V Británii a Švajčiarsku zvyšovali úrokové sadzby na boj proti vysokej inflácii.
V Británii a Švajčiarsku zvyšovali úrokové sadzby na boj proti vysokej inflácii.
Absolútna správa
Akcie sa prepadli spolu s americkými akciovými futures z obavy sprísnenia politiky od USA, Nórska a Spojeného kráľovstva, ktorí brzdili býčiu sériu trhu. Kontrakty na S&P 500 a Nasdaq 100 smerovali nižšie po výpredaji na Wall Street v dôsledku varovaní predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella po prejave v Kongrese. Powell počas svojho stredajšieho polročného prejavu pre Kongres zdôraznil potrebu skrotiť infláciu a povedal, že ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku sú "celkom dobrým odhadom". Najnovšie údaje o zamestnanosti vo štvrtok neposkytli dôvod na pochybnosti o Powellovom hodnotení, keďže týždenné počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenili. V Európe sa všetky priemyselné subsektory prepadli do červených čísel, pričom hlavný akciový index regiónu sa prepadol o približne 1 % a predĺžil pokles na štvrtý deň. Akcie v Spojenom kráľovstve dosiahli slabšie výsledky a dlhodobejšie dlhopisy získali po tom, ako Bank of England zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu viac, ako očakávali ekonómovia, čo zvýšilo obavy, že ekonomika sa môže preklopiť do recesie. Ich boj s infláciou sa ešte zďaleka neskončil, centrálne banky na celom svete sa rozhodli pre ďalšie zvyšovanie sadzieb a zmarili stávky, že cykly sprísňovania sa skončia. To podnietilo investorov, aby prehodnotili náladu, ktorú rozpútala minulotýždňová pauza sadzieb Fedu. Investori sa zhodujú na tom, že riziká recesie sú pravdepodobne vyššie, ak sú sadzby udržované na vyšších hodnotách dlhšie, preto investori teraz prehodnocujú riskovanie na trhoch. V Spojených štátoch sa v súvislosti s vyhliadkou na sprísnenie politiky opäť obnovili obavy z tvrdého pristátia, čo prvýkrát od marca posunulo inverziu kľúčového segmentu výnosovej krivky štátnych dlhopisov na celý percentuálny bod.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Obchodný prebytok Nového Zélandu sa v máji 2023 znížil na 46 miliónov NZD zo 148,2 milióna NZD v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, keďže dovoz vyskočil rýchlejšie o 4,4 % na 6,949 miliardy NZD.
EU: Švajčiarska národná banka na svojom júnovom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 1,75 % a naznačila možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb v budúcnosti s cieľom zabezpečiť cenovú stabilitu v strednodobom horizonte. Bank of England počas svojho júnového zasadania zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 5,0 %, čo znamenalo jej 13. zvýšenie za sebou. Toto rozhodnutie prekvapilo trhové očakávania menšieho zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov a posunulo náklady na prijaté úvery na najvyššiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008, to všetko v snahe bojovať proti pretrvávajúcej inflácii.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom 17. júna na úrovni 264 000, čo je nad očakávaniami trhu a zodpovedá hodnote predchádzajúceho týždňa, ktorá bola revidovaná smerom nahor a je najvyššia od októbra 2021. Spojené štáty zaznamenali v prvom štvrťroku 2023 deficit bežného účtu platobnej bilancie vo výške 219,3 miliardy USD, čo je viac ako vzostupne revidovaná hodnota 216,2 miliardy USD v štvrtom štvrťroku 2022 a prognózy deficitu 217,5 miliardy USD.
Prečítané: 700x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.