhone do práce, uviedli ľudia oboznámení s touto záležitosťou a potvrdili predchádzajúcu správu z Wall Street Journal. Okrem toho má Peking v úmysle rozšíriť toto obmedzenie na oveľa širšie množstvo štátnych podnikov a iných vládou kontrolovaných organizácií. Dvojročné výnosy v USA sa pohybovali blízko 5 %. Po dosiahnutí takmer šesťmesačného maxima na začiatku týždňa sa dolár nezmenil. Euro pokleslo, keďže región v druhom štvrťroku sotva rástol, čo znižuje pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb. Čínsky jüan klesol na 16-ročné minimum, keď rástol pesimizmus voči čínskej ekonomike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Číny klesol v auguste 2023 na 68,36 miliardy USD zo 78,65 miliardy USD v rovnakom období minulého roka, čo je menej, ako trhové prognózy vo výške 73,9 miliardy USD. Išlo o najmenší prebytok obchodnej bilancie od mája, keďže vývoz klesol viac ako dovoz pri pretrvávajúcom slabom dopyte z domova i zo zahraničia. Vývoz sa medziročne znížil o 8,8 %, čo je štvrtý mesiac poklesu za sebou, čo je lepšie ako trhový konsenzus o poklese o 9,2 %; zatiaľ čo dovoz klesol o 7,3 %, čo je šiesty mesiac poklesu v rade, v porovnaní s konsenzom poklesu o 9 %.
EU: HDP eurozóny vzrástlo v treťom odhade v druhom štvrťroku 2023 medzikvartálne o 0,1 %, čo bol nadol revidovaný údaj z pôvodných odhadov nárastu o 0,3 %. Nasleduje po taktiež 0,1% raste v predchádzajúcom štvrťroku. Na strane výdavkov bola spotreba domácností rovnako ako v 1. štvrťroku stabilná, oživili sa výdavky vlády a tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla. Oproti druhému kvartálu roku 2022 HDP vzrástlo o 0,5 %.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, klesol o 13 000 z predchádzajúceho týždňa revidovanej smerom nahor na 216 000 v týždni končiacom sa 2. septembra, čo je výrazne pod očakávaniami trhu 234 000 a predstavuje najnižšiu úroveň od februára. Medzitým pokračujúce nároky na dávku v nezamestnanosti klesli o 40 000 na 1 679 000 v predchádzajúcom týždni. Jednotkové náklady práce v americkom nepoľnohospodárskom obchodnom sektore vzrástli v druhom štvrťroku 2023 anualizovane o 2,2 %, čo je viac ako 1,6 % v predbežnom odhade a trhové prognózy o 1,9 %.
Prečítané: 888x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.