Po piatkovej rally na akciových trhoch dnes akcie mierne klesajú. Jedným z dôvodov je rebalansovanie portfólií v posledných dňoch druhého kvartála 2022. Na druhej strane ceny zemného plynu v Európe znova rástli.
Po piatkovej rally na akciových trhoch dnes akcie mierne klesajú. Jedným z dôvodov je rebalansovanie portfólií v posledných dňoch druhého kvartála 2022. Na druhej strane ceny zemného plynu v Európe znova rástli.
Absolútna správa:
Začiatok týždňa priniesol mierny prepad na akciových trhoch. Investori a portfólio manažéri sa v posledných dňoch tohto štvrťroka zbavovali akcií a rebalansovali svoje portfólia. Index S&P 500 sa väčšinu času obchodoval v priemere so stratou 0,25 %. Technologický Nasdaq 100 klesal o niečo viac, keďže výnosy na štátnych dlhopisov stúpli. Analytici z Wall Street sa však držia svojich býčích prognóz a predpokladajú dobré štvrťročné výsledky firiem. Podľa údajov agentúry Bloomberg Intelligence analytici očakávajú, že zisky spoločností v indexe S&P 500 vzrastú o 10,7 %, pričom pred mesiacom to bolo 10 % a na začiatku roka 8,7 %. V Európe zase rástli ceny zemného plynu, pretože obmedzenia dodávok z Ruska spomaľuje tempo dopĺňania zásobníkov. Hrozí že v nadchádzajúcej zime nebude dostatok plynu potrebného na udržanie tepla v domácnostiach. Plné zásobníky sú pre Európu dôležité, aby prežila zimu, keď dopyt po vykurovaní dosahuje vrchol. Zásoby sú v súčasnosti naplnené z viac ako polovice, ale stále sú pod priemerom za posledných päť rokov. Komisár EÚ pre energetiku Kadri Simson v pondelok uviedol, že na celom svete nemusí byť dostatok dodávok na to, aby plne nahradili ruské toky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Valero Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,00 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +66,36 %). Valero Energy Corporation je nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa rafináciou a marketingom ropy, ktorá vlastní a prevádzkuje rafinérie v Spojených štátoch a Kanade. Spoločnosť vyrába konvenčné benzíny, destiláty, letecké palivo, asfalt, petrochemické produkty, mazivá a iné rafinované produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan počas svojho júnového zasadania ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Banková rada tiež uviedla, že každý trhový deň ponúkne nákup neobmedzeného množstva dlhopisov na obhajobu implicitného limitu 0,25 %. Pokiaľ ide o výhľad, pretrvávala vysoká neistota spojená s koronavírusom doma i v zahraničí, ako aj s vojnou na Ukrajine. BoJ zopakovala, že v prípade potreby nebude váhať prijať ďalšie uvoľňujúce opatrenia. Zisky čínskych priemyselných podnikov v máji 2022 medziročne klesli o 6,5 % po 8,5-percentnom poklese v apríli, čo predstavuje druhý mesiac poklesu za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,13 %, Hang Seng +2,35 %, Nikkei 225 +1,43 %.
Maloobchodné tržby v Nórsku sa v máji 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka znížili o 8,80 %. Výrobné ceny vo Fínsku v máji 2022 medziročne vzrástli o 31,7 %, čo je najviac v histórii, po 29,2-percentnom náraste v predchádzajúcom mesiaci. Na medzimesačnej báze ceny výrobcov v máji vzrástli o 4,4 %. Inflácia výrobcov v Španielsku dosiahla v máji 2022 medziročnú úroveň 43,6 %, čím sa zmiernila z nadol revidovaných 44,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,16 %, CAC 40 -0,43 %, DAX +0,52 %.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v máji 2022 medzimesačne o 0,7 %. čo predstavuje tretí mesiac rastu v rade a prekonanie trhových prognóz rastu o 0,1 %. Na čele rastu stáli objednávky dopravných prostriedkov. Mexiko zaznamenalo v máji 2022 obchodný deficit vo výške 2,2 miliardy USD, čím sa zmenil z deficitu 0,39 miliardy USD v rovnakom mesiaci roku 2021. Čakajúce predaje domov v USA v máji 2022 medziročne klesli o 13,6 % po 9,2-% poklese v apríli. Index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase sa v júni 2022 znížil na -17,7 z májových -7,3, pričom zostal najnižší od mája 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,20 %, S&P 500 -0,30 %, NASDAQ -0,83 %.
Prečítané: 971x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.