Inflácia naďalej spomaľuje, čo znamená, že agresívna kampaň Fedu funguje
Inflácia naďalej spomaľuje, čo znamená, že agresívna kampaň Fedu funguje
Absolútna správa:
Americké akcie v posledný obchodný deň štvrťroka vzrástli, zatiaľ čo pokles výnosov štátnych dlhopisov sa prehĺbil. Index S&P 500 stúpol o 0,7%, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa zaznamenal nárast o 1%. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli na 5,02 %. Dolár sa prepadol. Jadrový cenový index výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý vylučuje potraviny a energie, v auguste vzrástol o 0,1 %, menej, ako očakávali ekonómovia. Investori hľadajú známky toho, že cenové tlaky sa zmierňujú a centrálna banka môže nakoniec upustiť od svojho režimu vysokých úrokových sadzieb. Vysoké sadzby na celom svete v poslednom čase držali akcie pod pokrievkou. Tretí štvrťrok 2023 bol pre index všetkých krajín MSCI najhorší od septembra 2022, keďže prudký nárast cien ropy rozdúchal obavy z inflácie a hospodárskeho rastu. Japonská centrálna banka neplánovanými nákupmi spomaľuje rast výnosov dlhopisov. Pšenica má pre dostatok ponuky najhorší štvrťročný rast za posledných 14 rokov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Tokijský index spotrebiteľských cien v Japonsku sa v septembri znížil na 2,80 % z 2,90 % v auguste 2023. Miera nezamestnanosti v Japonsku sa v auguste 2023 nezmenila a dosiahla 2,7 %, pričom trhové prognózy hovorili o 2,6 %. Úvery na bývanie v Austrálii sa v auguste nezmenil a dosiahol 0,30 % z 0,30 % v júli 2023.
EU: Hrubý domáci produkt v Spojenom kráľovstve vzrástol v druhom štvrťroku 2023 medziročne o 0,6 % oproti predbežnému odhadu 0,4 % a po vzostupne revidovanej expanzii o 0,5 % v predchádzajúcom období. Maloobchodné tržby v Nemecku v auguste 2023 medzimesačne klesli o 1,2 %, čím zaostali za trhovými prognózami rastu o 0,5 % a po nahor revidovanom nezmenenom údaji v predchádzajúcom mesiaci. Miera inflácie v eurozóne v septembri 2023 medziročne klesla na 4,3 %, čím dosiahla najnižšiu úroveň od októbra 2021 a dostala sa pod trhový konsenzus 4,5 %, ukázal predbežný odhad.
USA: Jadrová inflácia (PCE) v USA, preferovaný ukazovateľ Federálneho rezervného systému na meranie inflácie, vzrástol v auguste 2023 medziročne o 3,9 %, čo je najmenej od mája 2021 a v súlade s očakávaniami trhu. Deficit obchodnej bilancie USA s tovarom sa v auguste 2023 podľa predbežného odhadu znížil na 84,3 miliardy USD z nadol revidovaných 90,9 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci. Očakáva sa, že kanadská ekonomika v auguste 2023 vzrástla o 0,1 %, pričom nárast v sektoroch veľkoobchodu a financií a poisťovníctva bol čiastočne kompenzovaný poklesom v sektoroch maloobchodu a ťažby ropy a zemného plynu.
Prečítané: 723x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.