pred týždňom

Investori očakávali rozhodnutie Fedu, čo sa odrazilo na zmiešanom vývoji na trhu

Shutterstock_no (35)

Globálne trhy ukázali zmiešaný vývoj – americké technologické akcie zaznamenali výrazný rast, ázijské trhy vykázali selektívne zisky a európske indexy ťažili z dobrých výsledkov automobiliek a finančných spoločností. Investori zostali opatrní, ale trhy vykazovali určité oživenie, najmä v Európe a v americkom technologickom sektore, keďže sa očakávali jasné rozhodnutia centrálnych bánk. Zlato sa pred rozhodnutím Fedu udržiavalo nad svojou historickou hranicou

Absolútna správa

Americké futures vykazovali pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému o úrokových sadzbách zmiešanú výkonnosť. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite pred začatím obchodovania posilnili o 0,49 % a 1,22 %, keď technologické tituly ako Nvidia (+6,4 %) a Tesla (+7,6 %) zaznamenali výrazný odraz po nedávnych poklesoch. Technologické akcie viedli rast, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average zaznamenal tretí pokles za sebou. Čínsky index Shanghai Composite mierne vzrástol, keď investori vyčkávali na zasadnutia centrálnych bánk. Trh podporili zisky technologických spoločností a sektoru obnoviteľnej energie. Japonský Nikkei 225 si pripísal mierne zisky, ťažil z pozitívneho vývoja v exportných sektoroch, najmä v automobilovom a elektronickom priemysle. Hang Seng Index posilnil o 2,5 %, pričom na čele rástli technologické giganty ako Baidu (+12,2 %) a BYD Co., ktorá dosiahla historické maximum vďaka novým produktom. Index DAX sa posunul vyššie a priblížil sa k rekordným hodnotám, podporený rastom automobilových titulov ako BMW a Volkswagen. FTSE 100 zaznamenal miernejšie zisky, ktoré potiahol finančný sektor a akcie naviazané na komodity. Posilnil aj francúzsky CAC 40, pričom luxusné značky ťažili zo silného dopytu na ázijských trhoch. Cena zlata dosiahla rekordnú úroveň nad 3 030 USD za uncu, keď investori hľadali bezpečný prístav pre svoje peniaze v dôsledku geopolitického napätia a obchodnej vojny, následne mierne klesla, keď investori vyčkávali na rozhodnutie Fedu, ktoré by mohlo ovplyvniť dolár a dopyt po drahých kovoch. Ropa zaznamenala prudký obrat po výraznom náraste zásob v USA. Cena pšenice na CBOT vzrástla o ¾ centu na 5,65 USD za bušel, zatiaľ čo cena pšenice na KC klesla o 6 centov na 6,00 USD za bušel. Sójové bôby sa obchodovali po 986,69 USD za bušel, čo predstavuje pokles o 0,08 % za deň. Káva oslabila o 1,62 % na 390,82 $ za libru.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnos 10-ročných amerických dlhopisov sa pohyboval okolo 4,30 %, čo odrážalo očakávania trhu ohľadom budúcej menovej politiky. Februárová priemyselná produkcia vzrástla o 0,7 %, čím prekonala očakávania. Výrobný sektor stúpol o 0,9 %, pričom hlavným ťahúňom bol 8,5 %-tný nárast produkcie motorových vozidiel a ich súčiastok. Dovozné ceny v rovnakom mesiaci vzrástli o 0,4 %, nad očakávaniami, pričom ceny palív sa zvýšili o 1,7 % Očakáva sa, že Fed ponechá úrokové sadzby nezmenené, pričom pozornosť sa sústredí na nové ekonomické prognózy týkajúce sa rastu, nezamestnanosti a inflácie.

Ázia: Ceny nehnuteľností v Číne klesli medziročne o 5 %, čo odráža pretrvávajúce problémy na realitnom trhu. Priemyselná produkcia vzrástla o 6,2 % oproti minulému roku, mierne nad očakávaniami. Maloobchodné tržby sa zvýšili o 3,7 %, čo zodpovedalo predpovediam. V Japonsku konečné údaje ukázali, že priemyselná produkcia klesla medziročne o 1,6 %, čo signalizuje problémy vo výrobnom sektore. Kapacitné využitie sa medzimesačne znížilo o 0,2 %, čo naznačuje obmedzenú produkčnú kapacitu.

Európa: Celková inflácia medziročne dosiahla 2,3 % a jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny energií, sa zastavila na 2,6 %. Miera inflácie medzi mesiacmi február a január vzrástla o 0,4 %. Na aukcii 30-ročných nemeckých štátnych dlhopisov dosiahla výnosnosť 3,04 %, čo je vyššie oproti 2,65 % pri predchádzajúcej aukcii. Okrem toho boli zverejnené aj údaje týkajúce sa pracovného trhu, ako aj ceny nehnuteľností v Írsku a priemyselné ceny v Portugalsku. Priemyselná výroba na Portugalsku vzrástla o 0,3 % medzi mesiacmi, zatiaľ čo medziročne klesla o 0,4 %. V Írsku ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne vzrástli o 8,1 %, čo je mierny pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Prečítané: 172x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2593865297
pred 5 dňami

Geopolitická situácia nakopla americké a európske trhy, Ázia stále v neistote

Shutterstock_no (36)
pred 6 dňami

Americké indexy odštartovali týždeň v znamení rastu

fff
pred týždňom

FedEx a Nike ťahajú Wall Street nadol, kým európske aerolínie čelia požiaru

Shutterstock_2419176145
pred týždňom

Globálna menová politika: Centrálne banky zostávajú opatrné s úrokovými sadzbami

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.