pred 9 mesiacmi

Agentúra Fitch znížila rating USA

Shutterstock_1214477203 (1)

Ratingová agentúra Fitch znížila rating americkému verejnému dlhu po čom došlo k prepadu akciového trhu.

Absolútna správa

Akcie z technologického sektora klesli, pričom Nasdaq 100 stratil viac ako 1 % a to aj napriek dobrým výsledkom spoločnosti AMD. Hodnota amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou dosiahla najvyššiu úroveň od novembra minulého roka, keďže ministerstvo financií oznámilo, že predá dlhodobejšie cenné papiere na refundačných štvrťročných aukciách v celkovej hodnote 103 mld. USD. Dolár stúpol voči väčšine mien rozvinutých krajín. Počet vytvorených pracovných miest v súkromnom sektore vzrástol o 324 000, čo bolo viac než boli odhady. V piatok budú vyhlásené ďalšie dôležité dáta z trhu práce, ktoré naznačia akým smerom sa pracovný trh uberá. Agentúra Fitch Ratings v utorok znížila dlhodobý emisný rating Spojených štátov amerických v cudzej mene z úrovne AAA na úroveň AA+, pričom poukázala na "očakávané zhoršenie fiškálnej situácie v nasledujúcich troch rokoch", oslabenie riadenia a rastúce celkové dlhové zaťaženie. Podľa agentúry Fitch “opakované politické patové situácie týkajúce sa limitu dlhu a riešenia na poslednú chvíľu, oslabili dôveru vo fiškálne riadenie“. Podľa názoru agentúry Fitch sa za posledných 20 rokov neustále zhoršovali štandardy správy vecí verejných vrátane fiškálnych a dlhových záležitostí, a to bez ohľadu na júnovú dvojstrannú dohodu o pozastavení limitu dlhu do januára 2025. Fitch tiež upozornila na rastúci deficit verejných financií, ktorý podľa jej predpokladov vzrastie z 3,7 % HDP v roku 2022 na 6,3 % v roku 2023.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Miera nezamestnanosti na Novom Zélande v druhom štvrťroku 2023 vzrástla na 3,6 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od júna 2021 a nárast o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu kvartálu. Okrem toho miera účasti pracovnej sily vzrástla na 72,4 %, čo je najvyššia zaznamenaná hodnota od roku 1986.

EU: Indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol vo Švajčiarsku v druhom štvrťroku na -27,1 z -29,6 v predchádzajúcom období, avšak stále zostáva výrazne za dlhodobým priemerom.  

USA: Súkromné podniky v USA v júli prijali 324 tisíc pracovníkov. Toto číslo výrazne prekonalo očakávania analytikov na úrovni 189 tisíc. V sektore služieb pribudlo 303 tisíc nových pracovných miest, v odvetví rekreácie a pohostinstva 201 tisíc, v informačnom sektore 36 tisíc, v obchode, doprave a verejných službách 30 tisíc a v zdravotníctve a sektore vzdelávania 9 tisíc. Avšak vo výrobnom sektore, ktorý je citlivý na zmenu úrokových sadzieb, došlo k úbytku 36 tisíc pracovných miest. Priemerná úroková sadzba amerických 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou vzrástla v minulom týždni o 6 bázických bodov na 6,93 %, čím sa priblížila vysokým hodnotám z novembra minulého roka. Celkový predaj vozidiel v Spojených štátoch sa medziročne zvýšil o 18,2 % na 15,74 milióna, čo je nárast už 12. mesiac po sebe.

Prečítané: 644x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1209512524
pred dňom

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 2 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

FP
pred 6 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred týždňom

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.