pred 3 mesiacmi

Trhy si odmietajú vydýchnuť po tom, čo benchmarky z USA do Európy a Japonska dosiahli historické maximá ťahané ziskami Nvidia Corp.

Shutterstock_forexpro

Nvidia je na dobrej ceste k zvýšeniu svojej trhovej hodnoty na 2 bilióny dolárov. Jednodňové zvýšenie trhovej kapitalizácie spoločnosti Nvidia vo výške 277 miliárd USD vo štvrtok bolo najväčším nárastom hodnoty po jednej relácii v histórii, hneď po Meta Platforms.

Absolútna správa:

Trhy si odmietajú oddýchnuť po tom, čo benchmarky z USA do Európy a Japonska dosiahli historické maximá v dôsledku trhových ziskov Nvidia Corp. Index S&P 500 sa obchoduje vyššie o viac ako 2%, zatiaľ čo technologicky viac zastúpený Nasdaq 100 vystúpal viac ako 3% vyššie.

Nvidia je na dobrej ceste k zvýšeniu svojej trhovej hodnoty na 2 bilióny dolárov po prvý raz v histórii po tom, čo jej akcie stúpli až o 2,7 % v premarket obchodovaní. Jednodňové zvýšenie trhovej kapitalizácie spoločnosti Nvidia vo výške 277 miliárd USD vo štvrtok bolo najväčším nárastom hodnoty po jednej relácii v histórii – a prekonalo nedávny zisk 197 miliárd USD v podaní spoločnosti Meta Platforms Inc. Otázkou je, či sa dá technologická rally udržať a rozšíriť aj na ďalšie sektory aj v podmienkach kedy stávky na zníženie sadzieb Fed-om ubúdajú v dôsledku ekonomických údajov, ktoré ukazujú, že najväčšia svetová ekonomika je stále silná. Rýchlosť technologickej rally prinútila investorov uvažovať o tom, či vybrať zisky, ale nárast akcií technologických spoločností by mohol ísť ešte ďalej. Index Stoxx Europe 600 vymazal skoré zisky uprostred zmiešaného obchodovania a pohyboval sa okolo rekordnej záverečnej úrovne, ktorú dosiahol vo štvrtok.

 

Európske zisky akcií do značnej miery podporili megacaps ASML Holding NV, SAP SE, LVMH a Novo Nordisk A/S. Rovnako ako USA, aj Európa má teraz svoje vlastné riziko koncentrácie akciových titulov, pričom tieto štyri spoločnosti predstavujú viac ako polovicu nárastu Stoxx 600 o 3 % v roku 2024, pričom ich kombinovaná váha v benchmarku je len okolo 10 %. Akcie bankového domu Standard Chartered Plc so sídlom v Spojenom kráľovstve vzrástoli o viac ako 8 % po správach o náraste zisku a spätného odkúpenia akcií. Naopak, akcie nemeckej poisťovne Allianz SE klesli po tom, čo zisky z neživotného poistenia nesplnili očakávania analytikov. Deutsche Telekom AG, najväčší európsky telekomunikačný operátor si pripísal straty po tom, čo sa mu nepodarilo dosiahnuť zisk mimo USA.

 

Výnos 10-ročných dlhopisov sa zvýšil o dva bázické body na 4,34 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,46 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o dva bázické body na 4,13 %.

Ropa West Texas Intermediate klesla o 1,3 % na 77,60 USD za barel.

Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Ceny nových domov v Číne v januári 2024 medziročne klesli o 0,7 %, čo je výraznejšie ako 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci.

EÚ: Nemecká ekonomika v poslednom štvrťroku 2023 medziročne zaznamenala pokles o 0,2 %, čo predstavuje po sebe idúci pokles nasledujúci 0,3 % kontrakciu v predchádzajúcom období.

USA: Počet ropných plošín v Spojených štátoch sa znížili na 497 zo 499 v predchádzajúcom týždni. Počet ropných plošín v Spojených štátoch dosahoval v rokoch 1987 až 2024 v priemere 500,72, pričom v októbri 2014 dosiahol historické maximum 1609,00 a v auguste 1999 rekordné minimum 98,00.

Prečítané: 349x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred 56 minútami

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred dňom

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 2 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 3 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.