pred 3 rokmi

Trhy sú opäť pod tlakom

shutterstock_82482805 (1)

NASDAQ zaostáva za S&P 500

Absolútna správa:

Začiatok obchodného dňa vyzeral priaznivo, avšak koncom obchodnej seansy sa rastové akcie dostavajú pod tlak. Hlavne akcie technologických spoločnosti sa na svetových trhoch ocitli znova pod silným tlakom, môžu za to obavy investorov z inflácie. Rastúca inflácia by pravdepodobne mohla donútiť centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby, ktoré sú aktuálne na veľmi nízkych úrovniach. Tento fakt skloňuje aj ministerka financií v USA, čo nepridáva na istote investorov. V prípade zvyšovania sa obávajú investori z drahého financovania spoločnosti, ktoré neprodukujú veľké zisky alebo žiadne, a preto sa aj trh začína rozširovať a presúvať do hodnotovejších spoločností. Okrem toho si vyberajú investori spoločnosti, ktoré by mali ťažiť z prípadného porazenia koronavírusu. Samozrejme z týchto všetkých správ sú investori v neistote a preto sa trhy opäť dostali pod tlak. Nehovoriac o tom ako sa ozýva viacero hlasov o vysokých valuáciach trhov a skloňujú slovo bublina.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Caesars Entertainment, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako + 7,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 683,12 %). Caesars Entertainment, Inc. vlastní a funguje ako sieť letovísk. Spoločnosť ponúka kasína a ďalšie herné zariadenia, ako aj stravovacie služby. Spoločnosť Caesars Entertainment slúži zákazníkom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

EÚ plánuje upraviť sebestačnosť v kľúčových komoditách a výrobkoch pochádzajúcich z Ázie a hodlá výrazne obmedziť na tomto závislosť trhu. Do tejto skupiny patria hlavne polovodiče, vstupné komodity na výrobu liekov alebo rôzne chemikálie. Dnešné makroekonomické dáta z Ázie sú chudobné na doležíte dáta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,79 %, Hang Seng – 0,49 %, Nikkei – 0,83 %.

Nemecko chce so zmenou klímy bojovať výraznejšie a preto plánuje do roku 2030 zvýšiť svoj ciel zníženia CO2 z 55 % na 65 %. Táto zmena si vyžiadať ďalšie milióny až miliardy EUR do zelených riešení. Automobilová spoločnosť Stellantis sa obáva, že nedostatok čipov na trhu bude v druhom kvartáli výrazne horší, ako tomu bolo v prvom kvartáli. Väčšina automobiliek aktuálne čelí svetovému nedostatku čipov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,99 %, CAC 40 + 1,40 %, DAX + 2,12 %.

V USA opäť rastie celkový predaj automobilov a medzimesačne vzrástol z 17,7 milióna na 18,5 milióna predaných aut. Ceny ropy opäť rastú v súvislosti zo správami z USA o vysokom poklese zásob ropy v USA. Táto správa nemá pozitívny vplyv na cenu ropy ale je to aj signál oživovania ekonomiky. Spoločnosť Hyundai v USA a Kanade oznámila sťahovanie 390 000 aut, kvôli poruche motora, ktorá môže spôsobiť požiar. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,28 %, S&P 500 + 0,16 %, NASDAQ - 0,37 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1123x

Novinky
Economics
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.