pred mesiacom

Trhy signalizovali pauzu po dosiahnutí rekordných maxím

Shutterstock

Berkshire Hathaway Inc. vzrástla až o 5,5 % v predmarketovom obchodovaní po aktualizácii víkendových ziskov, čím sa konglomerát Warrena Buffetta  priblížil trhovej hodnote 1 bilión dolárov. Pozornosť investorov sa tento týždeň presúva zo ziskov na ekonomické údaje, vrátane Fed-om preferovaného štvrtkového takzvaného indexu cien základných výdavkov na osobnú spotrebu.

Absolútna správa:

Trhy signalizovali pauzu pre akcie, po dosiahnutí ich rekordných maxím. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali len malé zmeny po tom, čo sa rally na Wall Street na konci minulého týždňa zastavila, čo bolo spôsobené vyberaním ziskov z megakapitálových technologických titulov. Investori sa pripravujú na náročný týždeň údajov, vrátane Fed-om preferovaného merítka inflácie. Berkshire Hathaway Inc. vzrástla až o 5,5 % v predmarketovom obchodovaní po aktualizácii víkendových ziskov, čím konglomerát Warrena Buffetta nasmeroval svoju trhovú hodnotu ešte bližšie k 1 biliónu dolárov. Štátne dlhopisy a dolár sa obchodovali stabilne. Ťažiarske spoločnosti boli brzdou európskeho indexu Stoxx 600, keď index zaznamenal pokles o 0,3 % z piatkového rekordného finišu. Rio Tinto Plc a Anglo American Plc viedli pokles v dôsledku obáv z čínskeho dopytu. Akcie britských staviteľov domov klesli po tom, čo najvyšší britský protimonopolný orgán začal vyšetrovanie s cieľom preskúmať potenciálne zdieľanie informácií medzi zainteresovanými spoločnosťami. Pozornosť investorov sa tento týždeň presunie zo ziskov na tabuľku ekonomických údajov, vrátane štvrtkového takzvaného indexu cien základných výdavkov na osobnú spotrebu, čo je ukazovateľ, ktorý Fed pozorne sleduje. Údaje o HDP v USA za štvrtý štvrťrok budú k dispozícii v stredu, zatiaľ čo investori budú sledovať komentáre mnohých predstaviteľov centrálnej banky, pre indície ohľadne úrokových sadzieb. Ekonomické údaje prichádzajúce v tomto týždni budú rozhodujúcejšie pre to, či investorom zostane apetít na riziko. Mali by sme brať do úvahy možnosť, že ak americká ekonomika zostane silná ešte niekoľko mesiacov a zisky amerických spoločností tiež, mali by sme na americkom trhu vidieť ďalší potenciál pre pozitívnu dynamiku nárastu akcií. Údaje naznačujú, že investori si po šesťtýždňovej nákupnej sérii vyberajú zisky zo svojich technologických titulov a vkladajú zvyšné prostriedky do menej volatilných akcií, ako sú výrobcovia bežných spotrebných položiek. Spoločnosti produkujúce výrobky pre domácnosť zaznamenali najväčší čistý nákup akcií za posledných 10 týždňov. V ázijskom obchodovaní  bol ázijsko-pacifický index MSCI stabilný, keďže pokračujúci rast japonských akcií bol vyvážený zas poklesom v Číne.

 

Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4,24 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,38 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o šesť bázických bodov na 4,10 %.

Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,3 % na 76,24 USD za barel.

Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 032,40 USD za uncu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Singapurská výrobná produkcia vzrástla v januári 2024 medziročne o 1,1 %, zotavila sa z poklesu revidovaného nadol o 2,4 % v decembri, ale bola nižšia, ako trh očakával na úrovni  4,5 %.

EÚ: Výrobné ceny v Španielsku klesli o 3,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v januári 2024, po 6,3 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, čo znamená 11. mesiac deflácie výrobcov za sebou.

USA: Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch vzrástol o 1,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na sezónne upravenú anualizovanú mieru 661 000 v januári 2024, čo bolo mierne pod očakávaniami trhu 680 000.

Prečítané: 253x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 28 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.