Počet krátkych pozícií na zlate prudko klesá
Počet krátkych pozícií na zlate prudko klesá
Absolútna správa:
Žltý kov dnes opäť atakoval historické maximá a rýchlo sa blíži k magickej hranici 2000 dolárov za trójsku uncu. Zlato zahájilo svoju rally v marci ako útočisko uprostred koronavírusovej pandémie. Jeho rast bol navyše stimulovaný americkou centrálnou bankou, pretože pokles skutočných úrokových mier, ktoré by mali stimulovať infláciu, vedie investorov do zlata. Podľa analytikov spoločnosti Sundial Capital Research vzostupná dynamika spolu s klesajúcim dolárom podnietili „ohromujúcu“ špekuláciu s drahými kovmi. Hedgeové fondy a iní veľkí špekulanti podľa najnovších údajov Commodity Futures Trading Commission nazbierali od mája 2018 najväčšiu čistú krátku pozíciu v dolári. Je to hlavne preto, že rastúci počet prípadov vírusu v USA spojený s uvoľňovaním menovej politiky Federálneho rezervného systému znížil príťažlivosť dolára ako bezpečného útočiska. Celkový podiel zlata v ETF dosiahol minulý týždeň rekordnú hodnotu a podľa údajov zostavených Bloombergom išlo o 18. po sebe idúci týždeň prílevu kapitálu do „zlatých“ ETF.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Alexion Pharmaceuticals Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 5,28 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -45,57 %). Biofarmaceutická spoločnosť Alexion Pharmaceuticals, Inc., skúma a vyvíja patentované imunoregulačné zlúčeniny na liečenie autoimunitných a kardiovaskulárnych chorôb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Zisky čínskych priemyselných firiem rástli v júni medziročne o 11,5 % po májovom raste o 6,0 %. Je to najväčší prírastok od marca 2019 a signál zotavovania čínskej ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,51 %, Hang Seng -0,41 %, Nikkei 225 -0,16 %.
Ryanair oznámil za 1. kvartál fiškálneho roka 2021 stratu 185,1 mil. eur, najväčšie obavy má z druhej vlny vírusu. Ratingová agentúra Fitch potvrdila v piatok Česku rating AA- so stabilným výhľadom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,24 %, CAC 40 -0,34 %, DAX +0,00 %.
Spojené štáty za uplynulých 24 hodín zaregistrovali ďalších 55 187 prípadov nákazy a 518 úmrtí v súvislosti s COVID-19. Ide o najnižší denný prírastok nakazených za takmer dva týždne. Papa John's prijme ďalších 10 000 pracovníkov v snahe uspokojiť rastúci dopyt po pizzi. Počas troch mesiacov do 28. júna predaj pizze podľa predbežných odhadov vzrástol o 28 %. Boeing údajne plánuje odložiť zavedenie svojho nového lietadla 777X až o rok. Oneskorenie je spôsobené poklesom dopytu. Spoločnosť Google predĺžila dobrovoľnú politiku práce na home office pre svojich zamestnancov až do leta roku 2021, firma pôvodne počítala s koncom programu k 1. januáru 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,44 %, S&P 500 +0,74 %, NASDAQ +1,67 %.
Prečítané: 5052x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.