Akcie klesli z dnešných maxím, pričom obchodníci posudzovali najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému, aby zistili, či budú schopní v dohľadnom čase spomaliť tempo zvyšovania sadzieb.
Akcie klesli z dnešných maxím, pričom obchodníci posudzovali najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému, aby zistili, či budú schopní v dohľadnom čase spomaliť tempo zvyšovania sadzieb.
Absolútna správa:
Americké indexy poklesy po tom, ako prezidentka Federálneho rezervného systému v San Franciscu Mary Dalyová uviedla, že očakáva, že centrálna banka zvýši sadzby niekde nad 5 % a potom zvyšovanie pozastavia, hoci konečná úroveň nie je jasná. Jej atlantský náprotivok Raphael Bostic poznamenal, že tvorcovia politiky by mali sadzby zvýšiť nad 5 % začiatkom druhého štvrťroka a potom ich na dlhší čas pozastaviť na tejto úrovni. Obchodníci tiež tento týždeň očakávajú správu o vývoji inflácie v USA, ktorá vyjde takmer týždeň po tom, ako najnovšie údaje o zamestnanosti ukázali, že rast miezd sa spomalil. Tieto údaje budú jednými z posledných údajov, ktoré Fed bude brať do povedomia pred svojím zasadnutím 1. februára. Na komoditnom trhu dnes rástla ropa vďaka nádeji na obnovenie nákupov čínskej ropy a zároveň v dôsledku oslabenia dolára. Brazílske aktíva, ktorým sa investori už vyhýbajú, v pondelok dosiahli slabšie výsledky v dôsledku obáv z politickej nestability v najväčšej latinskoamerickej ekonomike.
Investori zarobili na:
Spoločnosť Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,93 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +438,39 %). Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná spoločnosť v oblasti automobilového priemyslu a čistej energie. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové skladovanie energie z domu do siete, solárne panely a solárne strešné tašky a súvisiace produkty a služby. Tesla vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Sezónne očistený odhad celkového počtu schválených bytov v Austrálii sa v novembri 2022 medzimesačne prepadol o 9 % na 13 898 jednotiek, čo je horší výsledok ako konsenzus trhu, ktorý predpokladal pokles o 1 %, a po októbrovom znížení o 5,6 %, ako ukázal predbežný odhad. Išlo o tretí mesiac poklesu stavebných povolení v rade a najstrmšie tempo v poradí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,81 %, Hang Seng +1,89 %, Nikkei 225 +0,59 %.
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v novembri 2022 úroveň 6,5 %, čo je nezmenená hodnota oproti historickému minimu z predchádzajúceho mesiaca a pokles zo 7,1 % v rovnakom mesiaci minulého roka. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 2 tisíc na 10,849 milióna, čo je najnižšia úroveň od začiatku porovnávaných záznamov v roku 1995. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,26 %, CAC 40 +0,68 %, DAX +1,25 %.
Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na nasledujúci rok sa v decembri 2022 druhý mesiac znižovali na 5 % z novembrových 5,2 %, čím dosiahli najnižšiu úroveň od júla 2021. Strednodobé inflačné očakávania pritom zostali na úrovni 3 %, pričom miera inflácie na päť rokov dopredu sa zvýšila z 2,3 % na 2,4 %. Okrem toho očakávania rastu výdavkov domácností prudko klesli na 5,9 % zo 6,9 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,34 %, S&P 500 -0,08 %, NASDAQ +0,63 %.
Prečítané: 853x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.