pred 2 rokmi

Zlato vzrástlo na štvortýždňové maximum

shutterstock_1696407022

Americká ekonomika pridala menej pracovných miest ako sa predpokladalo

Absolútna správa:

Zlato vzrástlo na štvortýždňové maximum po tom, ako kľúčová správa ukázala, že americká ekonomika pridala menej pracovných miest ako sa predpokladalo, čím sa zmenšila možnosť, že Federálna rezervná banka čoskoro zníži stimuly. Údaje z piatku ukázali, že USA v auguste pridalo 235 000 pracovných miest, čo je najmenej za sedem mesiacov a výrazne pod prognózami ekonómov. Dolár po správe klesol, čím sa posilnilo zlato, aj keď zlato rástlo aj vďaka tomu, že  výnosy štátnej pokladnice sa zvyšovali. Teraz sa zameriame na ekonomické údaje zverejnené pred zasadnutím Fedu koncom tohto mesiaca. Akékoľvek ďalšie náznaky, že oživenie USA je neisté, môžu centrálnej banke spôsobiť oneskorenie obmedzovania nákupov aktív. Predseda Jerome Powell uviedol minulý týždeň, že by sa zníženie nákupov mesačných dlhopisov mohlo začať tento rok, ak trh práce dosiahne jasný pokrok.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,79 % (výkonnosť za posledné 3 roky: +1711,74%). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

PMI Caixin China General Services klesol na 46,7 bodu v auguste 2021 z júlových 54,9 bodu. Išlo o prvý pokles aktivít v službách od apríla 2020 v dôsledku nárastu kmeňa Delta v niektorých častiach krajiny. Nové objednávky sa znížili prvýkrát za 16 mesiacov, zatiaľ čo zamestnanosť klesla druhýkrát za tri mesiace. PMI Jibun Bank Japan Services bol v auguste 2021 na 42,9 bodu, v porovnaní s minulo mesačnými hodnotami, ktoré boli na úrovni 47,4 bodu. Najnovší pokles bol najväčší od mája 2020, pretože naďalej platil núdzový stav na boj proti prudkému nárastu prípadov ochorenia COVID-19. Nové objednávky klesli najviac za 15 mesiacov, pozitívnejšie je, že úroveň zamestnanosti sa šiestykrát za sedem mesiacov zvýšila, pretože firmy očakávajú zvýšený dopyt. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,54%, Hang Seng -0,72 %, Nikkei 225 +2,05 %.

Maloobchodné tržby v eurozóne klesli o 2,3% oproti predchádzajúcemu mesiacu. Predaje nepotravinárskych výrobkov klesli o 3,5% pričom on-line obchod klesol o 7,3%. Spomedzi najväčších ekonomík bloku Nemecko zaznamenalo najväčší mesačný pokles, pričom tržby klesli o 5,1%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,71 %, CAC 40 -1,08 %, DAX -0,37 %.

Miera nezamestnanosti v USA klesla v auguste 2021 na 5,2%, čo je najnižšia úroveň od marca 2020 a je v súlade s očakávaniami trhu, pretože trh práce pokračoval v stabilnom oživení. Napriek tomu sa miera udržala vysoko nad predkrízovou úrovňou, ktorá bola na úrovni okolo 3,5%, v nasledujúcich mesiacoch by však mala ďalej klesať, čomu napomáha silná ekonomická aktivita a dopyt po práci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,21 %, S&P 500 -0,03 %, NASDAQ +0,21 %.

Prečítané: 917x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.