pred rokom

Vrchol sadzieb v Eurozóne by mal byť na 4 %

Shutterstock_2150264571

Zvýšená jadrová inflácia, silný trh práce a relatívne dobré dáta z ekonomík nútia centrálne banky pokračovať v zvyšovaní sadzieb.

Absolútna správa:

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Pierre Wunsch povedal, že trhové stávky na zvýšenie úrokových sadzieb na 4 % sa môžu ukázať ako správne. To, ako ďaleko musia stúpnuť úverové náklady veľmi závisí od vývoja jadrovej inflácie, povedal šéf belgickej centrálnej banky. Na mysli mal pri tom mieru rastu spotrebiteľských cien, ktorá vylučuje položky ako energie a potraviny. „Ak nedostaneme jasné signály, že jadrová inflácia klesá, budeme musieť urobiť viac," povedal novinárom v Bruseli. Predstavitelia sa pri určovaní smerovania menovej politiky čoraz viac zameriavajú na jadrové ceny. Tento ukazovateľ vo februári v EÚ prekvapujúco dosiahol rekordnú úroveň 5,6 %, aj keď celková inflácia mierne oslabila. Oveľa neskorší vrchol jadrovej inflácie je katalyzátorom pre ďalšie zvyšovanie sadzieb ECB v nasledujúcich mesiacoch. Uviedli v piatok v správe pre klientov ekonómovia Morgan Stanley pod vedením Jensa Eisenschmidta. „Podľa nášho nového inflačného scenára bude ECB na májovom zasadnutí konfrontovaná s rastúcou jadrovou infláciou." Základný scenár predpokladá, že ECB v marci zvýši sadzbu o 50 bázických bodov a potom na májovom a júnovom zasadaní pristúpi k zvýšeniu len o 25 bázických bodov. To všetko sa však môže ešte zmeniť ak by práve jadrová inflácia pretrvávala dlhšie na zvýšených úrovniach.

Investori zarobili na:

Spoločnosti The Cooper Companies, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,40 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +50,23 %). Spoločnosť The Cooper Companies, Inc. prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vyvíja, vyrába a predáva špeciálne zdravotnícke produkty. Medzi výrobky spoločnosti patria kontaktné šošovky, chirurgické nástroje a príslušenstvo pre gynekológov a pôrodníkov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Miera nezamestnanosti v Japonsku sa v januári 2023 nečakane znížila na úroveň 2,4 % v porovnaní s decembrovou hodnotou a trhovými prognózami na úrovni 2,5 %. Išlo o najnižší údaj od februára 2020. Caixin China PMI vo službách sa vo februári 2023 zvýšil na 55,0 bodu z 52,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci a signalizoval tak najrýchlejšie tempo rastu podnikateľskej aktivity od augusta minulého roka. PMI služieb v Japonsku bolo vo februári 2023 revidované na vyššiu úroveň 54,0 bodov oproti predbežnému odhadu 53,6 bodov, čo signalizuje výraznú expanziu aktivity. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,31 %, Hang Seng +0,68 %, Nikkei 225 +1,56 %.

Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v januári 2023 zvýšil na 10,8 miliardy eur z 5,4 miliardy eur rok predtým. Vývoz sa medziročne zvýšil o 12,2 % na 125,2 mld. eur, zatiaľ čo dovoz vzrástol miernejším tempom 7,7 % na 114,4 mld. eur. Index PMI v službách v eurozóne bol vo februári 2023 revidovaný na 52,7 bodu, čo je menej oproti predbežnému odhadu 53,0 bodu. Napriek tomu najnovšie čítanie poukázalo na najrýchlejšie tempo expanzie v sektore služieb od júna minulého roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,28 %, CAC 40 +0,88 %, DAX +1,64 %.

Index ISM PMI v službách v USA dosiahol vo februári 2023 úroveň 55,1 bodov, čo je len malá zmena oproti januárovej hodnote 55,2 bodov a viac ako sa očakávalo.  Dodávatelia pokračujú v zlepšovaní svojich kapacít a logistiky, o čom svedčia rýchlejšie dodávky. Situácia v oblasti zamestnanosti sa v niektorých odvetviach zlepšila napriek napätej situácii na trhu práce. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,17 %, S&P 500 +1,61 %, NASDAQ +1,97 %.

Prečítané: 720x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred 40 minútami

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred dňom

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 2 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 3 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.