V rámci dnešného dňa akcie klesali, keď americké makroekonomické výsledky priniesli silné údaje zo sektora služieb, čo zvýšilo pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb.
V rámci dnešného dňa akcie klesali, keď americké makroekonomické výsledky priniesli silné údaje zo sektora služieb, čo zvýšilo pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Obchodníci reagovali na silné údaje z amerického sektora služieb zvýšením svojich stávok na zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému. To viedlo k poklesu cien akcií, pričom index S&P 500 klesol pod 4 500 a Nasdaq 100 sa prepadol o 1 %, najmä v dôsledku poklesu cien technologických gigantov Tesla Inc. a Nvidia Corp. Vzrástli aj výnosy štátnych dlhopisov, ktoré prekročili 5 %, a dolár posilnil, čo vyvolalo obavy v Japonsku a Číne. Swapové kontrakty naznačovali 60 % pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedu v novembri. Prezidentka Bostonského FEDu Susan Collinsová navrhla trpezlivosť pri hodnotení ekonomických údajov a bývalý prezident Fed Bank of St Louis James Bullard odporučil zvážiť ďalšie zvýšenie sadzieb v tomto roku. Podľa Jeffreyho Roacha, hlavného ekonóma spoločnosti LPL Financial, medzi výzvy pre Fed patrí potenciálne upevnenie inflácie a problémy spotrebiteľov, keď sa znížia nadmerné úspory. Trh môže počas rozhodovania Fedu zažiť viaceré výkyvy. Z podnikových správ spoločnosť AMC Entertainment plánuje získať ďaľšie finančné prostriedky a spoločnosti Microsoft a Apple podliehajú ďaľším vyšetrovaniam Európskou úniou.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Singapurský index S&P Global PMI sa v auguste 2023 zvýšil na 53,6 bodu z júlového päťmesačného minima 51,3 bodu, čo poukazuje na šiestu mesačnú expanziu aktivity súkromného sektora. Najnovší výsledok bol tiež nad priemerom série, podporený rýchlejším rastom nových objednávok v prostredí rozširujúcej sa zákazníckej základne a zlepšením základných podmienok dopytu. Ďalej sa zvýšila aj produkcia, zatiaľ čo zamestnanosť vzrástla prvýkrát za štyri mesiace. Ročná miera inflácie na Taiwane v auguste 2023 druhý mesiac vzrástla na 2,52 % z 1,88 % v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými očakávaniami na úrovni 2,10 %.
EU: Maloobchodné tržby v eurozóne sa v júli 2023 medzimesačne znížili o 0,2 % po júnovom náraste o 0,2 %, pričom trh očakával pokles o 0,1 %. Predaj pohonných hmôt pre automobilový priemysel sa znížil o 1,2 % (v porovnaní s -0,3 % v júni) v dôsledku rastúcich cien. Na druhej strane, predaj potravín, nápojov a tabaku vzrástol o 0,4 % (v porovnaní s 0,2 %) a predaj nepotravinárskych výrobkov sa zvýšil o 0,5 %, čo znamenalo štvrtý mesiac rastu po sebe. Rast internetového obchodu sa zrýchlil na 3,8 % z júnových 1,5 %. Na ročnej báze sa maloobchodné tržby znížili o 1,0 %, čo znamenalo desiaty mesiac poklesu za sebou.
USA: Index PMI ISM v službách v auguste nečakane vzrástol na 54,5 bodu, čo poukazuje na najvýraznejší rast v sektore služieb za posledných šesť mesiacov v porovnaní s júlovou hodnotou 52,7 bodu a prognózami 52,5 bodu. Rýchlejší rast bol zaznamenaný v oblasti podnikateľskej aktivity (57,3 oproti 57,1), nových objednávok (57,5 oproti 55), zamestnanosti (54,7 oproti 50,7) a zásob (57,7 oproti 50,4). Zvýšili sa aj dodávky od dodávateľov (48,5 oproti 48,1). Za posledných šesť mesiacov priemerná hodnota 47,7 % odráža najrýchlejšie plnenie dodávateľských dodávok od júna 2009.
Prečítané: 746x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.