pred 3 rokmi

Zlato na historických maximách

shutterstock_579601354

Počet krátkych pozícií na zlate prudko klesá

Absolútna správa:

Žltý kov dnes opäť atakoval historické maximá a rýchlo sa blíži k magickej hranici 2000 dolárov za trójsku uncu. Zlato zahájilo svoju rally v marci ako útočisko uprostred koronavírusovej pandémie. Jeho rast bol navyše stimulovaný americkou centrálnou bankou, pretože pokles skutočných úrokových mier, ktoré by mali stimulovať infláciu, vedie investorov do zlata. Podľa analytikov spoločnosti Sundial Capital Research vzostupná dynamika spolu s klesajúcim dolárom podnietili „ohromujúcu“ špekuláciu s drahými kovmi. Hedgeové fondy a iní veľkí špekulanti podľa najnovších údajov Commodity Futures Trading Commission nazbierali od mája 2018 najväčšiu čistú krátku pozíciu v dolári. Je to hlavne preto, že rastúci počet prípadov vírusu v USA spojený s uvoľňovaním menovej politiky Federálneho rezervného systému znížil príťažlivosť dolára ako bezpečného útočiska. Celkový podiel zlata v ETF dosiahol minulý týždeň rekordnú hodnotu a podľa údajov zostavených Bloombergom išlo o 18. po sebe idúci týždeň prílevu kapitálu do „zlatých“ ETF.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Alexion Pharmaceuticals Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 5,28 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -45,57 %). Biofarmaceutická spoločnosť Alexion Pharmaceuticals, Inc., skúma a vyvíja patentované imunoregulačné zlúčeniny na liečenie autoimunitných a kardiovaskulárnych chorôb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Zisky čínskych priemyselných firiem rástli v júni medziročne o 11,5 % po májovom raste o 6,0 %. Je to najväčší prírastok od marca 2019 a signál zotavovania čínskej ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,51 %, Hang Seng -0,41 %, Nikkei 225 -0,16 %.

Ryanair oznámil za 1. kvartál fiškálneho roka 2021 stratu 185,1 mil. eur, najväčšie obavy má z druhej vlny vírusu. Ratingová agentúra Fitch potvrdila v piatok Česku rating AA- so stabilným výhľadom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,24 %, CAC 40 -0,34 %, DAX +0,00 %.

Spojené štáty za uplynulých 24 hodín zaregistrovali ďalších 55 187 prípadov nákazy a 518 úmrtí v súvislosti s COVID-19. Ide o najnižší denný prírastok nakazených za takmer dva týždne. Papa John's prijme ďalších 10 000 pracovníkov v snahe uspokojiť rastúci dopyt po pizzi. Počas troch mesiacov do 28. júna predaj pizze podľa predbežných odhadov vzrástol o 28 %. Boeing údajne plánuje odložiť zavedenie svojho nového lietadla 777X až o rok. Oneskorenie je spôsobené poklesom dopytu. Spoločnosť Google predĺžila dobrovoľnú politiku práce na home office pre svojich zamestnancov až do leta roku 2021, firma pôvodne počítala s koncom programu k 1. januáru 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,44 %, S&P 500 +0,74 %, NASDAQ +1,67 %.

Prečítané: 4934x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.