Začiatok týždňa na finančných trhoch priniesol pozitívne pohyby, pričom investori reagovali na maloobchodné tržby v USA, ktoré rástli pomalším tempom. Okrem toho sa objavili rôzne korporátne správy, ako napríklad akvizícia sódy Poppi spoločnosťou Pepsi či zmeny vo výrobe čipov od Intelu. Na druhú stranu Affirm Holdings stratil časť služieb, ktoré poskytoval jednému zo svojich známych klientov. V rámci komoditného trhu zlato prekonalo psychologickú úroveň.
Absolútna správa
Akciové indexy v USA začali nový týždeň zmiešane. Najväčší rast po otvorení trhu zaznamenal Dow Jones, ktorý si pripísal 0,5 %, zatiaľ čo S&P 500 sa pohyboval pod 0,4 % ziskom. Technologický Nasdaq sa síce ocitol v červených číslach, ale išlo iba o 0,1 %. Relatívne pozitívne pohyby boli spôsobené maloobchodnými tržbami, ktoré vzrástli menej ako boli očakávania a naznačujú spomalenie. Navyše trh neočakáva, že by Fed rozhodol znížiť sadzby počas zasadania, ktoré sa koná v týchto dňoch. V rámci podnikových správ oznámila spoločnosť Pepsi, kúpu probiotickej sódy Poppi za takmer 2 miliardy USD. Ide o strategický krok v časoch, kedy si tieto „zdravšie“ produkty začínajú získavať čoraz väčšiu popularitu a Pepsi bojuje s poklesom dopytu po tradičných produktoch. Affirm Holdings stratil časť spolupráce so svojim kľúčovým klientom Walmart v prospech spoločnosti Klarna. Napriek tomu, že Affirm bude naďalej ponúkať svoje služby aplikácie a kariet zákazníkom Walmart, jeho akcie sa prepadli o viac ako 12 %. Nový šéf Intelu, Lip-Bu Tan oznámil, že zavedie nové metódy výroby čipov a stratégie v umelej inteligencii. Akcie spoločnosti vzrástli o ďalších 6 %, po tom čo minulý týždeň posilnili o viac ako 20 %. Ázijské akciové indexy uzatvorili v zelených číslach vďaka kombinácií ekonomických údajov a politickými vyhláseniam. Pred stretnutím čínskych úradníkov vzrástol Shanghai Composite vzrástol o 0,2 %. Agentúra Xinhua informovala, že by mala vláda poskytnúť informácie o opatreniach na stabilizáciu akciového trhu a trhu s nehnuteľnosťami, zvýšenie miezd a riešenie problémov s pôrodnosťou v krajine. Hang Seng vzrástol o 0,8 % keďže údaje o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách v Číne prekonali očakávania. Japonský index Nikkei 225 uzavrel o 0,9 % vyššie a širší index Topix vzrástol o 1,2 %. Index Kospi v Soule vzrástol o 1,8 % vďaka silným zahraničným nákupom, najmä akcií technologických spoločností. Európske indexy STOXX tiež na začiatku týždňa rástli. Kým STOXX 600 si počas obchodného dňa pripísal 0,7 % a po 16:00 bol na úrovni 550,12 bodov, STOXX 50 vzrástol o 0,5 % na 5 433,36 bodov. Automobilka Stellantis oznámila 38 miliónovú investíciu do nového talianskeho závodu, kde bude vyrábať diely pre elektromotory. Zlato po prvý raz prekonalo úroveň 3 000 USD, konkrétne aprílové futures. Jeho spotová cena bola na úrovni 2 996 USD. Ropa Brent sa obchodovala na takmer 71 USD, zatiaľ čo WTI na 67,17 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Maloobchodné tržby Číny vzrástli v prvých dvoch mesiacoch roku 2025 medziročne o 4 %, čím sa zrýchlili z 3,7 % rastu v decembri, čo bolo v súlade s prognózami trhu. Išlo o najsilnejší nárast maloobchodného obratu od minulého októbra, k čomu prispela aj rastúca spotreba počas jarných sviatkov. V roku 2024 vzrástol maloobchodný obrat o 3,5 %. Čínska priemyselná produkcia sa v januári a februári 2025 medziročne zvýšila o 5,9 %, čo je rýchlejšie ako trhové predpovede o 5,3 % náraste, no zmiernila sa zo 6,2 % rastu v decembri 2024. Spojením údajov za január a február zohľadňuje Čína každoročné rozličné načasovanie lunárneho nového roka, čo zabezpečuje konzistentnejšie a presnejšie porovnanie.
Európa – Výrobné ceny v Českej republike vo februári 2025 medziročne klesli o 0,1 %, čím sa zvrátilo 0,5 % zvýšenie v predchádzajúcom mesiaci. To znamenalo prvý pokles cien výrobcov od februára 2024, keďže ceny ťažby a dobývania ďalej klesali. Na medzimesačnej báze sa ceny výrobcov vo februári znížili o 0,1 % po raste o 0,2 % v predchádzajúcom období.
USA – Maloobchodné tržby v USA sa vo februári 2025 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čím sa odrazili od revidovaného poklesu o 1,2 % v januári, zároveň boli údaje výrazne pod prognózami o 0,6 % raste. Medzitým tržby bez potravinových služieb, predajcov áut, obchodov so stavebnými materiálmi a čerpacích staníc, ktoré sa používajú na výpočet HDP, vyskočili o 1 %, čím zvrátili nadol revidovaný pokles o 1 % v januári a boli lepšie ako predpoklady na úrovni 0,2 %.