Ratingová agentúra Fitch znížila rating americkému verejnému dlhu po čom došlo k prepadu akciového trhu.
Ratingová agentúra Fitch znížila rating americkému verejnému dlhu po čom došlo k prepadu akciového trhu.
Absolútna správa
Akcie z technologického sektora klesli, pričom Nasdaq 100 stratil viac ako 1 % a to aj napriek dobrým výsledkom spoločnosti AMD. Hodnota amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou dosiahla najvyššiu úroveň od novembra minulého roka, keďže ministerstvo financií oznámilo, že predá dlhodobejšie cenné papiere na refundačných štvrťročných aukciách v celkovej hodnote 103 mld. USD. Dolár stúpol voči väčšine mien rozvinutých krajín. Počet vytvorených pracovných miest v súkromnom sektore vzrástol o 324 000, čo bolo viac než boli odhady. V piatok budú vyhlásené ďalšie dôležité dáta z trhu práce, ktoré naznačia akým smerom sa pracovný trh uberá. Agentúra Fitch Ratings v utorok znížila dlhodobý emisný rating Spojených štátov amerických v cudzej mene z úrovne AAA na úroveň AA+, pričom poukázala na "očakávané zhoršenie fiškálnej situácie v nasledujúcich troch rokoch", oslabenie riadenia a rastúce celkové dlhové zaťaženie. Podľa agentúry Fitch “opakované politické patové situácie týkajúce sa limitu dlhu a riešenia na poslednú chvíľu, oslabili dôveru vo fiškálne riadenie“. Podľa názoru agentúry Fitch sa za posledných 20 rokov neustále zhoršovali štandardy správy vecí verejných vrátane fiškálnych a dlhových záležitostí, a to bez ohľadu na júnovú dvojstrannú dohodu o pozastavení limitu dlhu do januára 2025. Fitch tiež upozornila na rastúci deficit verejných financií, ktorý podľa jej predpokladov vzrastie z 3,7 % HDP v roku 2022 na 6,3 % v roku 2023.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Miera nezamestnanosti na Novom Zélande v druhom štvrťroku 2023 vzrástla na 3,6 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od júna 2021 a nárast o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu kvartálu. Okrem toho miera účasti pracovnej sily vzrástla na 72,4 %, čo je najvyššia zaznamenaná hodnota od roku 1986.
EU: Indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol vo Švajčiarsku v druhom štvrťroku na -27,1 z -29,6 v predchádzajúcom období, avšak stále zostáva výrazne za dlhodobým priemerom.
USA: Súkromné podniky v USA v júli prijali 324 tisíc pracovníkov. Toto číslo výrazne prekonalo očakávania analytikov na úrovni 189 tisíc. V sektore služieb pribudlo 303 tisíc nových pracovných miest, v odvetví rekreácie a pohostinstva 201 tisíc, v informačnom sektore 36 tisíc, v obchode, doprave a verejných službách 30 tisíc a v zdravotníctve a sektore vzdelávania 9 tisíc. Avšak vo výrobnom sektore, ktorý je citlivý na zmenu úrokových sadzieb, došlo k úbytku 36 tisíc pracovných miest. Priemerná úroková sadzba amerických 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou vzrástla v minulom týždni o 6 bázických bodov na 6,93 %, čím sa priblížila vysokým hodnotám z novembra minulého roka. Celkový predaj vozidiel v Spojených štátoch sa medziročne zvýšil o 18,2 % na 15,74 milióna, čo je nárast už 12. mesiac po sebe.
Prečítané: 952x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.