Sentiment spotrebiteľov v USA sa zhoršuje a inflačné očakávania narastajú
Sentiment spotrebiteľov v USA sa zhoršuje a inflačné očakávania narastajú
Absolútna správa:
Výnosy dlhopisov klesli a cena ropy stúpla pri náznakoch, že Izrael sa pripravuje na pozemnú inváziu do Gazy. Akcie sa prepadli. Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov klesli o sedem bázických bodov na 4,79 %, čím sa zrušila časť štvrtkového nárastu, ktorý bol spôsobený mierne neuspokojivými údajmi o inflácii a slabej aukcií dlhopisov. Ropa WTI sa pohybovala v blízkosti 86 USD za barel. Veľké technologické spoločnosti sa prepadli, zatiaľ čo bankám sa po dobrých výsledkoch JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup darilo. Spoločnosť Boeing sa medzitým prepadla pre náznaky zhoršenia situácie s lietadlami 737 Max vďaka výrobným problémom. Prudšia eskalácia konfliktu na Blízkom východe by mohla priviesť Izrael do priameho stretu s Iránom, dodávateľom zbraní a peňazí pre Hamas, ktorý USA a Európska únia označili za teroristickú skupinu. V takomto prípade agentúra Bloomberg Economics odhaduje, že ceny ropy by mohli stúpnuť až na 150 USD za barel a globálny rast klesne na 1,7 %. Prezident Federálneho rezervného systému vo Filadelfii Patrick Harker povedal že prebieha dizinflácia a zopakoval, že je za udržanie úrokových sadzieb na ich súčasnej úrovni, pokiaľ nedôjde k prudkej zmene údajov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Spotrebiteľské ceny v Číne sa v septembri oproti predchádzajúcemu roku nezmenili, pričom v predchádzajúcom mesiaci vzrástli o 0,1 % a nedosiahli konsenzus trhu, ktorý predpokladal nárast o 0,2 %. Najnovšie údaje naznačili pretrvávajúce deflačné tlaky v druhej najväčšej svetovej ekonomike, čo vyvoláva obavy o udržateľnosť hospodárskeho oživenia v dôsledku slabého dopytu. Ceny potravín klesli o 3,2 % (oproti -1,7 % v auguste), k čomu prispel výraznejší pokles cien bravčového mäsa (-22 % oproti -17,9 %). Nepotravinová inflácia sa medzitým zrýchlila na 0,7 % (oproti 0,5 % v auguste) v dôsledku rastu cien odevov (1,1 %, rovnako ako v auguste), bývania (0,2 % oproti 0,1 %), zdravotníctva (1,3 % oproti 1,2 %) a vzdelávania (2,5 %, rovnako ako v auguste). Ceny v doprave zároveň klesali pomalším tempom (-1,3 % oproti -2,1 %). Ročná miera jadrovej inflácie zostala v septembri nezmenená na úrovni 0,8 %. Na medzimesačnej báze sa index spotrebiteľských cien v septembri zvýšil o 0,2 % v porovnaní s konsenzom na úrovni 0,3 %.
EU: Medziročná miera inflácie vo Francúzsku bola v septembri potvrdená na úrovni 4,9 %, teda nezmenená oproti predchádzajúcemu mesiacu a v súlade s predbežnými odhadmi. Jadrová miera bola stabilná na úrovni 4,6 %. Náklady na energie sa výrazne zvýšili o 11,9 % ( oproti 6,8 % v auguste) v dôsledku prudkého odrazu cien ropných produktov (10,7 % oproti -0,3 %). Na druhej strane ceny potravín spomalili rast už šiesty mesiac po sebe (9,7 % oproti 11,2 %), čo bolo spôsobené zmiernením cien chleba a obilnín, mäsa, mlieka a syrov a vajec. Inflácia sa zmiernila aj v prípade služieb (2,9 % oproti 3 %) a priemyselných výrobkov (2,8 % oproti 3,1 %), zatiaľ čo rast cien tabaku bol stabilný (na úrovni 9,9 %). Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,5 % po augustovom náraste o 1 %. Okrem toho harmonizovaný index spotrebiteľských cien medzimesačne klesol o 0,6 % a medziročne vzrástol o 5,7 %. Priemyselná výroba v eurozóne sa v auguste medzimesačne zvýšila o 0,6 %, čím sa čiastočne odrazila od júlového poklesu o 1,3 % a prekonala očakávaný nárast o 0,1 %. Hlavným katalyzátorom tohto oživenia bola výroba tovarov dlhodobej spotreby, ktorá vzrástla o 1,2 % a ukončila tak štvormesačné obdobie poklesu. Nasledoval nárast výroby tovarov krátkodobej spotreby (o 0,5 %, rovnako ako v júli) aj kapitálových tovarov (o 0,3 % oproti -3,1 %). Naopak výroba energií klesla o 0,9 % (oproti 1,2 % v júli) a produkcia medziproduktov sa znížila o 0,3 % (oproti 0,2 % v júli). Na medziročnej báze sa priemyselná aktivita v auguste znížila o 5,1 %, čím sa predĺžilo pokračujúce šesťmesačné obdobie poklesu.
USA: Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA klesol v októbri 2023 na 63 bodov zo septembrových 68,1 bodu, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov a zaostáva tak za trhovými odhadmi na úrovni 67,2 bodu. Ukazovateľ súčasných ekonomických podmienok klesol na päťmesačné minimum 63 zo 68,1 v predchádzajúcom mesiaci a očakávania spotrebiteľov do budúcnosti sa znížili na 60,7 zo 66, čo je tiež najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov. Inflačné očakávania na budúci rok vzrástli na 3,8 % z 3,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od mája 2023, a päťročný výhľad sa zvýšil na 3 % z 2,8 %.
Prečítané: 839x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.