Po piatkovej rally na akciových trhoch dnes akcie mierne klesajú. Jedným z dôvodov je rebalansovanie portfólií v posledných dňoch druhého kvartála 2022. Na druhej strane ceny zemného plynu v Európe znova rástli.
Po piatkovej rally na akciových trhoch dnes akcie mierne klesajú. Jedným z dôvodov je rebalansovanie portfólií v posledných dňoch druhého kvartála 2022. Na druhej strane ceny zemného plynu v Európe znova rástli.
Absolútna správa:
Začiatok týždňa priniesol mierny prepad na akciových trhoch. Investori a portfólio manažéri sa v posledných dňoch tohto štvrťroka zbavovali akcií a rebalansovali svoje portfólia. Index S&P 500 sa väčšinu času obchodoval v priemere so stratou 0,25 %. Technologický Nasdaq 100 klesal o niečo viac, keďže výnosy na štátnych dlhopisov stúpli. Analytici z Wall Street sa však držia svojich býčích prognóz a predpokladajú dobré štvrťročné výsledky firiem. Podľa údajov agentúry Bloomberg Intelligence analytici očakávajú, že zisky spoločností v indexe S&P 500 vzrastú o 10,7 %, pričom pred mesiacom to bolo 10 % a na začiatku roka 8,7 %. V Európe zase rástli ceny zemného plynu, pretože obmedzenia dodávok z Ruska spomaľuje tempo dopĺňania zásobníkov. Hrozí že v nadchádzajúcej zime nebude dostatok plynu potrebného na udržanie tepla v domácnostiach. Plné zásobníky sú pre Európu dôležité, aby prežila zimu, keď dopyt po vykurovaní dosahuje vrchol. Zásoby sú v súčasnosti naplnené z viac ako polovice, ale stále sú pod priemerom za posledných päť rokov. Komisár EÚ pre energetiku Kadri Simson v pondelok uviedol, že na celom svete nemusí byť dostatok dodávok na to, aby plne nahradili ruské toky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Valero Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,00 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +66,36 %). Valero Energy Corporation je nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa rafináciou a marketingom ropy, ktorá vlastní a prevádzkuje rafinérie v Spojených štátoch a Kanade. Spoločnosť vyrába konvenčné benzíny, destiláty, letecké palivo, asfalt, petrochemické produkty, mazivá a iné rafinované produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan počas svojho júnového zasadania ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Banková rada tiež uviedla, že každý trhový deň ponúkne nákup neobmedzeného množstva dlhopisov na obhajobu implicitného limitu 0,25 %. Pokiaľ ide o výhľad, pretrvávala vysoká neistota spojená s koronavírusom doma i v zahraničí, ako aj s vojnou na Ukrajine. BoJ zopakovala, že v prípade potreby nebude váhať prijať ďalšie uvoľňujúce opatrenia. Zisky čínskych priemyselných podnikov v máji 2022 medziročne klesli o 6,5 % po 8,5-percentnom poklese v apríli, čo predstavuje druhý mesiac poklesu za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,13 %, Hang Seng +2,35 %, Nikkei 225 +1,43 %.
Maloobchodné tržby v Nórsku sa v máji 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka znížili o 8,80 %. Výrobné ceny vo Fínsku v máji 2022 medziročne vzrástli o 31,7 %, čo je najviac v histórii, po 29,2-percentnom náraste v predchádzajúcom mesiaci. Na medzimesačnej báze ceny výrobcov v máji vzrástli o 4,4 %. Inflácia výrobcov v Španielsku dosiahla v máji 2022 medziročnú úroveň 43,6 %, čím sa zmiernila z nadol revidovaných 44,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,16 %, CAC 40 -0,43 %, DAX +0,52 %.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v máji 2022 medzimesačne o 0,7 %. čo predstavuje tretí mesiac rastu v rade a prekonanie trhových prognóz rastu o 0,1 %. Na čele rastu stáli objednávky dopravných prostriedkov. Mexiko zaznamenalo v máji 2022 obchodný deficit vo výške 2,2 miliardy USD, čím sa zmenil z deficitu 0,39 miliardy USD v rovnakom mesiaci roku 2021. Čakajúce predaje domov v USA v máji 2022 medziročne klesli o 13,6 % po 9,2-% poklese v apríli. Index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase sa v júni 2022 znížil na -17,7 z májových -7,3, pričom zostal najnižší od mája 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,20 %, S&P 500 -0,30 %, NASDAQ -0,83 %.
Prečítané: 1084x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.