Americké akcie v stredu kolísali, keď investori spracovali ďalší príval podnikových výsledkov vrátane spoločnosti Morgan Stanley a naďalej sa sústredili na akékoľvek signály o ďalších politických krokoch Federálneho rezervného systému.
Americké akcie v stredu kolísali, keď investori spracovali ďalší príval podnikových výsledkov vrátane spoločnosti Morgan Stanley a naďalej sa sústredili na akékoľvek signály o ďalších politických krokoch Federálneho rezervného systému.
Absolútna správa:
Morgan Stanley klesla po tom, ako vykázala 20 % prepad čistého zisku v súvislosti so spomalením investičného bankovníctva. Spoločnosť Netflix Inc. klesla, keďže jej rast počtu predplatiteľov a výhľad príjmov nesplnil prognózy. Spoločnosť Tesla Inc. klesla, keďže výrobca automobilov pred svojimi výsledkami, ktoré budú zverejnené neskôr v stredu, opäť znížil ceny. Spoločnosť Western Alliance Bancorp vzrástla po tom, ako prekonala odhady zisku a uviedla, že vklady sa zotavili. Ak by celkové výsledky bánk boli lepšie, než sa predpokladalo, mohlo by to dať Fedu zelenú pokračovať v ďalšom zvyšovaní sadzieb o 25 bázických bodov na najbližšom zasadnutí. Výnosy dlhopisov boli vyššie po tom, ako sa miera inflácie vo Veľkej Británii minulý mesiac spomalila, ale zostala nad úrovňou 10 %. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa vyšplhali na 3,637 %, zatiaľ čo výnosy 2-ročných dlhopisov citlivých na sadzby vzrástli na 4,269 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti First Republic Bank ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,64%. First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva, privátneho podnikateľského bankovníctva a správy privátneho majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA. First Republic poskytuje služby založené na vzťahoch prostredníctvom jedného kontaktného miesta pre všetky svoje služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index nálady výrobcov v Japonsku Tankan agentúry Reuters dosiahol v apríli 2023 hodnotu -3, čo je nezmenená hodnota oproti marcu, a zostal kontrakčný už štvrtý mesiac po sebe. Vzhľadom na bankové turbulencie sa na Západe zvýšili obavy zo spomalenia globálneho rastu, čo poškodilo vyhliadky na oživenie založené na vývoze. Negatívny údaj v mesačnom prieskume naznačil, že počet firiem, ktoré považujú podnikateľské podmienky za zlé, bol vyšší ako počet firiem, ktoré ich považujú za dobré. Nálada medzi veľkými japonskými výrobcami sa v dôsledku vysokých vstupných nákladov zhoršila už piaty štvrťrok po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,90 %, Hang Seng -1,37 %, Nikkei 225 -0,18 %.
Miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve sa v marci 2023 medziročne znížila na 10,1 %, čo je viac ako trhové očakávania na úrovni 9,8 %. Miera inflácie zostala nad hranicou 10 % už siedmy rok po sebe a nad dvojpercentným cieľom Bank of England takmer dva roky, čo naznačuje, že tvorcovia politík by mohli pokračovať vo zvyšovaní nákladov na prijaté úvery. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú energie a potraviny, sa v marci nezmenila a dosiahla 6,2 %, čo nie je ďaleko od septembrového rekordu 6,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,01 %, CAC 40 +0,21 %, DAX +0,08 %.
Priemerná zmluvná úroková sadzba 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v Spojených štátoch v týždni končiacom 14. apríla 2023 vyskočila o 13 bázických bodov na 6,43 %, čo je prvý nárast za šesť týždňov, a v porovnaní s dvojmesačným minimom 6,3 % v predchádzajúcom období. Náklady na požičiavanie si sledovali rast výnosov štátnych dlhopisov, keďže investori znížili svoje stávky, že Fed čoskoro pozastaví cyklus sprísňovania. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,23 %, S&P 500 -0,01 %, NASDAQ +0,03 %.
Prečítané: 765x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.