pred 5 mesiacmi

Zmiernenie nervozity okolo vojnového konfliktu prinieslo rast akcií

Shutterstock_408336367

Akcie vzrástli, ropa klesla o 3 % a štátne dlhopisy sa prepadli, keďže sa ukázalo, že izraelský pozemný vpád do Gazy je menej rozsiahly, ako sa investori obávali.

Absolútna správa:

Index S&P 500 zastavil pokles, ktorý viedol k prepredaným úrovniam. Materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms Inc. viedla zisky v oslabenej oblasti najväčších akcií, hoci Tesla sa tomuto trendu vzoprela a klesla o 4 %. Akcie sú stále na ceste k tretiemu mesačnému prepadu - najdlhšiemu od marca 2020. Desaťročné americké výnosy vzrástli o päť bázických bodov na 4,88 %. Dolár klesol voči všetkým menám z rozvinutých trhov. Globálne trhy rozkolísal konflikt Izraelu a Hamasu vzhľadom na jeho potenciál rozšíriť sa do celého regiónu. Napriek tomu však zvýšený nápor Izraela v Gaze zatiaľ nevyvolal výraznú, vojenskú odvetu zo strany Iránu alebo jeho zástupcov. Vyhlásenie FEDu bude v stredu zrejme až udalosťou číslo 2. Investori sa namiesto toho pravdepodobne sústredia na nový úverový plán ministerstva financií, ktorý bude zverejnený niekoľko hodín pred rozhodnutím o úrokových sadzbách. Blue-chips spoločnosti sa pripravujú na predaj amerického investičného dlhu, keďže spoločnosti sa dostávajú z obdobia výpadku príjmov a pred zasadnutím Federálneho rezervného systému, ktoré sa uskutoční koncom tohto týždňa. Z podnikových správ sa spoločnosť Apple chystá využiť oživenie na trhu s počítačmi, keď v pondelok počas online podujatia predstaví dva nové počítače Mac a procesory. Tržby a zisky spoločnosti McDonald's v treťom štvrťroku prekonali očakávania vďaka vyšším cenám a reklamám inšpirovaným filmom, ale návštevnosť zákazníkov v USA sa prvýkrát v tomto roku znížila. Spoločnosť SoFi Technologies vzrástla najviac za takmer tri mesiace po tom, ako online banka zvýšila prognózu tržieb na rok 2023 a uviedla, že vklady sa oproti predchádzajúcemu roku viac ako strojnásobili.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Prebytok obchodnej bilancie Kataru sa v septembri 2023 medziročne znížil o 36,1 % na 19,9 miliardy QAR z 31,1 miliardy QAR v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Vývoz sa medziročne prepadol o 30,9 % na 29,3 miliardy QAR, dovoz sa medzitým medziročne znížil o 16,7 % na päťmesačné minimum 9,4 mld QAR. Kompozitný index stavu ekonomiky izraelskej centrálnej banky v septembri 2023 medzimesačne mierne klesol o 0,3 % po vzostupne revidovanom náraste o 0,40 % v predchádzajúcom mesiaci. Septembrové čítanie bolo pozitívne ovplyvnené nárastom indexu vývozu tovarov a nákupov kreditnými kartami, indexu priemyselnej produkcie a indexu maloobchodu a tržieb za služby. Naopak, negatívny vplyv na index mali poklesy dovozu spotrebného tovaru, dovozu výrobných vstupov a výroby elektriny.

EU: Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku 2023 medziročne znížila o 0,3 % po tom, ako sa v predchádzajúcom trojmesačnom období nezmenila, pričom trh očakával pokles o 0,7 %, ukázal predbežný odhad. Nemecká inflácia spotrebiteľských cien sa v októbri 2023 medziročne znížila na 3,8 %, čo znamenalo prudký pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu na úrovni 4,5 % a mierne pod trhovým konsenzom na úrovni 4 %, ukázal predbežný odhad. To predstavuje najnižšiu úroveň inflácie od augusta 2022. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne sa v októbri 2023 znížil na 93,3 bodu, čo predstavuje mierny pokles oproti revidovanej hodnote 93,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhom očakávanou hodnotou 93,0 bodu.

USA: Všeobecný index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase klesol v októbri 2023 na -19,2 bodu z -18,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo predstavuje 18. negatívny údaj za sebou, ktorý naznačuje trvalé zhoršovanie podnikateľských podmienok. K tomuto vývoju došlo v dôsledku rýchlejšieho poklesu úrovne nových objednávok (-5,2 oproti -8,8 v septembri), čo súviselo so sprísňujúcim sa spotrebiteľským apetítom, keďže Federálny rezervný systém zachoval svoj agresívne jastrabí výhľad menovej politiky. Rast produkcie sa síce ďalej spomaľoval, ale zostal kladný (5,2 oproti 7,9) v dôsledku prudkého poklesu objemu neuskutočnených objednávok (-12,9 oproti 0,4). Medzitým sa znížili dodávky (-1,4 vs. -1,1) a spomalili sa mzdy (24,4 vs. 34,8) aj zamestnanosť (6,7 vs. 13,6). Napriek tomu ceny platené za suroviny výrazne spomalili (13,6 oproti 25), ale zostali kladné už 42. mesiac po sebe.

Prečítané: 400x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 2 hodinami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.